Jako nikdy a Velká noc. Finále vybralo nejlepší české filmy

ČTK Kultura ČTK, Kultura
4. 5. 2014 9:50
Zvláštní uznání poroty získal film Pojedeme k moři režiséra Jiřího Mádla. Mezi televizními projekty uspěly serály Čtvrtá hvězda a Cirkus Bukowsky.
Velká noc. Nejlepší dokument festivalu Finále Plzeň.
Velká noc. Nejlepší dokument festivalu Finále Plzeň. | Foto: Aktuálně.cz

Plzeň - Snímek Jako nikdy režiséra Zdeňka Tyce získal hlavní cenu Zlatého ledňáčka na festivalu Finále Plzeň, a to v kategorii celovečerních hraných nebo animovaných filmů. V sekci dokumentů si hlavní cenu odnesl imaginativní snímek ze světa pražských heren, nóbl klubů a laciných hospod Velká noc režiséra Petra Hátleho.

Podívejte se na Jiřího Schmitzera a Petru Špalkovou ve filmu Zdeňka Tyce Jako nikdy.
Podívejte se na Jiřího Schmitzera a Petru Špalkovou ve filmu Zdeňka Tyce Jako nikdy. | Video:

"Film Zdeňka Tyce nás přesvědčil nejenom neotřelým obsahem s velmi neobvyklou zápletkou, velmi profesionálním a mimořádně citlivým zvládnutím režie, ale také skvělou spoluprací s kamerou," uvedl předseda poroty Juraj Herz.

Porota vyzdvihla i herecké výkony, označila je za jedinečné, a to nejen u hlavního mužského představitele Jiřího Schmitzera, ale i u obou žen, tedy Petry Špalkové a Taťjany Medvecké, které ve snímku o umírajícího malíře pečují.

Rozhovor s Jiřím Mádlem o jeho novém filmu Pojedeme k moři z Berlinale 2014.
Rozhovor s Jiřím Mádlem o jeho novém filmu Pojedeme k moři z Berlinale 2014. | Video: Šimon Šafránek

Zvláštní uznání poroty získal film Pojedeme k moři režiséra Jiřího Mádla. "Diváci i porota odcházeli s pocitem svěžího závanu do někdy už trochu zatuchlých luhů a hájů československé kinematografie," uvedli členové poroty. Celkově porota vybírala ze čtrnácti celovečerních filmů.

Nejlepší dokument, snímek Velká noc, vyhrál v konkurenci jedenadvaceti snímků. "Jde o po profesionální stránce plný film, nabízející intimní, avšak nenarušující pohled do světa ne vždy přístupného kameře. Režisér je tu společníkem protagonistů, nikoli pouhým pozorovatelem," uvedla porota v čele s režisérem Lukášem Přibylem.

Z televizních projektů si Zlatého ledňáčka v kategorii komedie odnesl seriál Čtvrtá hvězda, v kategorii drama seriál Cirkus Bukowsky.

Režisérka Věra Jordánová za kamerou.
Režisérka Věra Jordánová za kamerou. | Foto: ČT - Jan Langer

Cenu Dagmar Táborské za nejoriginálnější dokument autorky do 35 let získal snímek Počátky sledující osudy tří dívek po opuštění výchovného ústavu režisérky Lindy Kallistové Jablonské. Cenu Václava Táborského za nejlepší dokument autora/autorky do 35 let získal kolektivní portrét zestárlých televizních profesionálů Parta Analog režiséra Martina Duška.

U studentské poroty bodoval snímek Jako nikdy, z dokumentů film o romské menšině Gadžo režiséra Tomáš Kratochvíla. Sami diváci pak nejvíce hlasů dali romanci Křídla Vánoc, nejlepší herecký výkon podle nich předvedl představitel hlavní role tohoto snímku Richard Krajčo.

Výroční cena AČFK za nejlepší celovečerní film, již udělují Filmové kluby sdružené v AČFK, putuje za snímkem Hořící keř režisérky Agnieszky Holland, cena za dokument patří snímku Show! režiséra Bohdana Bláhovce.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy