Iron Mana 3 porazila na startu jen celá parta Avengers

Kultura Kultura
6. 5. 2013 11:34
Iron Man 3 vydělal za první víkend 175,3 milionů dolarů
Foto: Falcon

Praha - Iron Man 3, první film z marvelovské „druhé vlny" po Avengers,  se hned po premiéře v USA ujal vedení v žebříčku nejnavštěvovanějších filmů roku 2013 a zahýbal i historickými tabulkami pro nejlepší filmové starty.

Čtěte také
Iron Man 3 je v Česku úspěšný, ale na Babovřesky nemá

Jako správný byznysmen totiž dokázal hlavní hrdina Tony Stark vydělat pořádné peníze, přesněji řečeno 175,3 milionů dolarů. Jeho páteční premiéra, která mu přinesla 68,31 milionů, byla osmým nejvýdělečnějším startem všech dob a víkendový zisk je ve světovém pořadí dokonce druhý (hned za snímkem o celém týmu Avengers, kteří při prvním víkendu vydělali 207,4 milionu dolarů). Porazil tak další filmové hity včetně Harryho Pottera - Relikvie smrti - 2. část i oba Temné rytíře. V žebříčku nejlepších filmových startů figuruje i Iron Man 2 - na dvanáctém místě.

Iron Man 3 v celosvětovém měřítku už Disneymu vydělal 680,1 milionu dolarů. K úspěchu velkým dílem přispělo uvedení v Číně, kde během víkendu utratili diváci za dobrodružství Tonyho Starka 63,5 milionu dolarů.

Famózně tak zahájil sezonu letních blockbusterů, v níž se očekává podobně raketový start zejména u snímků Star Trek: Do temnoty, restartu Supermana s názvem Muž z oceli či akčnímu hororu o boji robotů a monster Pacific Rim - Útok na Zemi.

Foto: Falcon

Nesrovnatelné jsou pak výdělky všech ostatních letošních filmů v USA o prvním víkendu. Vždyť druhý v pořadí - snímek Krev a pot - vydělal 7,6 milionu a třetí Nevědomí mělo po prvním víkendu 5,79 milionů dolarů.

První díl Iron Mana utržil celkově ve světě 585 milionů, druhý pak 624 milionů dolarů. Robert Downey Jr. a Gwyneth Paltrow sice oznamují konec série, ale Marvel zřejmě plánuje použít Iron Mana nejen pro Avengers 2, ale možná i další samostatné pokračování. Tak výnosné hračky se přece jen těžko někdo vzdá.

Na začátku Iron Mana 3 trpí Tony stresem z událostí v New Yorku, během nichž s ostatními superhrdiny zabránil invazi z jiné dimenze. Sám sebe drží v izolaci a roli ochránce světového míru v superobleku převzal jeho přítel, plukovník James Rhodes (Don Cheadle) jako zaměstnanec vlády Iron Patriot. Stark se ovšem bude muset vrátit do akce, když lidé z jeho okolí na vlastní kůži pocítí útok mezinárodního teroristy Mandarina (Ben Kingsley). Zároveň s Tonyho asistentkou Pepper Pottsovou (Gwyneth Paltrow) naváže kontakt Aldrich Killian (Guy Pearce) nabízející Extremis, novou technologii na vylepšení člověka.

Čtěte také
Recenze: Iron Man přidal místo dalších zbraní hravost

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

O jedno místo si v americkém žebříčku pohoršila černá komedie Krev a pot od Michaela Baye. Unesené a mučené oběti sadistických kulturistů  převedly na své trýznitele 33,91 milionů.

Se třetí pozicí si po třech víkendech musí vystačit sportovní historický film 42, v němž Brian Helgoland vypráví příběh Jacka Robinsona, prvního černošského hráče Major League Baseball. Jeho zážitky zatím vydělaly 78,33 milionů dolarů.

Joseph Kosinski a jeho Nevědomí s Tomem Cruisem v hlavní roli spadlo na čtvrté místo. Spása Země po zkáze způsobené mimozemšťany bude vykoupena za 75,96 milionů.

Páté místo patří nejpopulárnější pravěké rodině od dob Flinstoneových - Croodsovým. Snímek Chrise Sanderse a Kirka DeMiccoa má zajištěno 168,74 milionů dolarů.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Na co do kina?

 

Právě se děje

před 35 minutami

Růst průměrné mzdy ve 4. čtvrtletí podle odhadů zpomalil

Průměrná mzda loni ve čtvrtém čtvrtletí zřejmě po zohlednění inflace stoupla o méně než jedno procento. Růst byl tedy nižší než ve třetím čtvrtletí. Někteří analytici ale nevylučují výraznější růst. Nominální růst průměrné mzdy, který nezohledňuje inflaci, analytici odhadují za čtvrté čtvrtletí většinou kolem tří procent. Zároveň ekonomové upozorňují, že v současné situaci ovlivněné pandemií jsou odhady velmi nejisté, mimo jiné i kvůli přístupu firem k vyplácení odměn na konci roku.

Za celý rok 2020 by mohl podle odhadů činit nominální růst průměrné mzdy více než tři procenta, průměrná míra inflace přitom loni byla 3,2 procenta. Data zveřejní Český statistický úřad v pondělí 8. března.

Loni ve třetím čtvrtletí průměrná mzda v Česku meziročně vzrostla o 5,1 procenta na 35 402 korun. Zaměstnanci tak brali o 1716 Kč hrubého více než před rokem. Reálně, tedy při zohlednění inflace, stouply platy o 1,7 procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rodná čísla budou v občanských průkazech až do roku 2023

Rodná čísla se budou zapisovat do občanských průkazů až do konce roku 2023. Původně neměla být v dokladech vydávaných od příštího roku. Schválila to sněmovna v rámci návrhu zákona, který má usnadnit sdílení informací mezi úřady. Předloha kvůli tomu upravuje na 170 zákonů. Změny nyní posoudí Senát.

Původně měla být rodná čísla v dokladech nahrazena jiným číslem, z něhož by nebylo možné určit věk a pohlaví, už od loňského roku. Sněmovna ale předloni schválila dvouletý odklad tohoto opatření. Odklad navrhla vláda kvůli tomu, že se úřady na změnu nestihly připravit. Norma má také o rok na 1. ledna 2023 odložit ostré spuštění elektronické sbírky zákonů, což navrhnul vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

"Obíhat mají data, nikoli lidé," shrnul smysl zákona Hamáček. Návrh má zajistit, aby občané nemuseli státním institucím poskytovat opakovaně stejné informace, což patří mezi cíle zákona o právu občanů na digitální služby.

Změny jsou podle ministerstva vnitra nutné kvůli tomu, že platné předpisy fakticky neumožňují širší sdílení údajů vedených v různých informačních systémech úřadů. V českých zákonech jsou totiž proti běžné zahraniční praxi často uzavřené výčty případů, kdy lze údaje využít. Vláda navrhla proto tyto seznamy zrušit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy