Festival v Jihlavě rozdal ceny, nejlepším českým filmem se stalo Sólo

ČTK ČTK
28. 10. 2019 23:17
Snímek Sólo režiséra Artemia Benkiho se v pondělí večer stal nejlepším českým dokumentem na festivalu v Jihlavě. V sekci Česká radost uspěl v konkurenci dalších 20 titulů. Porota ocenila silný příběh zobrazený bez patosu.
Protagonistou Sóla je argentinský klavírista a skladatel Martín Perino. | Video: MFDF Ji.hlava

Hlavní postavou Sóla je mladý argentinský klavírista a skladatel Martín Perino, který se potýká s duševní nemocí. Jeho cestu zpět k životu a hudbě zachytil francouzský režisér Artemio Benki, který žije a pracuje v Praze.

Snímek ze Sóla.
Snímek ze Sóla. | Foto: MFDF Ji.hlava

Podle poroty, ve které usedl i loňský vítěz soutěže Karel Žalud, Benki s mimořádnou lehkostí a nenásilností zobrazil příběh trpícího člověka.

Sekce Česká radost byla původně určená pouze dílům českých filmařů. "Letos jsme se rozhodli ji otevřít i filmům, které vznikly v české produkci, ale natáčejí je režiséři, kteří nejsou Češi," vysvětluje ředitel festivalu Marek Hovorka.

Stejně se podle něho zachovala i Česká filmová a televizní akademie, když letos filmem roku vyhlásila road-movie Všechno bude režiséra slovinského původu Olmo Omerzua. "Řekli jsme si, že je možná správně i tu naši Českou radost prozářit filmy těch tvůrců, kteří buďto přímo v České republice žijí, nebo natáčejí filmy v české produkci," dodává Hovorka.

V sekci světových dokumentů porotce přesvědčil snímek Fonja. Soutěžil s dalšími osmi filmy v sekci Opus Bonum, v Jihlavě měl světovou premiéru.

Fonja je výsledkem čtyřměsíčního filmového workshopu, kterého se účastnila desítka mladistvých delikventů z největšího převýchovného zařízení na Madagaskaru. Porotce, rumunský režisér Cristi Puiu, je ocenil všechny včetně režisérky Liny Zacherové.

V desítce jihlavských soutěžních sekcích se letos utkalo 127 dokumentů. Ocenění byla rozdána při pondělním závěrečném večeru.

Film Fonja je výsledkem čtyřměsíčního filmového workshopu. | Video: MFDF Ji.hlava

Cenu za přínos světové kinematografii získal kazašský režisér Sergej Dvorcevoj, který byl také autorem letošní znělky festivalu.

Nejlepším filmem východní a střední Evropy se stal snímek Učit od Rumuna Alexe Brendea.

Studentská porota ocenila film Život by mohl být tak krásný. Diváky nejvíce oslovilo Postiženi muzikou o fungování hudební kapely The Tap Tap.

Cenu Silver Eye, pojedenácté udělenou Institutem dokumentárního filmu nejlepším dokumentům zařazeným do trhu East Silver, dostal v krátkometrážní kategorii poetický film Pripyat Piano české režisérky Elišky Cílkové. V celovečerní kategorii byl oceněn belgicko-švédsko-dánský film Anny Ebornové Transnistra.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, který se letos konal po třiadvacáté, začal 24. října. Navštívilo ho přes 5000 lidí. Poslední projekce se uskuteční v úterý 29. října. Na programu bylo 277 filmů, 91 z nich festival uvedl ve světové premiéře.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést má až 300 milionů korun

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl zvýšit zdanění většiny druhů hazardu, a to v rozmezí od dvou do sedmi procentních bodů. Pouze pro loterie a technické hry, tedy hlavně hrací automaty, chce ponechat nynější sazbu 35 procent, která je již nyní nejvyšší sazbou pro hazard. Do státního rozpočtu to má přinést až 300 milionů korun ročně. Svůj záměr vložil jako poslanecký pozměňovací návrh k vládnímu daňovému balíčku, který v úterý Sněmovna odeslala do závěrečného čtení. Babiš už k němu předtím vložil návrh na zrušení superhrubé mzdy a zdaňování hrubé mzdy sazbami 15 a 23 procent.

Premiér navrhuje zvýšit sazby daně z 23 na 25 procent u kurzových sázek, totalizátorových her, tombol a turnajů malého rozsahu. U binga a živé hry pak chce zvýšit sazby zdanění z 23 na 30 procent. "Toto navrhované navýšení sazeb koresponduje s původním návrhem úpravy zdanění dotčených hazardních her obsaženém v loňském vládním návrhu daňového balíčku," uvedl premiér.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Škodě Auto za devět měsíců klesl provozní zisk o 60 procent

Automobilce Škoda Auto za prvních devět měsíců letošního roku klesl provozní zisk o 60 procent na 469 milionů eur (12,9 miliardy Kč). Negativní dopad na hospodaření měl zejména nižší objem prodeje způsobený epidemií nemoci covid-19, vývoj směnných kurzů a také mimořádné výdaje spojené s emisemi. Tyto dopady částečně kompenzovaly nižší fixní náklady a náklady na vývoj a optimalizace nákladů na produkty. Oznámil to dnes mateřský koncern Volkswagen.

Tržby mladoboleslavské automobilce klesly o 25,9 procenta na 12 miliard eur (329 miliard Kč). Odbyt se snížil o 25,9 procenta na 596.000 vozů. Mezi nejoblíbenější modely patřily Scala, Kamiq a Octavia Combi.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida, uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy