Jeden svět o diktátorech začíná na den úmrtí Stalina

Roman Staněk
5. 3. 2008 11:22
Festival startuje také v Bělorusku. Zakážou ho?
Stalin byl jedním z nejkrutějších vládců v novodobé historii. Spousta diktátorů však stále ještě vládne
Stalin byl jedním z nejkrutějších vládců v novodobé historii. Spousta diktátorů však stále ještě vládne | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Pořadatelé festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět si pro zahájení jubilejního desátého ročníku nemohli vybrat symboličtější datum.

Festival, který se letos zaměřuje na diktátory a jejich vládnutí, začíná dnes - tedy přesně 55 let po smrti jednoho z nejkrutějších diktátorů světa, Stalina.

Kromě Prahy bude mít premiéru také v západním Bělorusku, v zemi, které vládne jeden z těch , na jehož praktiky se snaží festival upozornit.

"Otevírat lidskoprávní témata, obzvláště před větším publikem, je v Bělorusku velmi odvážné. Doufáme, že se organizátoři nedostanou do potíží," říká Kateřina Špácová z pořádající organizace Člověk v tísni.

Tip na film:
Foto: Repro archiv umělce
Jak Puškin s Lukašenkem tančí běloruský valčík
Film o umělci, který svérázným způsobem bojuje s diktaturou

Dnes o Kongu i Barmě

V Praze bude ve středu předána cena Homo Homini za přínos v oblasti lidských práv za rok 2007. Letos ji získají tři barmské aktivistky, které se účastnily srpnových a zářijových demonstrací. Cenu si však nemohou převzít, protože se musí skrývat.

Premiérově se také Česku objeví večerní zahajovací film Kongo: Hluboké ticho o znásilněných ženách z válkou zmítané Konžské demokratické republiky.

Projekce filmu, který dostal zvláštní ocenění na americkém festivalu Sundance se zúčastní také sama režisérka Lisa F. Jacksonové.>

Společnost Člověk v tísni se na základě tohoto dokumentu rozhodla věnovat částu 500 000 korun na pomoc těmto znásilněným ženám.>

"Naší spolupracovnici Markétě Kutilové se před několika dny podařilo dostat se do Bunyakiri, vesnice, kde se natáčel film Kongo: hluboké ticho.Potvrdila , že se od doby natáčení ve vesnici nic nezlepšilo," dodává tiskový mluvčí festivalu Filip Šebek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA zakázaly kvůli podpoře Madury vstup do země kubánskému ministrovi vnitra

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalila cestovní sankce na druhého vysokého kubánského politika. Zesiluje tak tlak na zemi kvůli pokračující podpoře vlády venezuelského prezidenta Nicoláse Madury. Zákaz vstupu do země se týká kubánského ministra vnitra, kterým je Julio César Gandarilla Bermejo, kvůli jeho účasti na hrubém porušování lidských práv ve Venezuele, oznámil americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Vyzval také další země, aby se připojily k USA.

Zákaz je spíše symbolickým krokem. Pompeo dodal, že Bermejo je také zodpovědný za svévolné zatčení a zadržení tisíců kubánských občanů a nezákonné uvěznění více než 100 politických vězňů na Kubě. Jeho ministerstvo dohlíželo na mučení politických disidentů, zadržených a vězňů, a také na vraždu některých těchto osob policejními a bezpečnostními silami.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie v Hongkongu opět použila slzný plyn. Demonstranti se bránili benzinovými bombami

Nové násilí vypuklo v neděli ráno místního času u obléhaného kampusu polytechnické univerzity v Hongkongu, uvedla agentura Reuters. Po několika klidných hodinách, kdy demonstranti spali na trávníku a v univerzitní knihovně, policie opět použila slzný plyn. Aktivisté na oplátku použili proti policistům benzinové bomby, některé z nich zapálily stromy mimo areál.

Některé části kampusu vypadají v neděli spíše jako pevnost s barikádami a černě oděnými protestujícím na hradbách, kteří mají improvizované zbraně, jako cihly bedny zápalných bomb, luky a šípy. Polytechnická univerzita je poslední z pěti univerzit, který zůstává obsazen aktivisty. Ti ji vyžívají jako základnu pro blokování nedalekého silničního tunelu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy