Íránská herečka byla odsouzena k vězení a bičování

Kultura ČTK Kultura, ČTK
11. 10. 2011 10:20
Snímek Můj Teherán na prodej je v Íránu zakázán
Herečka Marzía Vafamérová
Herečka Marzía Vafamérová | Foto: Aktuálně.cz

Dubaj - K ročnímu vězení a 90 ranám bičem byla odsouzena íránská herečka za to, že ztvárnila hlavní roli ve snímku kritickém vůči nekompromisní politice režimu islámské republiky. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na informaci, která se objevila na íránském opozičním webu Kalamí.

Herečka Marzía Vafamérová se objevila ve filmu My Teheran for Sale (Můj Teherán na prodej) natočeném v íránské metropoli Australankou íránského původu Granaz Moussaviovou. U nás byl snímek promítán na loňském Febiofestu.

Můj Teherán na prodej
Můj Teherán na prodej | Foto: Aktuálně.cz

Film sleduje osud svobodomyslné herečky Merzieh, která se uvnitř muslimské společnosti pokouší nalézt prostor k vlastní seberealizaci. Její život ovlivní setkání se Samanem, Íráncem, který žije v Austrálii. Vztah dvou liberálních lidí však může mít budoucnost pouze za hranicemi rigidního státu.

Recenzenty film zaujal silnou osobností, jež čiší z výkonu hlavní protagonistky, ale také pestrými obrazy a někdy až překvapivě barvitou atmosférou teheránských ulic, již dokresluje současná populární íránská hudba.

Film produkovala australská společnost. Íránská režisérka, scenáristka a autorka čtyř básnických sbírek Moussaviová žije od svých dvaadvaceti let právě v Austrálii. Film Můj Teherán na prodej je její celovečerní debut; jeho prostřednictvím prý chtěla přinést jiný pohled na svou rodnou zemi, než se běžně objevuje v médiích.

Čtěte také:
Rotterdam připomíná vězněné íránské filmaře
Íránský soud poslal režiséra Panahího na 6 let za mříže

Na osobním příběhu muslimské umělkyně spolupracovala Moussaviová i s představitelkou hlavní role Vafamérovou. Premiéru měl snímek na festivalu v Adelaide v roce 2009. V Íránu je film zakázán, ale distribuuje se ilegálně.

Obhájce odsouzené herečky se podle opozičního webu proti rozsudku odvolal. Tresty bičování nejsou v Íránu nijak neobvyklé, často ale nakonec nejsou vykonány, konstatovala AFP.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 48 minutami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy