Recenze: Polanského film o Dreyfusově aféře naplňuje jednu z rolí kinematografie

Anna Kopecká Anna Kopecká
2. 9. 2019 16:13
Scénou veřejné degradace francouzského židovského důstojníka Alfreda Dreyfuse začíná nový snímek režiséra Romana Polanského, který se jmenuje J’Accuse (Žaluji!) a právě měl světovou premiéru na Benátském filmovém festivalu.
Francouzský název filmu J'accuse vychází ze slavného pamfletu J'accuse!, jímž spisovatel Émile Zola podpořil kapitána Dreyfuse.
Francouzský název filmu J'accuse vychází ze slavného pamfletu J'accuse!, jímž spisovatel Émile Zola podpořil kapitána Dreyfuse. | Foto: La Biennale di Venezia

Benátky (od naší spolupracovnice) - V levém horním rohu obrazu se sice objevuje varování, že všechny postavy zobrazené na plátně jsou skutečné. Jako vždy je i zde ale třeba mít na paměti, že žádný hraný film nemůže, ani nechce být pouhou rekonstrukcí reálných událostí.

Jean Dujardin jako Picquart a Louis Garrel jako Dreyfus.
Jean Dujardin jako Picquart a Louis Garrel jako Dreyfus. | Foto: La Biennale di Venezia

Šestaosmdesátiletý francouzsko-polský režisér Roman Polanski nevypráví pouze příběh věhlasné Dreyfusovy aféry, která koncem 19. století otřásla francouzskou společností, ale již jen výběrem tématu odkazuje na nově sílící antisemitismus - a v mnohem menší míře, avšak o to kontroverzněji, také na vlastní životní příběh.

Zfilmovat případ Alfreda Dreyfuse se Polanski rozhodl ve spolupráci se spisovatelem a scenáristou Robertem Harrisem hned poté, co v roce 2010 dokončili svůj první společný snímek Muž ve stínu. Trvalo devět let, než byli s prací hotovi. Harris v mezičase napsal knihu o Dreyfusově aféře, kterou vydal roku 2014, a Polanski natočil dva další filmy, Boha masakru a Venuši v kožichu, které měly premiéry v Benátkách a Cannes.

Původním záměrem bylo vyprávět příběh z pohledu oběti - důstojníka Alfreda Dreyfuse, který byl neprávem označen za německého špiona a následně v ne zcela spravedlivém procesu odsouzen k doživotnímu pobytu v izolaci na Ďáblově ostrově.

Jenže většina příběhu a boj za jeho očištění a osvobození, jenž vyvrcholil slavným dopisem Emila Zoly - nadepsaným Žaluji! a adresovaným francouzskému prezidentovi -, se odehrává až v době, kdy je Dreyfus již v izolaci.

Harris s Polanskim se, jednoznačně ku prospěchu filmu, tedy rozhodli postavit příběh na postavě plukovníka Picquarta. Ten nejprve stál proti Dreyfusovi, když ale následně objevil důkazy o jeho nevině, začal za Dreyfuse bojovat. Navzdory svému přiznanému antisemitismu, navzdory tomu, že tak nejen ohrozil vlastní vojenskou kariéru, ale dostal se až do vězení.

První ukázka z nového filmu Romana Polanského J'Accuse. | Video: The Upcoming

Motivací jeho jednání byla oddanost armádě takové, jakou by měla být, morální síla, víra ve spravedlnost. Film velmi věrně, v osobách i promluvách, sleduje průběh aféry od odsouzení přes nový proces až k vítězství a nakonec Dreyfusově osvobození i očištění.

Proces, jenž ve své době dostal Francii téměř na hranici občanské války, odhaluje armádu jako instituci, která nemůže a nechce přiznat pochybení, nehledě na lidské oběti, pravdu nebo spravedlnost.

Jean Dujardin jako plukovník Picquart.
Jean Dujardin jako plukovník Picquart. | Foto: La Biennale di Venezia

Žaluji! je formou film klasický, konzervativní. Navzdory tomu, že vypráví o soudním procesu, vyznívá méně teatrálně než Polanského dva předchozí tituly. Přesto se v něm pochopitelně více mluví než jedná, ale jestliže divák na žánr jednou přistoupí, nebude se nudit.

Režisér tímto snímkem naplňuje jednu z rolí kinematografie: ztvárnit historickou událost tak, aby byla přístupná a pochopitelná i pro dnešní generaci.

V oficiálním rozhovoru pro tisk Polanski připomíná nejen současný antisemitismus, ale také paralelu se sociálními sítěmi, které se stávají synonymem prostoru k jednoduchému, rychlému a veřejnému odsouzení na základě neprůkazných tvrzení.

Jedním z pozitiv výběru tématu bezpochyby je, že Dreyfusův případ končí pozitivně - osvobozením a očištěním obžalovaného. Picquart ve svém boji za pravdu a spravedlnost vyhrává a aféra nakonec pomůže i jeho kariéře.

Druhá ukázka z nového filmu Romana Polanského J'Accuse. | Video: The Upcoming

Polanski ve spolupráci se svým dvorním kameramanem, jedenašedesátiletým Pawlem Edelmanem, utápí scény ve tmě, v pracovnách plných těžkého nábytku, závěsů, dýmu, šlechtěných knírů a uniforem.

Plukovník Picquart hraný Jeanem Dujardinem je krásný, důstojný a přesvědčivý. Ideální francouzský důstojník, který se ale rozhodne neuposlechnout rozkazy, jež jdou proti jeho přesvědčení.

Picquartova vdaná milenka Pauline do filmu vnáší neortodoxní ženský element v podání charismatické Emmanuelle Seignerové a Louis Garrel zde dokazuje, že dokáže zahrát i proti svému typu zasněného krasavce. Důstojně, vojensky prkenně a záměrně i poněkud nesympaticky trpí jako nevinně odsouzený židovský důstojník Dreyfus.

Zařazení Žaluji! do hlavní soutěže Benátského filmového festivalu vzbudilo rozporuplné ohlasy. Prezidentka poroty, argentinská režisérka Lucrecie Martelová, se odmítla zúčastnit galaprojekce s odůvodněním, že nedokáže oddělit umělce od člověka.

Polanski se festivalu zúčastnit nemohl, protože je kvůli případu zneužití třináctileté dívky od roku 1978 žádán k vydání do Spojených států a musí se pohybovat pouze na území zemí, které ho vydat odmítají.

Režisér Roman Polanski byl nedávno vyloučen z americké Akademie filmového umění a věd.
Režisér Roman Polanski byl nedávno vyloučen z americké Akademie filmového umění a věd. | Foto: ČTK/AP/STR

Za režiséra se poněkud nešťastným způsobem postavil umělecký ředitel festivalu Alberto Barbera, když Polanského přirovnal k malíři Caravaggiovi, který byl jako odsouzený vrah nucen utéct z Říma do Neapole. Ostatně sám Polanski kontroverzi podpořil, když v oficiálním rozhovoru prohlásil, že při natáčení mohl čerpat z mnoha osobních zkušeností se štvanicí a nespravedlivými odsudky.

Odkazoval sice k chování médií v kauze jeho zavražděné ženy, herečky Sharon Tateové, zároveň se ale vyjádřil také k relativně čerstvým novým obviněním, které vůči němu byly vzneseny.

Rozhovor končí odpovědí na otázku, zda bude proti obviněním bojovat: "Nač? To je jako boj s větrnými mlýny." Režisér tak svůj životní příběh ukazuje v o dost chmurnějších barvách než ten Dreyfusův.

"Horoucně usiluji jen o jedno: vnést do věci jasno ve jménu lidství, jež tolik utrpělo a má právo na štěstí," napsal Émile Zola v pamfletu J'accuse!.
"Horoucně usiluji jen o jedno: vnést do věci jasno ve jménu lidství, jež tolik utrpělo a má právo na štěstí," napsal Émile Zola v pamfletu J'accuse!. | Foto: Musée d'Art et d'Histoire du Judaïsme

Ačkoliv většina médií na benátském festivalu o kontroverzi zevrubně informovala, s jistým uspokojením, že je o čem psát, recenze vyznívají pozitivně. Žaluji! jednoznačně vede celkové hodnocení italských kritiků ve festivalovém deníku a také zahraniční novináři film v podstatě jednohlasně chválí.

Jak uvedl Marcos Uzal ve francouzském listu Libération: navzdory poněkud vzrušené festivalové debatě film sám o sobě v žádném případě není sentimentální ani subjektivní a nemůže být vnímán jako Polanského pokus o sebeobhajobu.

Přes zjevné kvality díla však lze s jistotou předvídat, že benátská hlavní porota Polanskému jeho prvního Zlatého lva, zdejší hlavní cenu, letos neudělí. Oddělit umělce a člověka v současné společenské situaci zkrátka není možné.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy