Fila: Krutost ilegálního potratu. Kontroverzní film je znovu aktuální

Kamil Fila Blahoslav Baťa Kamil Fila, Blahoslav Baťa
7. 11. 2020 7:45
Kontroverzní a zároveň oceňovaný film 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny natočil rumunský režisér Cristian Mungiu. Třináct let po premiéře je i v nabídce Netflixu. Snímek pojednává o dvou vysokoškolačkách v době těsně před pádem Ceaušeskova režimu, kdy jedna pomáhá druhé podstoupit tehdy zakázaný potrat.
Podívejte se na videorecenzi filmu 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny. | Video: Kamil Fila, Blahoslav Baťa

"Film je o tom, jak vypadá ilegální potrat, a kruté realitě, která ho provází," říká kritik Kamil Fila a upozorňuje na aktuálnost snímku kvůli současné situaci v Polsku, kde ústavní soud prakticky znemožnil legální potraty. Po silných protestech polská vláda zatím váhá převést rozhodnutí do zákona.

Snímek 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny patří k nejlepším filmům takzvané rumunské nové vlny. "Její snímky se vyznačují tím, že jsou vystavěny na jednoduché situaci, kdy je člověk nucený jednat pod tlakem. Tyto filmy skvěle pracují s naprostou pravděpodobností a úsporností," dodává Fila.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy