Jeden svět a Duha upozorní, že Plýtváme, a tedy jsme

Kultura Kultura
5. 3. 2012 14:05
Festival nabídne eko-kategorii Takzvaná civilizace
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Sedm snímků s environmentální tematikou nabídne Takzvaná civilizace, jedna z tematických kategorií festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, jehož pražská část začíná v úterý 6. března. Kolekci dokumentů zaměřených na lidská práva a ekologii připravil Jeden svět ve spolupráci s Hnutím DUHA.

Takzvaná civilizace podle pořadatelů ukáže, jak lidstvo neuváženými zásahy nenávratně ničí přírodu. Snímky upozorní na současné ekologické problémy - od upřednostňování komerčních zájmů nad zachováním krajiny přes rizika jaderných technologií až po plýtvání potravinami - a nabídnou i způsoby jejich řešení.

Po projekcích vybraných filmů s ekologickou tematikou budou následovat debaty s jejich tvůrci. Do Prahy přijede mj. režisér Florent Tillon (Detroit, divoké město) nebo Alain de Halleux (Černobyl - věčná noční můra).

V rámci doprovodného programu festivalu pořádá Hnutí DUHA v Praze panelovou diskusi z názvem Plýtváme, tedy jsme, navázanou na projekci snímku Z popelnice do lednice. Tématem diskuse je problematika plýtvání potravinami, souvisejících dopadů na životní prostředí a cest, jak pomoci s jeho ochranou.

Foto: Aktuálně.cz

Ve Francouzském institutu bude od 7. do 14. března možné navštívit stánek Hnutí DUHA, který představí iniciativu Velká Výzva, jež prosazuje, aby se "chytrá zelená řešení stala součástí našeho každodenního života".

"Rozdíl mezi ekologickými škodami, upíráním lidských práv a sociálními problémy se často stírá. Když v Brazílii vykácejí pralesy, nejenže zmízí kus překrásné přírody, ale místní rolníci hlavně přijdou o vodu.  Dovozem drahé ropy a plynu - a svojí závislostí na nich - podporujeme tyranské režimy. A také u nás uhelné doly za sebou nechávají krajinu obrácenou vzhůru nohama i lidi vyhnané z vlastních domovů. Každý může přispět k řešení - například pokud jezdí veřejnou dopravou, třídí odpadky nebo nakupuje místní potraviny na farmářském trhu, " říká Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA


A Hana Kulhánková, ředitelka Jednoho světa, dodává: „Stav životního prostředí je stále důležitějším tématem, které se letos promítá i do dokumentárních snímků v dalších festivalových kategoriích - jsou to například změny klimatu ve filmu Prezident mizejících ostrovů nebo eko-terorismus ve snímku Když se kácí les nominovaném na filmového Oscara."

 

Právě se děje

před 27 minutami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 49 minutami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy