Jurský park, Čelisti, Indiana Jones. Spielberg jako první režisér utržil přes 10 miliard dolarů

Kultura Kultura
18. 4. 2018 6:12
Nejnovější film Stevena Spielberga nazvaný Ready Player One po třech týdnech v biografech celosvětově utržil 476 milionů dolarů. Jedenasedmdesátiletý Spielberg se tak stal historicky prvním režisérem, jehož snímky mají dohromady tržby přes 10 miliard dolarů – dle serveru BoxOfficeMojo.com aktuální údaj činí 10,010 miliardy dolarů při započtení celosvětových tržeb. U této příležitosti připomínáme největší komerční úspěchy Stevena Spielberga, autora filmů o obyčejných lidech, kterým se dějí neobyčejné věci.
Tom Cruise ve filmu Válka světů.
Tom Cruise ve filmu Válka světů. | Foto: Paramount Pictures

Válka světů (2005), celosvětové tržby 591,7 milionu dolarů

Volnou adaptaci románu H. G. Wellse o invazi Marťanů na Zemi natočil Steven Spielberg v minulé dekádě, příběh však přesadil do současné Ameriky. Tom Cruise hraje rozvedeného dělníka, který se po invazi krvelačných mimozemšťanů musí postarat o bezpečí dcery a syna.

Spielberg nabídku natočit scénář přijal, prý reflektovala, co tehdy zažíval v osobním životě, i to, co celospolečensky cítil po teroristických útocích z 11. září 2001. Úspěchu filmu bývá přičítáno, že sleduje konkrétní osud jedné rodiny, nikoliv širší konflikt po globální stránce, jako to v 90. letech udělal třeba režisér Roland Emmerich ve svém sci-fi Den nezávislosti.

Spielberg též ve Válce světů zužitkoval některé apokalyptické obrazy z druhé světové války a holokaustu, o něž se tento autor historického Schindlerova seznamu dlouhodobě zajímá.

Natáčení Války světů proběhlo v tajnosti, prý ani herci pořádně nevěděli, jak budou mimozemšťané vypadat, a bulvární deník The Sun prorokoval, že tajnostmi opředený film v USA utrží přes 200 milionů dolarů. To se skutečně stalo během pouhých čtyř týdnů. Později Válka světů získala šest nominací na Oscara, ve všech kategoriích ale prohrála s novodobým King Kongem režiséra Petera Jacksona.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Britská policie řešila tanker v Lamanšském průlivu. Na palubě byli černí pasažéři

Britská policie spolu s pobřežní a pohraniční stráží v neděli zasahovaly kvůli incidentu na ropném tankeru v Lamanšském průlivu jižně od ostrova Wight. Důvodem bylo několik černých pasažérů, kteří podle sdělení policie slovně vyhrožovali posádce. Informovala o tom agentura Reuters. Rozhlas ostrova Wight večer oznámil, že operace skončila zatčením sedmi podezřelých.

"Na palubě tankeru bylo několik černých pasažérů, kteří slovně vyhrožovali posádce. Nikdo nebyl zraněn," uvedla policie v prohlášení. BBC citovala právníky řeckého majitele lodi, podle nichž "stoprocentně nejde o únos", jak se předtím také spekulovalo.

K lodi, která se plaví pod liberijskou vlajkou, vyrazila v neděli plavidla pobřežní stráže i vrtulníky. Tanker Nave Andromeda, dlouhý 228 metrů, podle AP vyplul 6. října z Lagosu v Nigérii a do jihoanglického přístavu Southampton měl dorazit dnes dopoledne.

Zdroj: ČTK
Další zprávy