Jak se stát bohem. Sci-fi seriál Devs odkrývá temné stránky dnešních vizionářů

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
5. 10. 2020 12:12
Nad kalifornskými lesy se tyčí obří socha dítěte. A není to zdaleka jediná monstrózní věc v seriálu Devs, který lze vidět na HBO a jímž scenárista i režisér Alex Garland pokračuje ve zkoumání temných hranic lidskosti.

Z úspěšného spisovatele, jenž proslul také do češtiny přeloženým románem Pláž, se stává respektovaný filmař. Po snímcích Ex Machina a Anihilace teď padesátiletý Garland natočil první seriál. Opět plný vycizelovaných a nepříliš radostných vizí blízké budoucnosti. Ale přitom jednou nohou pevně ukotvený ve známých děsech, které produkuje naše současnost.

Když v úvodu hrdinka Lily a její přítel Sergej vyráží do práce, společnost Amaya zprvu vypadá jako běžná technologická firma ze Silicon Valley, plná uvědomělých lidí, kteří mají pocit, že jim pod rukama vzniká budoucnost. Jak se ukáže, v případě tajuplné sekce, podle níž se seriál jmenuje, to platí takřka doslova.

Do oddělení nazvaného Devs se Sergej ztvárněný Karlem Glusmanem dostane, protože dokáže předpovědět pohyb jednobuněčného organismu, a tedy "vidět" budoucnost. Z nového působiště se ale večer nevrátí domů. Lily hraná Sonoyou Mizunovou začne pátrat, co se s ním stalo, a záhy zjistí, že Amaya není jen jedna z mnoha technologických firem. Ve stínu obří dívčí sochy, jež připomíná zvrácenou verzi sochy Svobody, se rodí víc než nový vynález: spíš pokus o zázrak.

Alex Garland diváky dlouho drží ve světě utkaném z náznaků. Od začátku však buduje zneklidňující atmosféru. Není třeba vědět, kdo je ona dívka nadlidských proporcí, aby bylo jasné, že se nejedná o běžnou "dekoraci" na pracovišti. A strojově přesný design firemní budovy, plný průhledných stěn či naopak chodeb ze zlata, naznačuje, že její zakladatel Forest se snad považuje za boha.

Zarostlou tváří, dlouhými vlasy a útrpným výrazem ostatně připomíná Ježíše, byť trudnomyslného. Tento novodobý mesiáš hraný Nickem Offermanem se pokouší stvořit systém, který má takřka božské vlastnosti. A vedou ho přinejmenším z velké části osobní pohnutky.

Devs podobně jako Garlandův šest let starý snímek Ex Machina řeší ty největší otázky týkající se povahy světa a lidských bytostí. Zatímco Ex Machina se dotýkala rozdílů mezi člověkem a umělou inteligencí, Devs uvažuje, zda existuje svobodná vůle. Nebo jestli je deterministicky předurčeno vše, co se stalo a stane.

Seriál Devs je k vidění na české HBO. | Video: HBO

Garland využívá delší plochy osmidílného seriálu, aby publiku pozvolna odhaloval, oč se hraje. V jádru jde o napínavý thriller, v němž hrdinka Lily pátrá po tom, co se stalo jejímu příteli, a také po povaze společnosti, pro niž pracuje. A prakticky neustále je v ohrožení života.

Režisér ale důsledně brzdí tempo a před posuny v ději upřednostňuje znepokojivou meditativní krásu filmových obrazů bez jasného významu.

Sonoya Mizunová v roli Lily.
Sonoya Mizunová v roli Lily. | Foto: HBO

První půlka seriálu buduje dvojznačné vize světa, který může být rájem i peklem. Zarostlý, věčně posmutnělý Forest není mesiášem ani ďáblem, spíše tragickou figurou. A jeho firma je místem, kde vzniká něco jedinečného, i všehoschopnou organizací, která se alespoň zdánlivě neštítí ničeho.

Ke konci však Garland začne vyprávět až příliš doslova. A podobně jako jeho snímek Ex Machina se i Devs přehnaně opájí vlastní chytrostí. Přesto zůstává především v jednom ohledu působivý. Zprvu se to může jevit jako výtka: že postavy působí uměle. Že herci hrají ploše, že mají jen jednu či dvě emoce ve tváři. Ale s blížícím se rozuzlením se to ukazuje jako součást osudově rámovaného vyprávění o tom, zda existují svobodné činy či zda jsou všichni jen roboti naprogramovaní vesmírem.

Garland kriticky hledí na povahu mnoha vizionářů či technologických guruů moderní doby. Jeho seriál však není vztyčeným varovným prstem, jen upozorňuje na problémy. Třeba na fakt, že nestačí vize, že je dobré mít také vzdělání a rozhled, jak čas od času mudruje nejstarší zaměstnanec v oddělení Devs, zatímco nabádá ostatní k poslechu Bacha nebo Coltranea. Případně cituje Shakespeara.

Stephen McKinley Henderson jako Stewart.
Stephen McKinley Henderson jako Stewart. | Foto: HBO

Je v tom kousek staromilského kárání, avšak publikum nemá pocit, že by k němu promlouval sám scenárista a režisér. Jde o perspektivu jednoho hrdiny a Devs vyniká právě tím, že "dává za pravdu" všem postavám. Ať už jde o falešné mesiáše, geniální mladé vědce, ruské špiony či šéfa ochranky hraného Zachem Grenierem, který chováním připomíná androida. Přitom seriál neustále zdůrazňuje, že vše je jen střípek pravdy, že jedinec má omezenou perspektivu.

Devs je nakonec až příliš dokonale vybroušený diamant. Zlaté místnosti ve firemním oddělení, plné neobvyklých propriet, září a budí dojem, jako by byly z jiné planety. Mají v sobě dvojlomnost, krásu i děs. Ale pod vším pozlátkem se skrývá seriál jako vysoustružený počítačovým algoritmem. Jde o komplexní, pozoruhodné dílo, které si tak dlouho pohrává s tím, co je svobodné, co přirozené, strojové či strojené, až se samo stane obětí vlastní koncepce.

Alex Garland umí audiovizuální tvorbou oslnit. Zatím se mu ale nedaří uhranout.

Devs

Scénář a režie: Alex Garland
Seriál je k vidění na HBO.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Akademiky, které Zeman odmítal, jmenuje Pavel profesory v červnu

Prezident Petr Pavel jmenuje historika umění Jiřího Fajta a fyzika Ivana Ošťádala profesory pravděpodobně v červnu, oznámila mluvčí Hradu Markéta Řeháková. Pavlův předchůdce Miloš Zeman jim nejvyšší akademický titul odmítl přiznat, zdůvodnil to jejich prohřešky z minulosti.

"Předpokládáme, že budou (Fajt a Ošťádal) jmenováni společně s ostatními profesory v červnu," uvedla Řeháková. Pavel se stal prezidentem letos v březnu. Nedlouho poté řekl, že jmenuje Fajta a Ošťádala profesory, pokud dostane potvrzující stanovisko příslušných orgánů vysoké škol. Spolehne se podle svých slov na akademické prostředí, aby posoudilo, zda dotyčný splnil všechna kritéria pro přiznání profesorského titulu.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Dva členové Zemanovy ochranky zpronevěřili tisíce nábojů, od soudu odešli s pokutou

Peněžité tresty Obvodní soud pro Prahu 1 uložil dvěma mužům, kteří jako členové Útvaru pro ochranu prezidenta ČR podle obžaloby zpronevěřili tisíce nábojů. Podle nepravomocného rozsudku tím státu způsobili škodu přes 142 tisíc korun. Oba muži vinu odmítají, proti verdiktu se na místě odvolali. Případem se tak bude zabývat ještě pražský městský soud.

Obžaloba tvrdí, že Martin Tiefenbach a Patrik Přibyl, kteří u útvaru působili jako instruktoři, si z policejního skladu mezi lety 2018 a 2020 po vzájemné dohodě brali různé náboje. Celkem si jich podle státního zástupce pro soukromé účely přisvojili přes 20 tisíc. Střelivo pak podle nepravomocného verdiktu vykázali jako použité při střelecké přípravě.

Soudkyně Šárka Šantorová dnes uložila Tiefenbachovi peněžitý trest 150 tisíc korun, Přibylovi 100 tisíc korun. Druhému muži, který je na rozdíl od Tiefenbacha i nadále zaměstnán u policie, také na tři roky zakázala činnost v ozbrojených bezpečnostních sborech. Oba muže soudkyně potrestala za zpronevěru, Tiefenbacha navíc za nedovolené ozbrojování.

Ministerstvu vnitra musí podle verdiktu muži nahradit 105 tisíc korun, jde o částku se kterou se úřad do řízení jako poškozený přihlásil.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Evropská unie zdvojnásobí svou hasičskou flotilu, připravuje se na dopady klimatické změny

Evropská unie oznámila, že na letošní léto zdvojnásobí svou leteckou hasičskou flotilu. Učiní tak kvůli výzvám, jako je narůst počtu a intenzity lesních požárů v důsledku změny klimatu. Informovala o tom agentura Reuters.

"V několika posledních letech jsme byly svědky dosud největších výzev," uvedl komisař pro krizové řízení Janez Lenarčič. Během uplynulých deseti let byl podle něj zaznamenán v průměru 350procentní nárůst žádostí o pomoc skrze unijní mechanismus RescEU.

"Katastrofy jsou stále častější a intenzivnější," řekl Lenarčič s odkazem na riziko lesních požárů v oblastech, kde dříve nebyly běžné, a povodně v Belgii, Německu a Itálii.

Pro nadcházející sezonu lesních požárů bude rezerva RescEU zahrnovat 24 hasičských letadel a čtyři helikoptéry z deseti členských států. K tomu 11 unijních zemí vyšle téměř 450 hasičů, kteří budou mít základnu ve Francii, Řecku a Portugalsku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Věkové rozpětí pro dobrovolná očkování proti HPV a meningogkokům se rozšíří

Věkové rozpětí pro hrazené dobrovolné očkování dívek a chlapců proti lidskému papilomaviru (HPV) a proti meningokokům se zřejmě rozšíří. Nově budou moci očkovat také hygienici a epidemiologové. Změny přinesou senátní úpravy vládní novely o ochraně veřejného zdraví, které dnes schválila Sněmovna. Předloha pojednávala v původní podobě jen o bezpečnosti dodávek pitné vody. Nyní ji dostane k podpisu prezident Petr Pavel.

Očkování proti HPV, který je původcem rakoviny děložního čípku, je nyní hrazeno z veřejného zdravotního pojištění lidem mezi 13. a 14. rokem věku. Schválený návrh senátorů rozšiřuje toto "očkovací okno" na 11 až 15 let věku. Podobně se rozšíří i věkové rozpětí pro hrazené očkování mládeže proti meningokokům, které nyní stát platí dívkám a chlapcům od 14 do 15 let. Nově to bude mezi 14. a 16. rokem věku. "Je to všechno v souladu s vědeckými poznatky," uvedl před poslanci senátor Roman Kraus (ODS).

Od uzákonění obecné možnosti, aby očkovali i hygienici a epidemiologové, si senátoři slibují zvýšení počtu očkovacích míst. Očkovat tak bude moci podle Krause dalších zhruba 300 lékařů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy