Recenze: Druhý díl filmu Jumanji vtáhl důchodce do světa videoher. Dobře udělal

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
5. 12. 2019 17:53
Kdesi v dáli se zlověstně opět ozývá známé dunění. Pronásledovalo hrdiny dobrodružného rodinného snímku Jumanji z roku 1995 i jeho nové, dva roky staré verze. A čtveřici mladých protagonistů ve filmu Jumanji: Další level teď ty rytmické údery opět připomínají, že se blíží dobrodružství ve světě, který nemá nic společného s realitou.
Jack Black, Kevin Hart, Dwayne Johnson a Karen Gillanová v novém Jumanji.
Jack Black, Kevin Hart, Dwayne Johnson a Karen Gillanová v novém Jumanji. | Foto: Falcon

Dětská knižní předloha z roku 1981 i původní filmová adaptace s herci Robinem Williamsem či třináctiletou Kirsten Dunstovou se točí kolem tajuplné deskové hry. V ní každý hod kostkami neovlivňuje jen dění na herním plánu, ale také skutečný svět.

Do obyčejného domku v jednom obyčejném městečku tak vtrhávají hejna netopýrů, pobláznění lovci, opice i stvoly obřích masožravých rostlin.

Nový restart franšízy Jumanji však kostky, figurky a herní plán vyměnil za videohru. A před dvěma lety přišel se zábavným konceptem, který původní příběh obrátil naruby. Fantazijní tvorové už nepronikají do okolní reality, naopak čtveřice středoškoláků je vtažena do videoherního světa, kde získává těla i charakteristiky herních postaviček a s nimi také neobvyklý prostor, v němž se potýkají se všemi nejistotami typickými pro dospívání.

Nesmělý střízlík a expert na videohry dostal obrovské svalnaté tělo Dwaynea Johnsona řečeného The Rock, třídní i instagramová hvězda zase korpulentní tělesnou schránku komika Jacka Blacka.

Vznikl zábavný snímek pro mládež, který si v duchu videoherního žánru adventur příliš nelámal hlavu s dějem a místo toho dostatečně svižně a vtipně posouval postavy v tajuplné a nebezpečné džungli z jedné lokace do druhé.

Ve druhém dílu jsou hrdinové o něco starší, na počátku vysokoškolského studia. Vyrovnávají se s tím, že už nemají těla a vlastnosti herních dobrodruhů. Obzvláště Spencer se trápí, že už není bronzovým svalovcem, který jedním úderem pěsti prostřelí padoucha zdí a jedním svůdným pohledem rozechvěje jakoukoli ženu. Proto se rozhodne do hry, která je kdysi pohltila a kterou ostatní považují za zničenou, vrátit. Zcela dobrovolně. A kamarádi ho nenechají ve štychu.

Jumanji: Další level vypadá jako typické hollywoodské pokračování. S větším množstvím akce i exotických prostředí, opakováním dříve fungujících triků a s minimem věcí, které by diváky překvapily. Film navíc především v prostřední části postrádá tempo předchozího dílu. Přinejmenším jednou věcí ale dovede zaujmout.

Jumanji: Další level vypadá jako typické hollywoodské pokračování. | Video: Falcon

Tentokrát se místo mládeže do videohry omylem dostává Spencerův dědeček a jeho bývalý obchodní partner. Tedy zasloužilí herci Danny DeVito a Danny Glover. A tudíž se ten nejzábavnější aspekt prvního dílu - postavy uvízlé v tělech, která neodpovídají jejim skutečným proporcím a povahám - dostává v duchu názvu snímku "na další level".

Je radost sledovat The Rocka, kterak se pokouší hrát, jako by v jeho těle uvízl brblající důchodce DeVito. A užvaněného komika Kevina Harta, do jehož dikce pronikl Glover. Ztvárnil rozvážného staříka, mluvícího jako románový vypravěč z nějaké velmi staré a klasické knihy.

Jack Black a Karen Gillanová.
Jack Black a Karen Gillanová. | Foto: Falcon

Ne všechny jejich výměny a vtípky fungují, i druhý díl Jumanji je ale sympatický tím, jak z jednoduché staré videohry - plné až karikaturně šablonovitých postav - činí prostředí, v němž se hrdinové mohou vypořádat se svými slabostmi a problémy z opravdového světa.

Ve druhé části se navíc ukazuje, že to nemusí být vhodný "nástroj" jen pro náctileté, ale také pro staříky, kteří k sobě v reálném životě roky neumí najít cestu a zakopat staré spory. Je to možná naivní, ale v žánru rodinných filmů spíše progresivní jev. Jumanji si dělá legraci z principů starých videoher - a přitom je opakem moralizování či strašení neblahým vlivem tohoto média.

Druhé Jumanji se odehrává na poušti nebo v horách, místy vtipně variuje akční scény z první části - obzvláště pouštní honička s pštrosy má správně ztřeštěnou energii. Útěk před obřími primáty na lanových mostech zase dovedně vystupuje z nudy mnoha podobných, přehnaně digitálních akčních sekvencí dnešního Hollywoodu, když hrdiny i diváky uvrhne do prostorového chaosu nad obří propastí.

Možná se nakonec snímek stane obětí vlastní překombinovanosti, mnoha postav a příliš mnoha záměn těl, které jeho přímočarý dobrodružný rozjezd zbrzdí. A možná mládež mávne rukou nad hereckými hrátkami starých a ještě starších hollywoodských ikon v cizích tělech.

I jestli se nejsilnější zbraň tohoto snímku nakonec stane pro cílové publikum jeho slabinou, rozhodně to není film na odpis. Na to je dostatečně potrhlý. A potrhlost je vlastnost, kterou je občas potřeba vyzdvihnout, vpustit do běžných, usedlých, spořádaných životů.

Jumanji: Další level

Režie: Jake Kasdan
Falcon, česká distribuční premiéra 5. prosince.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy