Jak vypadal svět před 100 lety. Kahn poslal kameramany do všech končin

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
1. 11. 2020 17:41
Na západním předměstí Paříže v roce 1893 začala vznikat neobyčejná zahrada. Postupně se rozrostla na plochu čtyř hektarů. Vášnivý zahradník Albert Kahn zde vybudoval nejen anglickou či evropskou, ale také japonskou zahradu s autentickou vesnicí. Domy dovezl přímo z Japonska, kde je rozložil a doma ve Francii opět poskládal.

Ambice francouzského bankéře, milionáře a filantropa ale zahradou neskončily. Roku 1909 se rozhodl zaarchivovat celý svět. Pomocí nového média: barevné fotografie.

O rok později najmul první fotografy a ti následujících 20 let putovali po světě s prvními aparáty schopnými zachytit takzvané autochromní fotografie. A také s filmovými kamerami. Kahnův velkolepý projekt nazvaný Archivy planety letos představuje Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava.

Muži operující s novými filmovými i fotografickými přístroji vynálezců kinematografie, bratří Lumièrů, byli různorodou směsicí. Jako první "dokumentátor" se připojil zručný Auguste Léon schopný pořizovat jak černobílé snímky, tak prostorové stereoskopie i barevné autochromy. Vedle profesionálních fotografů tu však byl voják se srdcem dobrodruha Stéphane Passet, který při práci pro Kahna procestoval mongolské stepi i různé oblasti Indie.

Kahnovi fotografové a kameramani zdolali 50 zemí a shromáždili okolo 72 tisíc fotografií, 4000 stereoskopií a 183 tisíc metrů filmového pásu. Zdokumentovali tak svět předtím, než ho zničila první světová válka, zachytili exotické končiny v době, kdy neznámo začínalo kousek za hranicemi Paříže.

Už první cesty do francouzských regionů ukazovaly, jak se zvyky i jazyk mění každých pár desítek kilometrů. Na fotografiích a filmech, dnes postupně digitalizovaných, se tak otiskoval pestrý svět, jejž tehdejší nacionalističtí politici chtěli zrušit a místo něj propagovat jednotnou národní kulturu.

Kahnův projekt archivoval planetu v době, kdy za novou kulturou nebylo třeba jet do Beninu. Stačila Bretaň. "Francie byla koláží jazyků, kultur, rozdílných náboženských praktik," říká historik Jay Winter z Yaleovy univerzity, autor knihy Sny o míru a svobodě: Utopické okamžiky 20. století, jež se také zabývá Kahnovým projektem. Ale jak Winter dodává, Francie té doby byla také zemí s nejmenší porodností v Evropě. Kahnovy fotografie tak často ukazovaly rurální krajinu, kde chyběli lidé.

Albert Kahn přijel do francouzské metropole jako židovský chlapec z obchodnické rodiny a začal pracovat u banky coby poslíček. Protože to ale uměl s čísly, vypracoval se, zbohatnul a začal se věnovat bohulibým aktivitám - vedle Archivu planety zakládal a financoval výbory či cestovní stipendia. Až do počátku hospodářské krize v roce 1929, která ho dovedla k bankrotu a zastavila jeho sen o archivu obsahujícím celý svět.

Do té doby do svého bouloňského sídla a zahrady zval elity ze všech končin a vysvětloval jim dokumentární význam nasbíraného materiálu.

Podle Kahnova přítele, filozofa Henriho Bergsona, šlo "o přední muže všech zemí, především ty, kteří živili sny o lepší a lépe organizované společnosti". Krásy své zahrady i archivů z druhého konce světa jim ukazoval s jediným cílem: prohloubit porozumění mezi odlišnými kulturami.

Jihlavský festival letos představuje pásmo filmů, které Kahnovi spolupracovníci natočili v letech 1913 a 1927. V jednom z nich, z června 1920, se usazují tribuny diváků za přihlížení prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka a na stadion vstupuje 12 tisíc sokolů.

V jiném, o rok starším snímku záběry pořízené ze vzducholodě ukazují bývalá bojiště severní Francie a Belgie, krajinu zdevastovanou válkou. Další obrázky natočené ze vzducholodi představují sídlo Alberta Kahna či tržiště ve čtvrti Notre-Dame.

Jindy naopak kamera zblízka hledí na muniční dělnice, které vyrábějí granáty. Je to pelmel výjevů: od nevěstinců v libanonském Bejrútu přes palác marockého sultána po indická panoramata, kde krávy beztrestně přežvykují karafiáty obětované bohu Šivovi.

Kilometry filmových pásů Alberta Kahna představují kinematografii v prapůvodní podobě. Nestříhaný, nezpracovaný materiál je syrovou dokumentaristickou matérií. Jednotlivé krátké filmy nenaplňují nic víc než prvotní schopnost filmového média: zachytit skutečnost. Ale projekt archivu jako celek měl cíle mnohem větší. Albert Kahn chtěl svět nikoli jen archivovat, ale také změnit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Němečtí Zelení souhlasí s jednáním o vládě se sociálními demokraty a liberály

Němečtí Zelení v neděli na zvláštním sněmu formálně schválili mandát svému vedení, aby zahájilo jednání o německé vládní koalici se sociálními demokraty (SPD) a liberálními svobodnými demokraty (FDP). Vedení SPD dalo zelenou koaličním rozhovorům už v pátek, FDP se vyjádří v pondělí, uvedla agentura DPA. Kandidát na kancléře konzervativní unie CDU/CSU Armin Laschet, který chtěl s liberály a zelenými rovněž vyjednávat o vládě, dal v sobotu najevo, že unie skončí po 16 letech u moci v opozici.

Pro zahájení koaličních rozhovorů na sněmu strany Spojenectví 90/Zelení hlasovala drtivá většina 67 ze 70 delegátů, dva byli proti a jeden se zdržel. Spolupředseda strany Robert Habeck vyzval delegáty, aby podpořili vznik vlády, kde Zelení budou hrát "progresivní roli". "Z defenzívy jdeme do ofenzívy," uvedl. Někteří delegáti vyzvali stranické špičky, aby více tlačily na SPD a FDP v oblasti ochrany klimatu a investic do ekologicky šetrných technologií. Další vyjádřili obavu z příliš velkého vlivu liberálů na rozpočtovou a sociální politiku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koalice vedená Saúdskou Arábií tvrdí, že v Jemenu zabila nejméně 165 povstalců

Vojenská koalice vedená Saúdskou Arábií v neděli uvedla, že při náletu v Jemenu zabila nejméně 165 povstalců. Koalice a šíitští rebelové známí jako Húsíové svádí boje o město Maríb, které je poslední baštou provládních sil na severu země, uvedla agentura AFP. Povstalci své ztráty obvykle nesdělují a informaci vojenské koalice nekomentovali.

Vojenská koalice tvrdí, že její nálety za posledních 24 hodin zabily 165 povstalců a zničily deset vojenských vozů. Podobnou informaci síly vedené Saúdskou Arábií vydaly i v pátek, kdy tvrdily, že zabily nejméně 156 rebelů a zničily osm vozů. Boje v Maríbu a okolí znepřátelené strany zahájily v únoru, oblast je bohatá na ropu. V posledních dnech si boje vyžádaly v oblasti kolem tisíce mrtvých.

Válka v Jemenu, nejchudší zemi arabského světa, vypukla poté, co se Íránem podporovaní šíitští povstalci v roce 2014 zmocnili hlavního města Saná, odkud vyhnali mezinárodně uznanou vládu prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Na její straně se o rok později do boje proti rebelům zapojila mezinárodní vojenská koalice pod vedením Saúdské Arábie. Konflikt bývá často označován za zástupnou válku Saúdské Arábie a Íránu. OSN situaci v Jemenu označuje za nejhorší světovou humanitární krizi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy