Je víc sexy ropa, kokain, nebo Clooney?

Irena Hejdová Irena Hejdová
21. 3. 2006 16:00
Recenze - Thriller Syriana je (nepřekvapivě) beznadějný pohled do útrob amerických ropovodů, v nichž se člověk ztratí stejně snadno jako v tomhle filmu.

Ropa coby jedno z nejdůležitějších "témat" americké zahraniční politiky si samozřejmě už dávno našla cestu do filmu. Tentokrát však nikoli jako kulisa pro krotce dobrodružné hrátky všeho druhu, ale coby hlavní aktér ambiciózního "politického thrilleru".

Nadvláda černého zlata

Syriana je režisérským i scenáristickým dílem autora scénáře filmu Traffic: Nadvláda gangů. Není divu, že se tu vrací podobný vyprávěcí styl, v němž se ve zběsilém tempu splétá spousta lidských osudů, které souvisejí s ústředním tématem.

V Trafficu to bylo obchodování s kokainem, v Syrianě obchodování s ropou. Režisér filmu Stephen Gaghan ostatně přirovnává závislost na ropě k závislosti na cracku; snad coby obyvatel Spojených států ví, o čem mluví.

Aktéři téhle "ropné fresky" v lukrativním - a podle filmu značně zkorumpovaném - obchodu s ropou figurují velmi různým způsobem. Defilují tu postavy od íránských dělníků z ropných vrtů přes zástupce amerických ropných společností až po vládce jedné nejmenované země ze Zálivu.

Také děj se odehrává na obou koncích ropného "potravinového" řetězce: v Americe, kde má dojít ke sloučení dvou významných ropařských společností v gigant Connex-Killen, i v Zálivu, kde se frustrace místních misí s pragmatismem i idealismem.

Nemá smysl rozepisovat všechny peripetie. V  místy poněkud nepřehledné mozaice osudů a velkých peněz vyčnívají nejvýrazněji tři příběhy. Jejich hrdiny jsou agent CIA Bob Barnes (George Clooney), poradce Bryan (Matt Damon) a právník Bennett (Jeffrey Wright).

Všichni tři zastupují zájmy svých nadřízených, tedy CIA, emírova syna Násira či amerického byznysu a - přitom narazí na jisté nesrovnalosti. Následně tedy řeší dilema, jestli se zachovat loajálně ke svým šéfům, nebo vůči svému svědomí.

Pokračování recenze ZDE

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Čtyřiačtyřicetiletý bek Chára pokračuje v NHL, dohodl se s Islanders

Čtyřiačtyřicetiletý slovenský obránce Zdeno Chára bude i nadále působit v NHL, kde se dohodl na roční smlouvě s New York Islanders. Vítěz Stanleyova poháru z roku 2011 s Bostonem se chystá na 24. sezonu v nejlepší lize světa. Loni 205 centimetrů vysoký rodák z Trenčína opustil po 14 letech Boston, kde byl kapitánem, a zamířil do Washingtonu.

V minulé sezoně měl Chára základní příjem 795 tisíc dolarů a na bonusech si mohl vydělat dalších až 730 tisíc dolarů. Islanders, kde začal v roce 1997 svou kariéru v NHL, finanční podmínky jeho kontraktu nezveřejnili. Klub z Long Islandu jej draftoval v roce 1996 ve třetím kole na 56. pozici.

Sedminásobný účastník Utkání hvězd a držitel Norris Trophy pro nejlepšího obránce z roku 2009 hrál také za Ottawu. S 1608 zápasy v NHL je Chára 13. v historickém pořadí a v nadcházející sezoně by se mohl posunout až na 7. místo před Marka Recchiho (1652 utkání).

V minulém zkráceném ročníku kvůli pandemii koronaviru si Chára v základní části připsal za Washington v 55 zápasech 10 bodů za dvě branky a osm asistencí. V pěti duelech play off nebodoval. Celkově v NHL nasbíral 666 bodů (207+459). V bojích o Stanleyův pohár sehrál rovných 200 utkání a zaznamenal 70 bodů (18+52).

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Pozůstalým po civilistech zabitých při útoku USA v Kábulu omluva nestačí

Omluva nestačí, řekl v sobotu Afghánec Ímal Ahmadí, který při útoku americké armády v Kábulu přišel na konci srpna o deset příbuzných. Pentagon původně útok bezpilotního letadla vydával za akci proti autu s atentátníky, v pátek se ale omluvil a přiznal, že zemřelo deset civilistů. Mezi oběťmi útoku z 29. srpna byla i tříletá Ahmadího dcera. Z deseti mrtvých bylo sedm dětí.

Střela z bezpilotního letounu zasáhla auto Ahmadího bratra. Rodina požádala Washington, aby incident vyšetřil a aby byli potrestáni vojáci, kteří jsou za incident zodpovědní.

"Omluva nám nestačí, Spojené státy by měly najít toho, kdo to udělal," řekl Ahmadí. Rodina podle něj také bude požadovat finanční odškodné a převoz několika členů do jiné země, kterou Ahmadí ale neupřesnil.

Zabitý řidič a Ahmadího bratr pracoval delší dobu pro americkou humanitární organizaci. Americká média hned po útoku uváděla, že mrtví jsou civilisté a že nic nepodporuje tvrzení Pentagonu o tom, že v autě byly výbušniny. Raketa auto zasáhla, když řidič vjížděl na příjezdovou cestu k domu a děti se rozběhly řidiče přivítat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy