Jeden z největších úspěchů v dějinách filmu. Avatar 2 utržil dvě miliardy dolarů

Reuters Kultura Reuters, Kultura
23. 1. 2023 6:29
Tržby velkorozpočtového sci-fi Avatar: The Way of Water o víkendu celosvětově překonaly dvě miliardy dolarů. Právě tuto částku režisér James Cameron před časem označil za hranici, kdy nákladné pokračování filmu z roku 2009 začne vydělávat.
Na snímku z Avatara: The Way of Water jsou Zoe Saldana v roli Neytiri a Sam Worthington jako Jake.
Na snímku z Avatara: The Way of Water jsou Zoe Saldana v roli Neytiri a Sam Worthington jako Jake. | Foto: Falcon

Po šesti týdnech v kinech se tak Avatar: The Way of Water stal zatím šestým komerčně nejúspěšnějším snímkem všech dob. Přes dvě miliardy dolarů na kontě dosud měly kromě prvního dílu Avatara z roku 2009 jen tituly Avengers: Endgame, Titanic, Star Wars: Síla se probouzí a Avengers: Infinity War.

Dle údajů společnosti Walt Disney Company novinka k nedělnímu večer utržila 2,024 miliardy dolarů, z toho asi 1,426 miliardy v zahraničí. "Je to naprostý úspěch. V miliardách dolarů počítají tržby jen ty největší ságy," upozorňuje Paul Dergarabedian z analytické společnosti Comscore.

Komerčně nejúspěšnější filmy všech dob

Název filmu Tržby v dolarech Rok premiéry
1. Avatar 2 923 706 026 2009
2. Avengers: Endgame 2 799 439 100 2019
3. Titanic 2 194 690 964 1997
4. Star Wars: Síla se probouzí 2 071 310 218 2015
5. Avengers: Infinity War 2 052 415 039 2018
6. Avatar: The Way of Water 2 024 007 153 2022
Zdroj: Boxofficemojo.com

Disney nikdy oficiálně neupřesnil rozpočet tohoto sci-fi dobrodružství. Ten se dle časopisu Hollywood Reporter pohyboval okolo 350 milionů dolarů, dalších nejméně 100 milionů stál marketing a celkové investice do příštích dílů ságy odhadují jiná média nad miliardou dolarů. Není ale vždy jasné, z jakých čísel vycházejí.

Hranici, kdy film začne být výdělečný, ještě komplikuje výše marží na různých trzích a to, jak se studio dělí o tržby s provozovateli kin. Sám režisér snímek před premiérou označil za "v dějinách kinematografie nejhorší business case", tedy projekt v obchodním smyslu slova.

Podle serverů Deadline.com i časopisu Forbes úspěšné tažení Avatara: The Way of Water ještě zdaleka nekončí. Patrně už tento týden překoná Avengers: Infinity War i sedmou epizodu Hvězdných válek z roku 2015 a stane se čtvrtým nejúspěšnějším filmem všech dob. Avatar v nabídce biografů nyní nemá konkurenci, z podobně velkorozpočtových titulů jej v kinech ohrozí až komiksový Ant-Man and the Wasp: Quantumania v polovině února.

Na zahraničních trzích se filmu nejvíc daří v Číně, kde utržil 229,7 milionu dolarů, a Francii, kde má 129,8 milionu. V Česku už Avatar: The Way of Water překonal hranici milionu diváků, dosud tu utržil přes 218 milionů korun, uvedla Unie filmových distributorů.

Avatar patřil k nejcennějším položkám, které Disney získal, když roku 2019 převzal firmu 21st Century Fox za 71,3 miliardy dolarů. Část managementu doufala, že by se z Avatara dala vybudovat podobně atraktivní sága jako superhrdinské filmy od Marvelu nebo Star Wars. Jiní jako aktivistický investor Nelson Peltz, který řídí investiční fond Trian Fund Management a nyní žádá místo ve správné radě Disneyho, tvrdil, že korporace za Fox zaplatila zbytečně moc.

Úspěch nového Avatara by mohl přilákat víc Američanů do Disneyho zábavního parku na Floridě, jehož část je věnovaná právě sci-fi světu Jamese Camerona, a podepíše se na větší ochotě firmy tento fiktivní svět rozvíjet.

Osmašedesátiletý Cameron už má z podstatné části připraveného Avatara 3 plánovaného na Vánoce 2024. Čtvrtý a pátý díl mají následovat o Vánocích 2026 a 2028. Cameron je nyní autorem tří ze šesti komerčně nejúspěšnějších filmů všech dob - kromě obou dílů Avatara, z nichž ten první zůstává s celosvětovými tržbami 2,9 miliardy dolarů dosud nejúspěšnějším titulem všech dob, v tabulce figuruje ještě Titanic z roku 1997 s 2,194 miliardy dolarů.

V českých kinech už Avatara: The Way of Water vidělo přes milion diváků. | Video: Falcon
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

V kancelářské budově v Brně vyhrožoval muž se zbraní, policie ho zajistila

Policisté zasahují v Brně v Holandské ulici. V jedné z kancelářských budov tam vyhrožoval muž se zbraní. Policie evakuovala 200 lidí, muže zajistila. Budovu prohlíží, řekl mluvčí policie David Chaloupka.

"Je potřeba prověřit ty prostory, proč ten člověk tam byl, co tam dělal a jestli nebyl s někým. Zásah ještě probíhá," řekl Chaloupka. Na místě je i záchranná služba, řekla bez dalších podrobností její mluvčí Michaela Bothová. Zatím se proto nedá říct, zda nejsou záchranáři na místě jen preventivně.

Holandská ulice je komplex několika kancelářských budov, denně tam dojíždí pracovat stovky lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku zemřeli dva horolezci

Dva horolezci zemřeli v neděli v lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku.Informovala o tom v pondělí místní horská záchranná služba. Skupinu tří horolezců zasáhla sněhová masa v oblasti ledopádů.

Pád laviny ohlásil záchranářům polský horolezec, kterého lavina částečně zasypala a který neměl kontakt se svými dvěma kolegy. Místo prohledali horští záchranáři. Pomocí lavinového vyhledávače lokalizovali nezvěstné horolezce, z laviny je pak vyhrabali už bez známek života. Následně pomohli částečně zasypanému muži a doprovodili ho do údolí.

Ve slovenských horách přišlo za loňský rok o život 56 lidí, což je výrazně více než v předchozích letech.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vědci identifikovali vrak potopený u pobřeží Anglie, jde o válečnou loď ze 17. století

Vědcům se podařilo vyřešit záhadu obestírající původ lodi, která se v 17. století potopila u břehů Anglie s nákladem vybraného italského mramoru. Jak informoval zpravodajský server Daily Mail, vrak památkově chráněného plavidla u pobřeží Sussexu patří holandské válečné lodi Klein Hollandia.

Loď byla postavena v roce 1656 a vlastnila ji rotterdamská admiralita. Klein Hollandia se zapojila do všech velkých bitev druhé anglo-nizozemské války (1665-1667). V roce 1672 byla součástí loďstva admirála de Haese, které bylo posláno jako doprovod flotily ze Smyrny plující ze Středozemí přes Lamanšský průliv do Nizozemska.

U ostrova Wight lodě napadla anglická flotila pod velením admirála Holmese. Vypukla zuřivá bitva, při níž byla loď Klein Hollandia těžce poškozena a kapitán lodi Jan Van Nes byl zabit. Angličané loď dobyli, nalodili se na ni, ale krátce po té se Klein Hollandia potopila s anglickými i holandskými námořníky na palubě. Tato překvapivá akce, kterou provedla relativně malá anglická námořní jednotka, přispěla k začátku třetí anglo-nizozemské války.

Potopené plavidlo bylo objeveno v roce 2019. Ačkoli nebylo známo, o jakou loď se jedná, dostal vrak nejvyšší stupeň památkové ochrany. Výzkum prováděli během uplynulého roku odborníci z Británie i Nizozemska. Použili přitom důkazy, které z vraku vylovili profesionální i dobrovolní potápěči, stejně jako analýzu letokruhů z vzorků dřeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy