reklama
 
 

Jan Němec natočil 3D film s Janem Budařem

13. 12. 2010 9:19
Snímek Heart Beat 3D je fantazie o světovém spiknutí

Praha - Trojrozměrnou pohádku V peřinách zřejmě předběhne režisér Jan Němec. Ve čtvrtek bude mít v pražském kině Atlas premiéru jeho film Heart Beat 3D, označovaný producenty za první domácí hraný celovečerní film natočený v systému 3D.

O filmu experimentátora Němce se se však zatím příliš neví. Není tak jasné, zda opravdu v tichosti vznikl první stereoskopický film, nebo se spíš jedná o uměleckou nadsázku a komentář současné 3D vlny.

Hlavní roli v snímku, označovaném za pohled do paměti černé skříňky mezinárodního spiknutí, vytvořil Jan Budař. Má jít o surrealistickou trojrozměrnou abstrakci. 

Proslýchá se, že scénář napsal Jan Němec společně s Václavem Havlem zhruba před čtyřiceti lety; ale z původního textu nezůstal kámen na kameni. Za hudebním doprovodem stojí uskupení MIDI LIDI. Výtvarníkem snímku byl Michael Rittstein, střihačem Michal Lánský a za kamerou Jiří Maxa.

Místy drama, místy černá komedie popisuje vzestup a pád doktora B.  Z malých českých poměrů to díky manipulaci s lidskými orgány, buňkami a genetikou dotáhl až do světové elity mocných. Němec údajně sám toto dílo nazývá "remake filmu, který předtím nikdy nebyl natočen".

Čtyřiasedmdesátiletý režisér Jan Němec je znám jako enfant terrible českého filmu. Ve věku, kdy mnozí přebírají ceny za celoživotní dílo, Němec stále experimentuje s formou i obsahem svých snímků. Před čtyřmi lety převzal Křišťálový glóbus na karlovarském festivalu a také Českého lva.

Němec je jedním z členů generace, která v 60. letech dala vzniknout nové vlně české kinematografie. Debutoval filmem Démanty noci, přispěl do Perliček na dně, pak přišli povídkoví Mučedníci lásky a podobenství O slavnosti a hostech.

Normalizace ale zastavila jeho kariéru a po patnáctileté emigraci Němec po listopadu 1989 jen těžko hledal témata, která by přitáhla kritiku a diváky.  Hned v roce 1990 natočil vlastní adaptaci slavného románu Ladislava Klímy Utrpení knížete Sternenhoch, poté začal experiomentovat s formou i technologiemi ve snímku Jméno kódu  Rubín (1996).

Průlom přišel až před devíti lety s Nočními hovory s matkou. Zatím poslední uvedený Němcův celovečerní film nazvaný Holka Ferrari Dino získal v lednu zvláštní cenu na mezinárodním festivalu Alpe Adria Cinema v Terstu.

autoři: Kultura, ČTK | 13. 12. 2010 9:19

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama