Jak Velký Gatsby bude Leonardo DiCaprio? Diskuse běží

Martin Svoboda
12. 7. 2012 19:17
Klasický román znovu natočil Baz Luhrmann
Foto: Warner Bros

Praha - Čekali bychom, že se kariéra Baze Luhrmanna po neúspěchu Austrálie poněkud zadrhne. Opak je pravdou. Režisér volné poprockové trilogie Červená opona, čítající svébytnou romanci Tanec v srdci, odvážnou shakespearovskou adaptaci Romeo a Julie a hlavně audiovizuálně odzbrojující muzikál Moulin Rouge!, svůj reparát složí novou filmovou verzí „největšího amerického románu dvacátého století".

Kultovnější než kultovní

Právě takovým titulem se často pyšní román Francise Scotta Fitzgeralda Velký Gatsby z poloviny dvacátých let minulého století. Dílo ve své době odmítnuté a zapomenuté muselo svou čest očišťovat až desítky let po vydání. Fitzgeraldovi už to nebylo moc platné, po neúspěchu opusu nabrala jeho kariéra i život strmý spád. Gatsby si však postupně našel cestu do seznamů povinné četby, knihoven milovníků literatury a dokonce na plátna kin.

Příběh o (ne)splněném americkém snu se dosud nejslavnější adaptace dočkal v roce 1974, kdy scénář sepsal Francis Ford Coppola a v hlavní roli zvláště dámy okouzloval Robert Redford. Na poněkud unylou podívanou však můžeme pomalu zapomínat, protože Luhrmann svým nablýskaným kolosem čeří vody již půl roku před uvedením. Fakt, že tenhle Gatsby bude Velký, nesnese pochybnost.

Hvězdnější než hvězdné

Stačí se podívat na obsazení. V čele Leonardo DiCaprio (před lety Luhrmannův Romeo), dále Carey Mulliganová (Stud, Škola života), Tobey Maguire (Spider-Man, Pravidla moštárny), Joel Edgerton (Warrior) a Amitabh Bachchan (megastar z Bollywoodu), to nejsou malá jména. Luhrmann sice nepodléhá nutkání propůjčit každé hlavě známou tvář, ve vedlejších rolích nechává prostor pro začínající herce, přesto však nabízí obsazení hvězdnější, než bývá obvyklé.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Ještě opulentnější než seznam hvězd však bude samotný snímek, o čemž svědčí i trailer. Zatímco ale jindy ukázky předvádějí to nejlepší, u Luhrmanna nepochybujme o tom, že se naopak drží velmi při zemi, aby snad některé naivní diváky přesvědčily, že mají tu čest s „normální" oscarovou podívanou.

Internetem se okamžitě rozletěly diskuse, jestli „je to příliš, nebo naopak příliš málo". Luhrmann nás totiž seznamuje s dobou, kdy „budovy byly vyšší, párty větší, morálka uvolněnější a alkohol levnější", s vervou sobě vlastní. Jsme svědky i ohňostroje (ten, pokud se nepletu, dosud nesměl chybět v žádném jeho počinu) a kompozičně výrazných záběrů, které rozhodně neevokují konverzační drama. Přesto Bazovi příznivci odhadují jisté zmírnění dříve radikálnějšího tvůrce. Sluší se dodat, že může jít jen o záměr studia, jež ví, že režisérův ostrý styl nesedí každému. Nezapomínejme, že trailery jsou jen o něco hezčí reklamy, které mají nalákat co nejvíc z nás.

Foto: Warner Bros

Větší než velké

Ať už Luhrmann ze svých standardů slevil, nebo ne, stále se pohybuje zcela mimo obvyklé laťky žánrových zvyklostí. Jeho unikátní úctu ke kinematografii, obvykle se projevující zaháněním všech užívaných prvků do extrému, neocení každý divák. Což ovšem platí pro všechny výrazné umělce. Ti, kteří za jeho přístupem vidí víc než megalomanský kýč, spíš nakažlivou radost z možnosti natočit film a pustit nám ho, se naopak bojí právě toho, že by jejich oblíbenec natočil snímek racionálně a klasicky kvalitní.

Zřejmě to trochu hatí plány Leonardu DiCapriovi, jenž snad po očku vyhlíží Oscara. Kdykoliv jindy by to bylo vzhledem k tomu, že ztvárňuje největšího amerického hrdinu, možné. Nyní jde nejspíš o marnou snahu. Jen těžko si lze představit, že by Akademie ocenila někoho tak „neobvyklého" jako Luhrmann. Leda by snímek vydělal opravdu hodně peněz. Vždyť Moulin Rouge! si pozlacené sošky odnesl jen za výpravu a kostýmy, tedy za naprosté minimum z očekávaných kategorií, šlo o jakési „omluvené ignorování".

Foto: Warner Bros

Lepší než dobré?

Od dob Moulin Rouge!, kdy Luhrmannovi propadli filmoví teoretici i dvanáctileté dívčiny, ale uplynulo jedenáct let a australský režisér má za sebou rozporuplnou romanci s všeříkajícím názvem Austrálie. Ta sice překypuje láskou k řemeslu, o tom není sporu, divákům ale mnoho neřekla. V nejdražším snímku, na jaký si protinožci troufli, sice každá druhá rekvizita odkazuje na nějakou nesmrtelnou hollywoodskou klasiku, peněz ale nevydělala zrovna dost a kritiky rozdělila. Jedni měli za to, že jde o film pro milovníky filmu, což je přece skvělé, jiní naopak odsuzovali odtržení od diváctva, kdy už Luhrmann točil zřejmě výhradně pro vlastní potěchu a niť nejenže mu unikla, ale ani se ji nepokoušel najít.

Těžko se věří, že se mu podařilo sehnat dalších více než sto milionů dolarů na projekt, který se jen těžko finančně vyplatí. To ale není náš problém. My můžeme jen doufat, že se Baz najde tentokrát někde blíž k nám divákům než minule. Promrhat tuto velkolepou šanci na obrovský comeback by mu totiž mohlo dost zatočit s kariérou. Jak ukazuje praxe, druhé šance Hollywood dává, se třetími ale neplýtvá.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy