Jih proti Severu, Malá Velká Británie. Odstraňují se filmy kritizované kvůli rasismu

ČTK Reuters Kultura ČTK, Reuters, Kultura
10. 6. 2020 21:45
Poskytovatelé on-line filmů a seriálů z nabídky stahují snímky jako Jih proti Severu, kritizované za rasové stereotypy či policejní brutalitu. Činí tak v souvislosti s celosvětovými protesty proti rasismu, které spustila smrt amerického černocha George Floyda. Toho koncem května při zatýkání udusil bělošský policista.
Vivien Leighová a Clark Gable na snímku z Jihu proti Severu.
Vivien Leighová a Clark Gable na snímku z Jihu proti Severu. | Foto: ČTK/Picture Alliance

Snímek Jih proti Severu z roku 1939 společnost HBO v reakci na protesty proti rasismu po Floydově smrti dočasně odstranila ze své nové streamovací služby HBO Max.

"Jih proti Severu je produktem své doby a zobrazuje některé etnické a rasové předsudky, které byly v americké společnosti bohužel běžné. Tato rasistická vyobrazení byla špatná tehdy a jsou špatná dnes. Cítili jsme, že ponechání titulu bez vysvětlení a odsouzení by bylo nezodpovědné," citoval mluvčí HBO časopis Variety. Film se do nabídky později vrátí, avšak s upozorněním na historický kontext a odsouzením rasistických scén.

Odstranění romantického filmu oceněného osmi Oscary následuje poté, co k tomuto kroku v názorovém sloupku deníku Los Angeles Times vyzval John Ridley, scenárista otrokářského dramatu 12 let v řetězech. Podle něj film podporuje rasové stereotypy a velebí otrokářství na americkém předválečném Jihu.

Reportáž Smithsonova institutu popisuje rasový rozměr uvedení filmu Jih proti Severu. | Video: Smithsonian Channel

Jih proti Severu, v němž účinkují Vivien Leighová, Clark Gable či Hattie McDanielová, se odehrává na jižanské plantáži v době americké občanské války a vychází z knihy Margaret Mitchellové. Čtyřhodinový snímek získal osm Oscarů a v době premiéry přepsal rekordy amerických kin, kde byl dlouho nejvýdělečnějším titulem všech dob.

Britská vysílací společnost BBC a streamovací služba Netflix zase přestaly nabízet komediální seriál Malá Velká Británie, který v minulosti vysílala Česká televize. Společnosti rozhodnutí zdůvodnily tím, že "časy se změnily". Seriál se setkával s kritikou zejména za vyobrazování postav různého etnického původu.

Krok vyvolal rozhořčené reakce některých fanoušků, kteří tvrdí, že lidé by měli dostat možnost vlastní volby. Jiní však rozhodnutí odstranit díla z nabídky kvitují - nelíbí se jim například scény, kdy si herci nanášejí make-up na obličej, aby předváděli různé rasy.

Oba představitelé hlavních rolí v Malé Velké Británii, Matt Lucas a David Walliams, již dříve řekli, že v dnešním kontextu jim vtipy o transvestitech či černoších přijdou nevhodné a že by je nyní pojali jinak.

Reportáž britské BBC o odstranění Malé Velké Británie. | Video: BBC News

Americká kabelová televize Paramount Network, kterou vlastní konglomerát ViacomCBS, oznámila, že v reakci na protesty proti policejní brutalitě po 32 sériích ukončuje úspěšný seriál Policie v akci USA. V dokumentární reality show mohli diváci od roku 1989 sledovat strážce zákona při skutečných zásazích v terénu.

Časopis Hollywood Reporter píše, že firma nejprve odložila pondělní premiéru 33. série. V úterý pak oznámila úplné stažení seriálu z nabídky. "Policie v akci USA není (v nabídce) Paramount Network a v současnosti ani v budoucnosti se do ní nevrátí," uvedla.

Za více než tři dekády vysílání byla show předmětem kritiky za posilování stereotypů ohledně etnického původu delikventů. Režisér a spisovatel Dan Taberski upozornil na případy, kdy byli domnělí pachatelé nuceni podepsat dokument, v němž se zříkali svých práv. Kritizoval také, že policie měla možnost promlouvat do postprodukčního procesu tak, aby byli policisté zobrazováni v co nejpříznivějším světle.

Prvních 25 řad seriálu Policie v akci USA vysílala televize Fox, roku 2013 se seriál přesunul na Spike TV, která se předloni přejmenovala na Paramount Network.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Vítkovice Heavy Machinery jdou do prodeje, odhad ceny je 1,3 miliardy korun

Ostravská firma Vítkovice Heavy Machinery (VHM), kterou soud v létě poslal do konkurzu, jde do prodeje. Ve výběrovém řízení se prodávají obří výrobní haly i se strojním vybavením na více než 50 hektarech pozemků. Odhadní cena nemovitostí i movitého majetku, které se prodávají vcelku, činí 1,3 miliardy korun. Prodejem pověřil věřitelský výbor aukční a dražební společnost Gaute. ČTK to dnes za Gaute sdělil Jaroslav Martínek.

"Společnost Gaute od 2. prosince zveřejnila informace pro zájemce na svém portálu www.verejnedrazby.cz. Tímto dnem zároveň začíná lhůta, během které se zájemci můžou detailně seznámit s předmětem prodeje v takzvané datové místnosti," uvedl Martínek. Samotné výběrové řízení začne 6. ledna.

VHM jsou producentem ocelí a výrobků z nich. Insolvenční návrh podalo v březnu samo vedení, podle kterého byla firma dlouhodobě ztrátová a už nebyla schopná platit své závazky, zejména za dodávky energií. Problémy prohloubil koronavirus a opatření proti jeho šíření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy