Raději bych, aby mě hrál Bruce Willis než Steve Carell, říká generál vesmírných sil

Reuters Kultura Reuters, Kultura
8. 5. 2020 11:24
Skutečný velitel Vesmírných sil Spojených států amerických by byl raději, kdyby ho v nadcházejícím seriálu Netflixu, parodujícím nejmladší složku ozbrojených sil USA, hrál Bruce Willis – a ne komik Steve Carell.
V seriálu hrají Steve Carell nebo John Malkovich. | Video: Netflix

Přesto vůči sedmapadesátiletému Carellovi, známému z americké verze seriálu Kancl nebo z filmů Malá Miss Sunshine a Sázka na nejistotu, nabízí konstruktivní kritiku.

Skutečný náčelník vesmírných operací John Raymond.
Skutečný náčelník vesmírných operací John Raymond. | Foto: U.S. Air Force/Andy Morataya

"Co bych Stevu Carellovi poradil, aby si zašel k holiči," poznamenal generál amerického letectva a náčelník vesmírných operací John Raymond, který je bezvlasý. "Jestli chce hrát velitele vesmírných sil, je na to moc huňatý," dodal Raymond v nedávném takzvaném webináři, který zorganizovala nadace Space Foundation.

Netflix tento týden zveřejnil trailer z hraného satirického seriálu Jednotky vesmírného nasazení (Space Force), ve kterém se čtyřhvězdičkový generál posmívá nápadu zřídit Vesmírné síly Spojených států amerických - načež se v příští vteřině dozví, že jim bude velet.

Soudě dle traileru si Carellova postava v nové funkci nevede nejlépe. Na chodbě třeba mine důstojníka, který zrovna někomu říká do telefonu: "Všechno kazí, přesně, jak sis myslel. Jo, je to úplnej chaos."

Seriál, který Netflix uvede 29. května, může ještě víc poškodit image nedávno zřízených Vesmírných sil Spojených států amerických, na nichž osobně záleží prezidentovi Donaldu Trumpovi. Ten je v prosinci 2019 zřídil vyčleněním z Letectva Spojených států, v jehož rámci od roku 1982 existovalo jen velitelství pro vesmírný boj.

Když vrchní velitel ozbrojených sil Trump v lednu na Twitteru představil logo vesmírných sil, sklidil posměch za to, nakolik připomíná emblém Hvězdné flotily ze seriálu Star Trek.

George Takei, který v něm hrál kormidelníka lodi Enterprise, dokonce na Trumpův tweet přímo zareagoval. "Ehm. Doufáme, že z tohohle dostaneme tantiémy," napsal.

Skutečné Vesmírné síly Spojených států amerických nově zveřejnily dramatické náborové video doprovázené sloganem: "Možná že smysl života na zemi nenajdete na Zemi."

Generál John Raymond říká, že po zveřejnění videa mu e-mailovou schránku zasypaly dopisy od lidí, kteří se k Vesmírným silám USA chtějí přidat.

V reakci na vznik satirického seriálu Netflixu generál řekl, že vloni se pokusil si tuto videotéku odhlásit.

"Bylo to kvůli Carellovi. Říkal jsem si, že to není možné. Vůbec nevypadá jako já," vzpomíná Raymond, který ale předplatné nakonec musel obnovit kvůli stížnostem svých dětí.

Podle generála se na Twitteru uskutečnila anketa, kdo by v seriálu měl hrát skutečné představitele Pentagonu, a jako představitele šéfa vesmírných sil lidé nejčastěji hlasovali pro Bruce Willise.

"Takže jsem fakt doufal, že to bude Bruce Willis. Ale Steve Carell je skvělý herec. Rád se na něj koukám. Takže se rád podívám i na tohle," dodává generál.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy