Kaiser bude obsluhovat anglického krále

Irena Hejdová Irena Hejdová
15. 2. 2006 15:15
Praha - Neuvěřitelné se stalo skutkem, říká Jiří Menzel. 9. března začne natáčet adaptaci románu Obsluhoval jsem anglického krále. NOVÉ FOTOGRAFIE A AUDIO
Jiří Menzel už se těší na natáčení
Jiří Menzel už se těší na natáčení | Foto: Ludvík Hradilek

Menzel se vrací k filmové režii po dvanácti letech. Naposledy do kin uvedl v roce 1993 snímek Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina. Od té doby se prý filmu bál, protože mu nikdo nenabídl námět, který by stál za to. V minulosti Menzel natočil podle Hrabalových próz jednu z povídek filmu Perličky na dně, dále Skřivánky na niti, Slavnosti sněženek, Postřižiny a oscarové Ostře sledované vlaky.

Dva představitelé hlavního hrdiny filmu - Oldřich Kaiser a Ivan Bernev
Dva představitelé hlavního hrdiny filmu - Oldřich Kaiser a Ivan Bernev | Foto: Ludvík Hradilek

Dustina Hoffmana Menzel nechce

"Scénář Obsluhoval jsem anglického krále, který jsem psal před osmi lety, se moc nepodobá tomu současnému. Je tam zas jiná životní zkušenost. Je to složitý puzzle z toho množství epizod, které je v knize. Největší problém je umět si vybrat," vysvětluje Menzel. Řekl, že ve filmu bude málo dialogů a v nadsázce dodal: "Já mám radši němý film."

Hlavní hvězdou filmu bude Oldřich Kaiser, který prý loni Menzela zaujal ve filmu Žralok v hlavě Marie Procházkové. "Producenti by byli nejradši, kdyby tam hrál vítěz VyVolených nebo někdo mediálně známý. Ale já jsem si vybral podle svého. Nějakého Dustina Hoffmana bych ani nechtěl. Hrabal si zaslouží autenticitu. Neotřelé tváře mají svůj půvab a jsem rád, že to producenti pochopili. Oldu znám hrozně dlouho a myslím, že dozrál k velkým rolím," říká Menzel k obsazení hlavní role.

Slavná Menzelova hrabalovská adaptace Postřižiny
Slavná Menzelova hrabalovská adaptace Postřižiny | Foto: Aktuálně.cz

Hvězdné herecké obsazení

Mladého hlavního hrdinu Jana Dítě si zahraje Ivan Barnev, bulharský herec, s kterým Manzel vícekrát spolupracoval na divadelních prknech v Sofii. Bude představovat hlavního hrdinu ve věku od 18 do 38 let. Jan Dítě poté odchází do vězení a když se z něj po patnácti letech vrací, převezme jeho part Kaiser.

"Šel jsem do toho hned, jak mě pan režisér oslovil. Hned jsem si vzpomněl na chvíle, kdy jsem četl Hrabalovy knihy včetně cyklostylovaného vydání tehdy zakázaného Anglického krále. Je to téma blízké mému srdci," přiznal Kaiser.

Ve filmu se objeví i další české hvězdy: Josef Abrhám v roli hoteliéra Brandejse, Jiří Lábus jako šéf hotelu nebo Jaromír Dulava jako číšník Karel. Obsazení filmu je ale mezinárodní: v roli Lízy se představí Julia Jentschová, známá z filmu Sophie Scholl, který je letos nominovaný na Oscara; dále slovenští herci Martin Huba v roli Skřivánka, Marian Labuda jako Walden a Milan Lasica v roli profesora.

Oldřich Kaiser s Jiřím Menzelem
Oldřich Kaiser s Jiřím Menzelem | Foto: Ludvík Hradilek

Pochybnosti vyvráceny

Chystaný projekt Obsluhoval jsem anglického krále dlouho provázely problémy. Spory o autorská práva vyvrcholily před lety na karlovarském festivalu slavným "proutkovým" incidentem. O natáčení filmu se svého času ucházel i Jan Hřebejk, Jan Svěrák či dnes už zesnulý Karel Kachyňa.

O historii a problémech kolem projektu si přečtěte ZDE.

Petr Chajda za koproducenta filmu - televizi Nova - vyvrátil pochybnosti ohledně možné přílišné divácké podbízivosti filmu: "Dosud jsme měli buď velký divácký úspěch - Román pro ženy, nebo jsme posbírali řadu filmových cen a nominací. Věřím, že u Obsluhoval jsem anglického krále se podaří sloučit obojí. Že to bude divácky úspěšný snímek i snímek úspěšný na festivalech."

Co říká Jiří Menzel o svém chystaném filmovém projektu.

Tvůrci a producenti mají každopádně s filmem velké plány: uvažují o evropské distribuci minimálně na území střední Evropy, mluví se i o možné koprodukci Německa.

Natáčet se bude ve francouzské restauraci Obecního domu, v pražské Městské knihovně, na Slapech, v Harrachově, Liberci a Vejprtech, ale i v ateliéru. Premiéra filmového zpracování asi nejslavnějšího Hrabalova díla je plánována už na letošní prosinec.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy