Jednou už jsme vyhráli, zvládneme to znovu. Hvězdami seriálu o viru jsou sestřičky

Martin Šrajer Martin Šrajer
28. 2. 2021 16:02
Dokumentární série zblízka zachycuje, jak se Španělé vypořádali s loňskou první vlnou koronaviru. Z mnoha příběhů skládá emotivní výpověď o tom, jak jsou důležité empatie a vzájemná pomoc.

"Když to nevidíš, tak nevíš, jaké to je. Musíš to vidět," sděluje dceři po telefonu žena, která s manželem skončila na covidovém oddělení barcelonské nemocnice. Jejímu muži virus napadl plíce i srdce a nachází se ve vážném stavu. Slova reagující na nedostatečné povědomí veřejnosti o tom, jak vážný průběh může mít nemoc covid-19, by mohla být mottem dokumentární série nazvané Jsme v tom spolu. Všechny tři díly, nazvané jednoduše Chaos, Naděje a Život, lze nyní zhlédnout na české HBO GO.

Vloni na jaře, kdy v Evropě vrcholila první vlna koronaviru, patřilo Španělsko k nejhůře zasaženým zemím. Přes uzavření některých měst a výrazné omezení pohybu se nemocí do léta nakazilo okolo dvou milionů z celkových 47 milionů obyvatel. Režiséra Fèlixe Colomera v polovině března oslovil jeho kamarád lékař. Požádal jej, zda by s kamerou nezaznamenal, jak se stále vytíženější zdravotnický systém vypořádává s prudkým nárůstem nakažených.

Colomer získal přístup za zdi barcelonského nemocničního komplexu El Taulí de Sabadell, který má více než 4000 zaměstnanců. Od března do června, kdy ve Španělsku platily nouzový stav a přísná opatření, natočil přes 200 hodin materiálu. Mohl tak ukázat konkrétní tváře a příběhy skryté za děsivými čísly nakažených, hospitalizovaných a mrtvých.

Režisér se neomezil jen na nemocniční chodby a pokoje. Čas trávil také s rodinami zdravotnického personálu a covidových pacientů. Jako refrén pak všechny epizody opakují záběry na dvě zdravotní sestry, které se po službě vracejí domů na kolech. Jejich hovory o tom, jak je práce vyčerpává a nakolik jim chybí moře či výlety do hor, jsou stejně výmluvné jako liduprázdné ulice, jimiž projíždějí.

Den za dnem

Právě zdravotní a pomocné sestry, na obrazovce představené pouze křestními jmény, lze označit za protagonistky série. Ta ovšem Sílviu, Sandru nebo Noemi nijak neidealizuje. Vedle mimořádné empatie a vzorné péče o pacienty, pro které někdy představují jediné spojení se světem, neopomíjí ani jejich fyzickou a psychickou únavu, vztek či frustraci. Portrétuje je tak, jak vnímají sebe samy - jako ženy snažící se odvádět profesionální práci navzdory ztíženým podmínkám, vysokému riziku a nízkým platům.

Přes všechno zlé, co přinesla, pandemie koronaviru připomněla, jak potřebné jsou pro chod zdravotnictví sestry. V očích veřejnosti i části politiků jde přitom stále o podružnou pozici, která nevyžaduje prakticky žádnou kvalifikaci.

Snímek ze Jsme v tom spolu.
Snímek ze Jsme v tom spolu. | Foto: HBO

Také dokumenty z medicínského prostředí, s výjimkami typu loňských Sestřiček, dávají častěji prostor odborníkům na vyšších, lépe placených postech. Platí to pro nedávné dokumentární seriály Mistři medicíny, Chirurgický řez, Lenox Hill nebo Doktoři. Naopak ve Jsme v tom spolu na schůze vedení nemocnice zavítáme ojediněle. Stejně vzácně se ke slovu dostávají lékaři.

Většinu času trávíme ve společnosti sester. To ony musí být pacientům nepřetržitě nablízku a reagovat na každý problém. Na ně nejtvrději dopadá nezvládnutá vládní komunikace i plánování a z toho plynoucí přetížení podfinancovaných nemocnic. "Nemůžeš si tu tíhu nosit domů, ale nemůžeš si pomoct," svěřuje se jedna sestra kamarádce. Práce ji vysává a stres si vybírá daň v podobě narušení vztahů s blízkými.

Série vzdává sestrám hold ne tím, že by z nich uměle či pateticky vytvářela hrdinky, nýbrž věcným zachycením jejich každodennosti. Příprava sálu a lůžek, převoz dusícího se pacienta na jednotku intenzivní péče, zvedání a mytí těžkých zesláblých těl, provádění intubace, dojemné loučení s uzdravenými. Den za dnem, od rána do večera.

Zaměřeno na emoce

Možnost vydechnout přichází jen v krátkých chvílích, kdy se ženy baví o nekvalitních ochranných pomůckách nebo platu ve výši 7 eur čistého za hodinu, což je zhruba 180 korun. Od starostí si neodpočinou ani doma, kde si syn stěžuje na množství úkolů při distanční výuce, zatímco rozmrzelý manžel neochotně přijímá roli muže v domácnosti a odmítá každý večer poslouchat, že umírají lidé.

Také v reality TV pořadu České televize Nemocnice v první linii, natáčeném i vysílaném během první vlny koronaviru, se ke slovu dostali hlavně vedoucí lékaři, primáři a primářky. Vzhledem k informačnímu charakteru a snaze tvůrců vysvětlit tehdy prakticky neznámou nemoc to bylo pochopitelné. Fèlix Colomer díky většímu časovému odstupu a lepšímu povědomí veřejnosti o covidu-19 tolik vysvětlovat nemusí. Víc než na fakta se proto zaměřuje na emoce a vztahy.

Sestry držící mobilní telefony před tvářemi nehybných pacientů se stávají zprostředkovatelkami komunikace mezi manžely a manželkami, rodiči nebo dětmi. Vstupují do jejich intimního prostoru a vedle lékařské péče jim nabízejí také naději, že se znovu shledají s blízkými a rodina rozdělená covidem bude zase sjednocena.

Prostřednictvím několika déle sledovaných osudů, které přispívají k provázanosti epizod, série odkrývá, jak silná pouta z této blízkosti vznikla.

Jsme v tom spolu se zaměřuje na detail, a tak nenabízí ucelený obraz, ale výstižné fragmenty. Politický nebo sociální rozměr pandemie do vyprávění proniká nanejvýš v konverzacích pacientů. Zaměstnancům nemocnice, jejichž úhel pohledu převažuje, kvůli nepolevujícímu přívalu nových úkolů nezbývá čas na dalekosáhlejší úvahy. Skutečnost, že se prakticky nezastaví, přispívá k dynamice záběrů, přestože dění mnohdy snímá nehybná pozorovatelská kamera.

Bez rychlých střihů a jen za minimálního využití jímavé hudby série vypráví individuální dramata, z nichž každé má v očích nemocničního personálu stejnou váhu. Colomer do nich nezasahuje, nikoho nežádá o rozhovor, záběry nedoprovází mimoobrazovým komentářem. Jen tiše a soustředěně natáčí a dílek po dílku skládá působivou mozaiku. Správně usoudil, že v prostředí, kde neustále probíhá boj o život, nemusí dělat víc.

Snímek ze Jsme v tom spolu.
Snímek ze Jsme v tom spolu. | Foto: HBO

Solidarita

Režisérova vnímavost vůči okolí se projevuje také výběrem těch, které natáčí. V poslední epizodě jsou do nemocnice například přivezeni manželé v důchodovém věku, oba pozitivní na covid. Žena pomáhá druhovi a popichuje ho poznámkami o tom, že ještě nedostala dárek k nedávnému výročí svatby. Pak je z nemocnice propuštěna a muž zůstává v pokoji sám. Pozorná, ale nevtíravá kamera zblízka zachycuje jeho zklamání i drobná vítězství, stejně jako smutek či vděčnost těm, kdo o něj pečují.

Solidarita představuje leitmotiv série. Zaměstnanci nemocnice musí bez ohledu na svou pozici spolupracovat jako tým, jehož každý článek má stejnou váhu. Neméně stěžejní se ukazuje opora milující rodiny, která také v těžkých chvílích zůstává semknuta a stojí při blízkých. Jak s odhodláním říká matka mladé, rovněž nakažené medičky: "Postaráme se jeden o druhého."

Mohli bychom jako manžel výše uvedené sestřičky namítat, že příběhů o smrti už bylo dost a už nás unavuje je poslouchat stále dokola. Nadějné poselství, sílící s každou epizodou, ale spolu s otevřeným pohledem za zdi kolabujících nemocnic a oceněním zásluh sester představuje pádný důvod, proč se na Jsme v tom spolu podívat.

Neobyčejně citlivá a emocionálně intenzivní série navíc v první řadě nevypráví o umírání a smrti, ale o boji, který už se nám jednou víceméně podařilo vyhrát. Tím zároveň posiluje víru, že spojíme-li síly, podaří se to znovu.

Jsme v tom spolu

Režie: Fèlix Colomer
Seriál je k vidění na HBO.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Ombudsman loni přijal 7926 podnětů, v 19 případech využil sankce

Kancelář veřejného ochránce práv v Brně loni přijala 7926 podnětů. Novinářům to dnes řekl ombudsman Stanislav Křeček. Je to o 86 podnětů více než o rok dříve. Nejvíce se jich týkalo sociálního zabezpečení, dále stavebnictví a regionálního rozvoje, ale také armády, policie nebo vězeňství. Podněty ovlivnila i pandemie koronaviru. Úřad zjistil kolem 500 pochybení, v 19 případech odmítly úřady chybu napravit a ombudsman využil sankce.

Z přijatých podnětů bylo 68 procent v působnosti ombudsmana a mohl se jimi zabývat. Z podnětů provedl šetření v 671 případech, přičemž ve 490 podle Křečka konstatovala kancelář pochybení, v 17 případech diskriminaci. Ve 349 případech úřady po vydání zprávy pochybení napravily, v 85 tak učinily až po vydání závěrečného stanoviska s navrženým opatřením k nápravě. Pouze v 19 případech úřad chybu odmítl a ombudsman přistoupil k vyžití sankce, která spočívá ve vyrozumění nadřízeného úřadu nebo informování veřejnosti.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Krize v letectví trvá, letiště odbavilo ve čtvrtletí o 90 procent méně pasažérů

Letecká doprava je kvůli pandemii koronaviru nadále v hluboké krizi. Na pražském ruzyňském letišti odbavili během prvního čtvrtletí téměř 251 000 cestujících, což je meziročně o 90 procent méně. Krize změnila i vytížení jednotlivých destinací, nejoblíbenější byla Dubaj, uvedla mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková. V následujících týdnech by se situace měla postupně mírně zlepšovat, někteří dopravci plánují obnovení spojů.

Koronavirová krize v Česku naplno vypukla loni v březnu. Meziroční 90procentní pokles v prvním čtvrtletí je tak z velké částí ještě v porovnání s předkrizovým stavem. Krize výrazně proměnila i vytížení jednotlivých destinací. Zatímco loni cestující z Prahy nejčastěji mířili do Londýna nebo Moskvy, nyní byla nejoblíbenější destinací Dubaj. Následoval Amsterdam a egyptská Hurgada. Letiště během letošního čtvrtletí odbavilo celkem 6943 letů.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

GIBS obvinila jihočeského policistu ze zabití muže

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila jihočeského policistu ze zabití muže při zásahu na Jindřichohradecku. Tragická událost se stala loni v srpnu v chatové oblasti. Podle závěrů inspekce policista do muže po prvním zásahu zbytečně ještě následně dvakrát vystřelil. Na výsledek vyšetřování upozornil deník Právo, GIBS o tom ve středu informovala v tiskové zprávě.

Stíhanému, který zatím není postaven mimo službu, hrozí až desetileté vězení. Policisté loni zasahovali v chatové oblasti Smržov na Jindřichohradecku proti agresivnímu muži. Podle inspekce byl pod vlivem alkoholu a demoloval vybavení

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Soud zprostil otce a exmanželku Radka Březiny obžaloby z praní špinavých peněz

Okresní soud ve Zlíně ve středu zprostil otce a exmanželku Radka Březiny, organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem, obžaloby z takzvaného praní špinavých peněz. Za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozily Vladimíru Březinovi a Stanislavě Březinové tři roky až osm let vězení. Vinu oba popírali, k středečnímu vyhlášení rozsudku nepřišli. Zprošťující rozsudek vynesl v případu prvoinstanční soud už podruhé.

Státní zástupce Radek Bartoš navrhoval v kauze nepodmíněné tresty. Pro devětašedesátiletého Vladimíra Březinu žádal vězení okolo 5,5 roku, pro sedmačtyřicetiletou Stanislavu Březinovou pod 5,5 roku, tedy polovinou trestní sazby. Obhájci obžalovaných požadovali pro své klienty zproštění obžaloby. Podle rozhodnutí trestního senátu s předsedou Pavlem Houdkem není skutek označený v žalobním návrhu trestným činem

Zdroj: ČTK
Další zprávy