Jurský park, Čelisti, Indiana Jones. Spielberg jako první režisér utržil přes 10 miliard dolarů

Kultura Kultura
18. 4. 2018 6:12
Nejnovější film Stevena Spielberga nazvaný Ready Player One po třech týdnech v biografech celosvětově utržil 476 milionů dolarů. Jedenasedmdesátiletý Spielberg se tak stal historicky prvním režisérem, jehož snímky mají dohromady tržby přes 10 miliard dolarů – dle serveru BoxOfficeMojo.com aktuální údaj činí 10,010 miliardy dolarů při započtení celosvětových tržeb. U této příležitosti připomínáme největší komerční úspěchy Stevena Spielberga, autora filmů o obyčejných lidech, kterým se dějí neobyčejné věci.
Henry Thomas, Drew Barrymoreová a Robert MacNaughton ve filmu E.T. - Mimozemšťan.
Henry Thomas, Drew Barrymoreová a Robert MacNaughton ve filmu E.T. - Mimozemšťan. | Foto: Universal Studios

E.T. - Mimozemšťan (1982), celosvětové tržby 717 milionů dolarů

Během přistání mimozemšťanů na předměstí Los Angeles se jedna bytost na Zemi zapomene. Když se schová v kůlně, najde ji desetiletý chlapec Elliot, který se s mimozemšťanem spřátelí. E.T., jak se příšerce přezdívá, ovšem potřebuje navázat spojení s domovskou planetou a nakonec se na ni vrátit.

Film o přátelství člověka s mimozemšťanem patří ke Spielbergovým nejúspěšnějším sci-fi, mimo jiné proto, jak přesvědčivě vystihl dětský svět a emoce. Po premiéře v roce 1982 snímek co do tržeb předčil Hvězdné války a několik let vedl celosvětovou tabulku návštěvnosti.

Spielberg se ke snímku několikrát vrátil, do kin jej v rozšířené verzi znovu uvedl v letech 1985 a 2002. Dnes je E.T. součástí amerického Národního filmového seznamu, jenž schraňuje "kulturně, historicky či esteticky důležitá díla".

Spielberg v roce 1982 dokonce napsal scénář zamyšleného pokračování, v němž měli mimozemšťané chlapce unést. Režisér však nakonec scénář odložil z obavy, že by akorát "okradl původní film o jeho neposkvrněnost".

 

Právě se děje

před 35 minutami

Děčín bude mít nové vedení, Hroudu nahradí Anděl z ANO

Nová koalice na magistrátu v Děčíně ve čtvrtek podepsala koaliční smlouvu. ANO, Piráti, ODS, Změna pro Děčín a Volba pro Děčín budou mít v zastupitelstvu 15 hlasů z 27. Dosud řídí město v červnu odvolaný primátor Jaroslav Hrouda (ANO). V nové koalici ho nahradí jeho náměstek Jiří Anděl (ANO).

Na čtvrtek bylo naplánované zasedání zastupitelstva. Spekulovalo se o návrhu nového vedení, Hrouda však ve středu odpoledne zasedání zrušil. Zdůvodnil to zhoršenou epidemickou situací. Zastupitelé se ve čtvrtek ale sešli a před společenským domem Střelnice, kde se běžně zasedání konají, podepsali koaliční smlouvu a žádost o svolání mimořádného zastupitelstva. Konat by se podle Anděla mělo do tří týdnů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy