Jak se bude točit? Hollywood zvažuje, že by štáby izoloval od přátel i rodiny

ČTK ČTK, Variety.com
23. 4. 2020 16:53
Tvůrci z hollywoodských studií přemýšlejí, jak točit filmy v době, kdy se světem šíří koronavirus. Jak píše americký týdeník Variety, studia by se k natáčení ráda vrátila co nejrychleji. Nemohou ale nic podnikat do doby, než budou stanovena jasná pravidla zaručující, že se mezi členy štábů nerozšíří virus.
Režisér Christopher McQuarrie s herci Henrym Cavillem a Tomem Cruisem při natáčení filmu Mission: Impossible - Fallout.
Režisér Christopher McQuarrie s herci Henrym Cavillem a Tomem Cruisem při natáčení filmu Mission: Impossible - Fallout. | Foto: Chiabella James/Paramount Pictures

"Je to opravdu zásadní problém," říká Matthew Baer, producent šest let starého filmu Nezlomný s Jackem O'Connellem a Domhnallem Gleesonem v hlavních rolích. "Z historie už máme příklady toho, co se dá dělat, když lokaci s hotovou scénou zničí hurikán nebo když během natáčení zemře herec. Ale na to, co dělat v případě pandemie, žádná příručka není," dodává.

Herec Tom Cruise známý z filmu Top Gun nebo ságy Mission: Impossible měl letošní léto strávit v Itálii zavěšený na křídlech letadel, uhýbáním před kulkami a složitými honičkami v drahých autech. Kdy ale začne natáčení již jednou odloženého pokračování Mission: Impossible 7, je nyní ve hvězdách.

Podle časopisu Variety Cruise doufá, že v červnu by mohl stanout před kamerami. Kvůli současnému zmatku v informacích o dostupnosti testování i právním rámci ale nic není jisté.

Mezitím producenti s odbory plánují, jak zajistit bezpečnost natáčení. Sdružení amerických režisérů tímto úkolem minulý týden pověřilo Stevena Soderbergha, režiséra devět let starého dramatu Nákaza, jež vypráví o rychlém šíření smrtícího viru. Soderbergh bude další postup probírat s profesními svazy i epidemiology.

Zatím se objevují nápady, že členům štábu by se před vstupem na plac mohla měřit teplota nebo že by se zavedlo pravidelné testování na nemoc covid-19 i protilátky vůči ní.

"Panuje shoda, že ekonomika se musí znova rozjet a že příliš dlouhé otálení by nás mohlo opravdu vážně poškodit," říká Doug Steiner, majitel newyorské produkční firmy Steiner Studios. "Ale nejsem si jistý, jestli se lidi mohou vrátit do práce, dokud nevíme, kdo je nakažený a kdo ne."

Další návrh počítá s tím, že by všichni zaměstnanci štábu v průběhu natáčení žili v hotelech nebo speciálně vyhrazeném ubytování a izolovali se od rodiny i přátel.

Současná situace bude mít každopádně na výrobu filmů výrazný dopad. Pro producenty by mohlo být za daných podmínek složité získat pojištění.

Koronavirus se také podepíše na zaměstnanosti mnoha lidí pracujících v oboru, protože studia se budou snažit co nejvíce snížit počet lidí ve štábu - a stejně tak budou usilovat o to, aby na place byli jen nejnutnější pracovníci a dodržovali povinné rozestupy. To výhledově povede k tomu, že natáčení potrvají déle a budou o to dražší.

Šéfové filmových studií už teď zvažují, že by například režisérům omezili, kolikrát mohou natočit jednu scénu.

V každém případě porostou náklady - studia například budou muset pořídit všem členům štábu ochranné masky nebo rukavice, zaměstnat víc lidí na úklid a pravidelnou dezinfekci nebo dohlédnout na to, že maskéři po nanesení make-upu vyhodí všechny štětečky nebo předměty, kterými se dotkli herců.

"Ať se studia rozhodnou jakkoliv, rozpočty na filmy porostou, což povede k nižším ziskům nebo potenciálně vyšším ztrátám," konstatuje Variety.

Pokud budou ve světě také přetrvávat dopravní omezení, tvůrci, kteří dříve preferovali zahraniční lokace, budou muset nyní natáčet v USA. Není tedy jasné ani to, že se Tom Cruise do Itálie nakonec podívá. Tvůrci Mission: Impossible 7 zvažují, zda scény, které měly být natáčeny v Itálii, vynechat, nebo natáčení přesunout na podzim. Jenže nic jim nezaručuje, že se virus na podzim nevrátí v nové vlně, i kdyby v brzké době utichl, dodává časopis Variety.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy