Jeden trik měl 405 verzí. Nový Avatar bude muset utržit miliardy, aby se zaplatil

Reuters Kultura Reuters, Kultura
23. 11. 2022 15:28
Chystaný velkofilm Avatar: The Way of Water se jako jeden z mála hollywoodských snímků za poslední měsíce dostane i do čínských kin. Pomůže mu to zvýšit tržby, což tvůrci potřebují. Dle hollywoodského webu Variety.com bylo akční sci-fi tak drahé, že musí utržit až dvě miliardy dolarů, v přepočtu 47 miliard korun, aby se zaplatilo.
Film Avatar: The Way of Water uvedou česká kina 15. prosince. | Video: Falcon

Osmašedesátiletý režisér James Cameron na novém Avatarovi pracoval od roku 2009, kdy uvedl první díl. Ten je s celosvětovými tržbami 2,9 miliardy dolarů dosud komerčně nejúspěšnějším filmem všech dob.

Pokračování se však tvůrci rozrostlo pod rukama. Třináct let vymýšlel druhý díl a nyní už má rozdělaný také třetí, čtvrtý i pátý.

To vše se podepsalo na rozpočtu. "Bylo to zku*veně drahé," odpovídá režisér na dotaz časopisu GQ, kolik Avatar: The Way of Water stál. Sám ho označuje za "v dějinách kinematografie nejhorší business case", tedy projekt v obchodním smyslu slova.

Oficiálně rozpočet nového Avatara režisér nesdělil, dle odhadů každý z připravovaných snímků stál okolo 250 milionů dolarů, dohromady tedy miliardu dolarů. To jsou ale jen náklady na produkci. V Hollywoodu pak většinou jednou tolik stojí marketing. V takovém případě už by celkové náklady dosahovaly dvou miliard dolarů.

Toto číslo nyní režisér nepřímo potvrdil. "Abychom skončili alespoň na nule, musel by z toho být třetí nebo čtvrtý komerčně nejúspěšnější film všech dob," cituje teď Camerona server Variety.com. Ten na základě výroku spočítal, že Cameron mluví právě o částce dvě miliardy dolarů, v přepočtu 47 miliard korun.

V tabulce celosvětově obchodně nejúspěšnějších filmů bez započtení inflace je nyní třetí Cameronův Titanic z roku 1997, který utržil 2,18 miliardy dolarů, na čtvrté příčce se pak nachází Star Wars: Síla se probouzí z roku 2015 s tržbami 2,06 miliardy dolarů.

Při tvorbě nového Avatara nejvíc peněz spolkl vývoj technologií nebo náročné natáčení na Novém Zélandě pod vodou a ve vzduchu. Jeden trikový záběr měl podle Jamese Camerona třeba 405 verzí, než režisér rozhodl, že je s ním spokojený, popisuje časopis GQ.

Dosud nejdražším snímkem všech dob jsou Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna z roku 2011 s rozpočtem okolo 379 milionů dolarů.

James Cameron má nyní kompletně hotový druhý díl, který česká kina uvedou 15. prosince, a z podstatné části také Avatara 3 plánovaného na Vánoce 2024. Teprve jejich výsledky rozhodnou, zda režisér dokončí i čtyřku a pětku. Do nich už nyní investoval neupřesněnou částku. "Trh nám klidně může po pár měsících ukázat, že je vymalováno, my se rozhodneme skončit třetím dílem a nebudeme to prodlužovat donekonečna," přiznal dříve autor.

Pokud by naopak úspěch měl, posledního Avatara 5 chce uvést do kin v roce 2028.

Podle webu Screenrant.com bude těžké zopakovat rekordní úspěch prvního dílu, od něhož uplynulo mnoho času. Téměř 80 procent tržeb původního Avatara navíc pocházelo z dražších projekcí v kinech IMAX a tehdy průlomovém formátu 3D, který se od té doby stal standardní součástí nabídky. V Cameronův neprospěch hraje i fakt, že lidé se po pandemii stále nevrátili do kin v dřívějším počtu.

Také nový film Avatar: The Way of Water (na snímku) se odehrává v daleké budoucnosti na vzdálené planetě Pandora.
Také nový film Avatar: The Way of Water (na snímku) se odehrává v daleké budoucnosti na vzdálené planetě Pandora. | Foto: Falcon

Dle aktuálních odhadů analytiků může Avatar: The Way of Water v USA a Kanadě, kde mají studia nejvyšší marže, utržit za celou dobu promítání 475 milionů dolarů. První díl tamtéž dosáhl na 785 milionů dolarů, zbytek peněz si připsal na konto v zahraničí.

V tomto ohledu se na Jamese Camerona usmálo štěstí. Nový Avatar bude jedním z mála hollywoodských děl za poslední měsíce, které uvedou kina v Číně, to znamená na momentálně největším filmovém trhu světa.

Dle agentury Reuters přitom letos čínská vláda s cenzory zpřísnili kvóty a požadavky na import snímků ze zahraničí, místo nichž se snaží prosazovat vlastní velkorozpočtové spektákly. Například šest posledních filmů komiksového studia Marvel včetně Black Panther: Wakanda nechť žije se do čínských biografů neprobojovalo. Avatar už ale získal licenci a Číňané ho uvidí ve stejný den jako zbytek světa, oznámili autoři tuto středu.

Čína v pandemických letech 2020 a 2021 poprvé předstihla USA a stala se největším filmovým trhem světa. Vloni se tam prodaly vstupenky do biografů za 7,3 miliardy dolarů. Číslo je však zkreslené faktem, že v Číně byla kina otevřená v době, kdy se USA potýkaly s dalšími vlnami pandemie.

Dnes je situace obrácená a kina fungují v Americe, zatímco ta čínská poslední měsíce dostávají od vlády ze dne na den nařízeno, aby kvůli šíření nemoci covid-19 zničehonic zavřela na dobu neurčitou nebo omezila návštěvnost. I tento faktor může ovlivnit celkový úspěch Avatara 2, dodává agentura Reuters.

První díl sci-fi filmu se odehrával v daleké budoucnosti na vzdálené planetě Pandora, kde místní domorodci z kmene Na’vi žijí v souladu s přírodou. Posádka vyslaná ze Země zde však objeví cenné minerály a začne je těžit. Protože pobyt na planetě je pro člověka obtížný, lidé si vytváří genetické dvojníky, takzvané avatary, ovládané psychikou oddělenou od lidského těla a fyzicky odpovídající původnímu obyvatelstvu planety, jež má průhlednou modrou kůži a dosahuje až třímetrové výšky.

Novinku Avatar: The Way of Water (na snímku) natáčel James Cameron z významné části pod vodou.
Novinku Avatar: The Way of Water (na snímku) natáčel James Cameron z významné části pod vodou. | Foto: Falcon

Právě této mise se ve filmu zúčastnil paralyzovaný bývalý námořník Jake Sully hraný Samem Worthingtonem. Neboť jako avatar může znovu chodit, přihlásí se do programu a seznamuje se s místními včetně princezny Neytiri v podání Zoe Saldany.

Ve druhém díle už Jake s Neytiri založili rodinu, avšak musí čelit staré hrozbě. "Po deseti letech se znovu setkáváme s Jakem, Neytiri a jejich dětmi, kteří stále bojují za to, aby se udrželi v bezpečí a naživu," avizuje český distributor. Ve snímku dále účinkují Sigourney Weaverová, Stephen Lang, Cliff Curtis nebo Kate Winsletová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Venezuelská vláda a opozice obnovily jednání, USA v reakci zmírnily sankce

Venezuelská vláda a opozice se dnes vrátily k rozhovorům, které loni v říjnu uvázly na mrtvém bodě. Washington v reakci povolil americkému ropnému gigantu Chevron částečně obnovit své aktivity ohledně těžby ropy ve Venezuele. Chevron tam přestal těžit kvůli sankcím, které vůči autoritářskému režimu prezidenta Nicoláse Madura zavedla vláda předchozího amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

Zástupci venezuelské vlády a opozice dnes v mexické metropoli podepsali dílčí dohodu, v níž správu několika miliard dolarů zmrazených v zahraničních bankách svěřily OSN. Venezuelská aktiva budou postupně rozmrazována, aby zmírnila humanitární krizi v této jihoamerické zemi. Finance by mohly být využity například na zlepšení stavu zdravotnictví či elektrické sítě.

Americké ministerstvo financí uvedlo, že společnost Chevron může částečně obnovit aktivity společného podniku s venezuelskou státní firmou PDVSA, musí ale zajistit, že PDVSA nebude dostávat žádné příjmy z prodeje ropy společnosti Chevron.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Karvinsku usmrtil vlak člověka. Provoz na trati vedoucí i do Polska, stojí

Na železniční trati mezi Bohumínem a Dětmarovicemi na Karvinsku srazil okolo 18:00 vlak člověka, který na místě zemřel. Provoz na trati vedoucí i na Slovensko a do Polska je přerušený. Řekla to policejní mluvčí Kateřina Kubzová.

"Bližší informace zatím nejsou známy. Okolnosti události zjišťují policisté, kteří jsou v tuto chvíli na místě," řekla mluvčí. Neštěstí se stalo poblíž dětmarovické elektrárny. Trať z Dětmarovic vede jednak přes Petrovice u Karviné do Polska a jednak do Českého Těšína a dál na Slovensko. Podle webu Českých drah potrvá přerušení provozu předběžně do 21:50.

Další zprávy