Festival v Jihlavě uvede filmy Vachka či Mana Raye, myslí na ekologii

ČTK ČTK
17. 9. 2019 9:57
Pětihodinový snímek klasika českého dokumentu Karla Vachka, nově objevené filmy představitele avantgardy Mana Raye nebo vyprávění o talentovaném klavíristovi, kterého sužuje psychická choroba, uvede letošní ročník festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě.
Dokument Skutok sa stal popisuje únos syna bývalého slovenského prezidenta. | Video: Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

Uskuteční se od 24. do 29. října a kromě uměleckého programu se chce více zaměřit na svůj ekologický dopad. Festival proto mimo jiné zřídil pozici ekologického ombudsmana.

Ekologické téma obsahují některé filmy a diskuse. "Nejde o jednorázový projekt, ale dlouhodobý závazek," vysvětluje ředitel festivalu Marek Hovorka.

Pořadatelé by rádi, aby jejich hosté upřednostňovali hromadnou dopravu, případně vlak před letadlem.

Soutěžní sekce Česká radost se na festivalu nově otevře i těm českým dílům, jejichž režisérem není Čech. "I díky této změně představí letošní Jihlava snad nejpestřejší nabídku výrazných českých dokumentů, uvedených ve světové či české premiéře," avizuje Hovorka.

V Česku dlouhodobě žijící francouzský režisér a producent Artemio Benki představí svůj režijní celovečerní debut Sólo. Sleduje v něm životní i umělecký osud talentovaného argentinského klavíristy Martína Perina, jehož slibnou kariéru ovlivnil dlouhodobý pobyt na psychiatrické klinice v Buenos Aires.

Film Sólo sleduje osud talentovaného argentinského klavíristy.
Film Sólo sleduje osud talentovaného argentinského klavíristy. | Foto: Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

"Je to příběh o lidské křehkosti, zranitelnosti, ale i odhodlání," říká Benki o své celovečerní prvotině. "Svým filmem jsem chtěl přispět k destigmatizaci lidí s duševním onemocněním a k rozostření hranice mezi tím, co je dnes běžně vnímáno jako normální, a co už nikoli," dodává filmař, jehož snímek měl světovou premiéru na festivalu v Cannes.

Také slovenská režisérka Barbora Berezňáková uvede v Jihlavě svůj debut. Film nazvaný Skutok sa stal jde po stopách velké politické kauzy devadesátých let na Slovensku: sleduje únos syna tehdejšího prezidenta Michala Kováče, vraždu svědka případu Róberta Remiáše a pozdější amnestii, kterou pachatelům udělil Kováčův nástupce Vladimír Mečiar.

Zvláštního uvedení se v Jihlavě dočká dokumentární esej klasika české kinematografie Karla Vachka Komunismus a síť aneb Konec zastupitelské demokracie. Mnohahodinový film sleduje současnou českou politiku, filozofii, náboženství a umění.

Ukázka z Vachkova filmového eseje Komunismus a síť aneb Konec zastupitelské demokracie. | Video: Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

"Je to o tom, že když máte síť, fakticky můžete svět organizovat bez zastupitelů. Už před 15 lety se scházeli na loukách a (expremiér Jiří) Paroubek je pronásledoval policií a také se svolali jen telefony. Totéž se děje teď v Paříži, když protestují žluté vesty," přibližuje Vachek svou vizi.

Jihlavský festival je největší přehlídkou dokumentárních filmů ve střední a východní Evropě. Každoročně promítne přes 300 dokumentů.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy