Jak malá kina vzdorují multiplexům

ČTK, Hej
1. 2. 2006 10:30
Praha - Pražská "artová" kina sdružená do Osy 9 čelí multikonkurenci kvalitní dramaturgií.

Osa 9 označuje 4 pražské sály, které leží na tramvajové trase linky 9. Jde o kina Evald, Mat, Světozor a Aero, která sázejí na promyšlenou dramaturgii, poskytování prostorů pro festivaly, speciální tematické cykly zaměřené na dokumenty nebo experimentální díla, výstavy a podobně.

Díky tomu se jim daří udržovat diváckou přízeň, a zůstávat tak jedněmi z posledních ostrůvků filmového umění v hlavním městě, kde jinak malá "artová" kina postupně zanikají.

Dnes zaniklé kino Illusion
Dnes zaniklé kino Illusion | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

O dnes zaniklém kinu Illusion si přečtěte ZDE.

"Dáváme divákům jistotu, že nekomerční novinky lehce najdou," říká dramaturg Světozoru a Aera Ivo Andrle. Podle Anderleho jsou diváci alternativních kin mnohem věrnější než ti multiplexoví, a jeho kina tak patří k biografům s nejmenším výkyvem návštěvnosti. Loni do Světozoru zavítalo 94 483 diváků, letos by tu rádi pokořili stotisícovou hranici.

Rozhovor s Jiřím Králíkem o klubových filmech najdete ZDE.

Rozhovor s kinařem z malého kina v Telči si přečtěte ZDE.

Multikina si v Česku stále drží zhruba sedmdesátiprocentní podíl na tržbách a chodí do nich více než polovina diváků. Podle člena rady fondu kinematografie Jana Jíry by měla být konkurence multiplexů právně ošetřena, protože jejich negativní dopad na existenci menších kin je evidentní. "Filmové trháky multikina hrají tak dlouho, dokud se na ně chodí. Pak už o ně pochopitelně takový zájem není," míní Jíra.

V kinech Aero a Světozor aktuálně probíhají Dny evropského filmu.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. "nemáme mandát je měnit," tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 10 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 19 minutami

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy