Jeden svět a Duha upozorní, že Plýtváme, a tedy jsme

Kultura Kultura
5. 3. 2012 14:05
Festival nabídne eko-kategorii Takzvaná civilizace
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Sedm snímků s environmentální tematikou nabídne Takzvaná civilizace, jedna z tematických kategorií festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, jehož pražská část začíná v úterý 6. března. Kolekci dokumentů zaměřených na lidská práva a ekologii připravil Jeden svět ve spolupráci s Hnutím DUHA.

Takzvaná civilizace podle pořadatelů ukáže, jak lidstvo neuváženými zásahy nenávratně ničí přírodu. Snímky upozorní na současné ekologické problémy - od upřednostňování komerčních zájmů nad zachováním krajiny přes rizika jaderných technologií až po plýtvání potravinami - a nabídnou i způsoby jejich řešení.

Po projekcích vybraných filmů s ekologickou tematikou budou následovat debaty s jejich tvůrci. Do Prahy přijede mj. režisér Florent Tillon (Detroit, divoké město) nebo Alain de Halleux (Černobyl - věčná noční můra).

V rámci doprovodného programu festivalu pořádá Hnutí DUHA v Praze panelovou diskusi z názvem Plýtváme, tedy jsme, navázanou na projekci snímku Z popelnice do lednice. Tématem diskuse je problematika plýtvání potravinami, souvisejících dopadů na životní prostředí a cest, jak pomoci s jeho ochranou.

Foto: Aktuálně.cz

Ve Francouzském institutu bude od 7. do 14. března možné navštívit stánek Hnutí DUHA, který představí iniciativu Velká Výzva, jež prosazuje, aby se "chytrá zelená řešení stala součástí našeho každodenního života".

"Rozdíl mezi ekologickými škodami, upíráním lidských práv a sociálními problémy se často stírá. Když v Brazílii vykácejí pralesy, nejenže zmízí kus překrásné přírody, ale místní rolníci hlavně přijdou o vodu.  Dovozem drahé ropy a plynu - a svojí závislostí na nich - podporujeme tyranské režimy. A také u nás uhelné doly za sebou nechávají krajinu obrácenou vzhůru nohama i lidi vyhnané z vlastních domovů. Každý může přispět k řešení - například pokud jezdí veřejnou dopravou, třídí odpadky nebo nakupuje místní potraviny na farmářském trhu, " říká Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA


A Hana Kulhánková, ředitelka Jednoho světa, dodává: „Stav životního prostředí je stále důležitějším tématem, které se letos promítá i do dokumentárních snímků v dalších festivalových kategoriích - jsou to například změny klimatu ve filmu Prezident mizejících ostrovů nebo eko-terorismus ve snímku Když se kácí les nominovaném na filmového Oscara."

 

Právě se děje

Další zprávy