Jeden svět ´umlčel tu písničku´. Vyhráli jiní

Roman Staněk
13. 3. 2008 9:00
Vítězem festivalu je brazilský snímek U soudu
Foto: Jeden svět

Praha - Jeden svět zná své vítěze. S prázdnou odešlo pět protagonistů úvodní znělky. Filmy z Kuby, Barmy, Běloruska, Zimbabwe ani Severní Koreje letos nebodovaly - alespoň u porotců.

Hlavní cenu mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech si možná trochu překvapivě odnesl brazilský snímek U soudu režisérky Marie Ramosové.

Film pojednávající o procesech s nedospělými delikventy, které se v Brazílii konají u zvláštních soudů pro mladistvé, je zajímavý v tom, že režisérka podle zákona nesměla mladé kriminálníky filmovat. Ti jsou proto zabíraní zezadu a jejich přestupky jsou poté "vysvětlovány" v hraných pasážích.

Speciál JEDEN SVĚT

Jeden svět

"Ryzí a intimní nálada scén a silné příběhy dokáží diváka přiblížit hlavním hrdinům a umožní mu vidět je jako lidské bytosti," vysvětluje porota, do které zasedla také Ulrike Franková, režisérka loňského vítězného filmu Poražení a vítězové o čínských dělnících převážejících do Číny německou továrnu.

Že mají porotci jednoho světa Čínu v oblibě, dokázali také letos. Cenu za nejlepší režii porota ve čtvrtek večer předá čínskému režiséru Čao Liangovi za film Zločin a trest - příběhy policejní stanice z pohraničí, kam ještě nedosáhl ekonomický boom asijského draka.

"Pomocí detailů režisér divákům umožňuje pochopit onu někdy až absurdní složitost a krutost současné Číny," říkají porotci.

Letošnímu ročníku nicméně bez debat vládly filmy ruské nebo o situaci v Rusku pojednávající. Téměř všechny letošní snímky o Rusku představované na Jednom světě vyhrály nějakou cenu.

Film s unikátními záběry bývalého agenta KGB s názvem Kauza Litviněnko režiséra a Litviněnkova přítele Andreje Někrasova zaujal nejvíc disidentskou porotu, která mu udělila cenu Rudolfa Vrby. Proč, vysvětlují v radikálním prohlášení:

"Film odkrývá skrytou tvář diktatury v Rusku. Je to výjimečný, odvážný a atraktivním způsobem podaný příběh nepohodlné osoby, kterou diktátorský režim zavraždil."

Další snímek o Rusku - Dopis Anně -  získal cenu za příspěvek k ochraně lidských práv. Pojednává o naplněných obavách zavražděné novinářky a odpůrkyně války v Čečensku Anny Politkovské. Ve filmu mimochodem vystupoval také Někrasov.

Jediným českým filmem, který na festivalu získal cenu, je Občan Havel. Má zvláštní cenu poroty a je aspirantem na zisk ceny o divácky nejúspěšnější film celého festivalu.

"Jedná se o kultovní film, jenž se na mnoho let stane jakousi univerzální klasikou. Jedinečná možnost sledovat každodenní život přináší výjimečně silný, intimní pohled na život a dobu bývalého prezidenta," uvádí v prohlášení porota.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Smartwings budou v případě dohody se státem financovat všichni akcionáři

Do financování záchrany letecké skupiny Smartwings se po případné dohodě se státem zapojí všichni akcionáři společnosti. Ve čtvrtek se na tom dohodla valná hromada firmy. Zároveň schválila finanční model skupiny pro letošní a příští rok. Jeho podobu firma neuvedla, vychází ovšem ze závěrů expertní komise ministerstva dopravy.

Spolumajitel a předseda představenstva společnosti Jiří Šimáně v dnešní Mladé Frontě Dnes uvedl, že firma potřebuje od státu půjčku nebo garanci za úvěr na 1,7 až dvě miliardy korun. Bez pomoci státu podle něj firma skončí.

Skupina Smartwings, pod kterou patří také České aerolinie, čelí finančním problémům kvůli propadu zájmu o cestování v důsledku koronavirové krize.

Zdroj: ČTK
Další zprávy