Jihlavské filmové experimenty: Oslavy revoluce očima vrtačky, romance s klávesnicí

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
27. 10. 2020 9:00
Experimentální sekce festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava letos uvádí vizuální zpochybnění oslav sametové revoluce, film Zbyňka Baladrána odkazující k Beckettovi nebo metaforu o neuchopitelné situaci Hongkongu. Diváci uvidí také podivnou japonskou romanci, která se změnila v mord, nebo izraelskou meditaci inspirovanou hororem Noc oživlých mrtvol.
Snímek ze Drahá Daisy,.
Snímek ze Drahá Daisy,. | Foto: MFDF Ji.hlava

Drahá Daisy,

Režie: Jošiki Nišimura

"Zažili jsme báječné časy. Byla jsi ke mně tak sladká. Ale kousek po kousku jsi začala být otravná. Tak jsem tě zabil." Lakonickým komentářem začíná nový krátký snímek japonského umělce Jošikiho Nišimury, který se pravidelně účastní jihlavské soutěže experimentálních snímků nazvané Fascinace.

Diváky zve do světa podivné romance, jež se změnila v mord. V uších bzučí a pulzují tóny jemné elektroniky, před očima se otáčí šedý objekt, připomínající podivný asteroid putující vesmírem. Je to však obyčejná klávesnice, animačními technikami přetvořená v obrovitý prostor, vyzývající představivost k výletu do dalekých dimenzí.

Nišimura opět přetváří nejběžnější realitu v kyberpunkovou vizi světa, kde za abstraktní krásou trojrozměrné animace dlí samota a chlad nekonečného vesmíru. S tím rozdílem, že japonský tvůrce nevypráví o kosmu ani kyberprostoru, ale o vesmíru uvnitř naší hlavy.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy