Jaké budou vánoční filmové hity?

Irena Hejdová
13. 11. 2005 0:00
Blížící se Vánoce přinesou i do kin několik filmových dárků, které jsou už delší dobu napjatě očekávány mnoha filmovými fanoušky u nás i ve světě

Strach distributorů z nástupu těchto "trháků" způsobil podzimní premiérové šílenství - momentálně je do kin nasazováno až sedm premiér týdně, což už je množství těžko zvladatelné pro diváky i filmové recenzenty. Vánoční megafilmy jsou už předem jasnými vítězi lovu na diváka, stejně jako byla série Pán prstenů Petera Jacksona, postupně nasazovaná do kin vždy před Vánoci v letech 2001 2003.

Co tedy přinesou letošní Vánoce?

Už 1. prosince vstoupí do kin čtvrtý díl série o mladém čaroději z bradavické školy kouzel. Adaptaci další knihy Joanne K. Rowlingové, Harry Potter a ohnivý pohár, režíroval Mike Newell, mimo jiné režisér úspěšné romantické komedie Čtyři svatby a jeden pohřeb. Štafetu převzal po Chrisu Columbusovi, který první dva potterovské filmy režíroval v duchu svých předešlých dětských filmů Táta v sukni a série Sám doma. Oba filmy zaznamenaly značný komerční úspěch, stejně jako třetí díl série, Harry Potter a vězeň z Azkabanu, od mexického režiséra Alfonsa Cuaróna.

King Kong přichází

15. prosince má premiéru King Kong Petera Jacksona, remake kultovního filmu z roku 1933. Peter Jackson dokázal už Pánem prstenů, že megafilmy točit umí; zároveň je však tvůrcem komorních děl (Nebeská stvoření), či krváků (Braindead, Vesmírní kanibalové). Právě tato raná tvorba ale svědčí o tom, že Jackson je univerzálním tvůrcem, který dokáže natočit nejen velkolepé davové scény, ale i sevřený příběh. Tato průprava se jistě zúročí i v případě King Konga, o jehož natočení prý Peter Jackson snil už od dětství.

Letopisy Narnie patří mezi klasiku
Letopisy Narnie patří mezi klasiku | Foto: Aktuálně.cz

Knižní hit se dočkal zpracování

Jednou z prvních premiér roku 2006 bude první část série Letopisy Narnie; autorem předlohy je britský spisovatel C. S. Lewis. Jde o ve světě populární dětské knihy, které jsou u nás zatím méně známé (lze ovšem očekávat, že jejich popularita se vstupem filmu do kin vzroste, jak se to stalo i v případě Pána prstenů). Vypráví příběh čtyř sourozenců, které rodiče poslali z Londýna na venkov. V domě starého profesora jménem Digory Kirke objeví ve staré skříni průchod do tajemného a magického světa jménem Narnie; vstoupí - a dobrodružství začíná Režisérem prvního dílu je tvůrce populárního Shreka, Andrew Adamson.

A něco navíc

V období Vánoc vstupují do kin také tři nové (povětšinou) české filmy. Ve všech případech jde o celovečerní debuty mladých tvůrců. 1. prosince má premiéru česko-britská černá komedie Sklapni a zastřel mě britského režiséra Steena Agra. Film vznikl v Čechách a jeho zápletka se točí kolem anglického turisty, který se zaplete s českým manželským párem v podání Karla Rodena a Anny Geislerové. 15. prosince vstupuje do kin film Restart absolventa FAMU Julia Ševčíka. Jde o film z prostředí pražské klubové scény, natočený v dynamickém klipovém stylu. A konečně 5. ledna má premiéru nová česká "železniční tragikomedie" Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí Pavla Gobla.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Za vraždu cyklistky v Olomouci si muž odpyká 25 let, odvolání vzal zpět

Za loňskou brutální vraždu cyklistky na okraji Olomouce si osmačtyřicetiletý Rostislav Basler definitivně odpyká výjimečný trest 25 let. Na začátku jednání u olomouckého vrchního soudu vzal dnes své odvolání nečekaně zpět. Muž původně s vinou souhlasil, odvolal se pouze do výše trestu. Kromě výjimečného trestu má uloženu také zabezpečovací detenci. Znalci jej totiž označili za agresivního sadistu, který je pro společnost extrémně nebezpečný.

Případ se stal loni 15. dubna na periferii Olomouce. Muž si jednapadesátiletou cyklistku náhodně vytipoval a počíhal si na ni podle obžaloby na rozcestí u božích muk. Poté, co odmítla jeho výzvu k sexu, ji surově napadl. Pětkrát ji udeřil sekerou sečnou stranou do hlavy a trupu, bodl kuchyňským nožem do krku a poté s největší pravděpodobností ještě rdousil rukou. Žena utrpěla řadu zranění, zemřela na místě. Bezprostřední příčinou byl krvácivý šok, vykrvácela z proříznuté hrdelní žíly.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stát chce Brusel požádat o proplacení dotace pro firmu Agrofertu. Pokud to zamítne, může ho Praha žalovat

Plastikářská firma Fatra ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO) obdržela letos v únoru dotaci 547 tisíc korun ze státní kasy. A to i přesto, že v tu dobu Evropská komise preventivně pozastavila dotace pro podniky z holdingu Agrofertu. Informoval o tom v úterý o tom server iRozhlas.cz.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) nyní mají v plánu zariskovat a pokusit se požádat Evropskou komisi o proplacení dotace, aby otestovali její reakci, píše dále server. Do Bruselu již ohledně toho napsali dopis.

Pokud to Brusel zamítne, získají české úřady rozhodnutí o zamítnutí platby, na základě kterého budou moct Evropskou komisi žalovat a dohnat tak spor o střet zájmů Andreje Babiše před soud.

Tento plán by ale také mohl vést k pozastavení všech dotací z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost pro Česko. "Vezměte prosím na vědomí, že pokud nebudou zohledněna další doporučení auditu, bude nutné širší přerušení plateb," odpověděl podle iRozhlasu na dopis českých ministrů  šéf Generálního ředitelství pro regionální politiku Evropské komise Marc Lemaitre.

Zdroj: Domácí
Další zprávy