Interstellar uchvátí obrazem, ale Nolan zapomněl bavit

Marie Dostálová
4. 11. 2014 8:43
Jak si vede očekávaná sci-fi Interstellar od Christophera Nolana v prvních recenzích ve světových médiích?
Matthew McConaughey v hlavní roli
Matthew McConaughey v hlavní roli | Foto: Warner Bros.

Komentář – Očekáváné drama Interstellar o mezihvězdném cestování dorazí do českých kin 6. listopadu. První diváci jej však už zhlédli o tři dny dříve v pražském IMAXu, kde se snímek promítal jako v jednom z mála kin na světě v 70milimetrové kopii. Plátno se tak během několika scén roztáhne až do krajů, což umocňuje zážitek zejména u pasáží z vesmíru.

Film Christophera Nolana, který natočil batmanovskou trilogii nebo Počátek (2010), patřil již od začátku k ostře sledovaným projektům. Každý jeho další film s sebou přináší velká očekávaní fanoušků a podle působivého traileru na Interstellaru tomu ani nyní nebylo jinak. Do hlavní role pilota obsadil Matthewa McConaugheyho, který zažívá nejlepší období své kariéry. Na začátku roku získal Zlatý glóbus i Oscara za hlavní roli v dramatu Klub poslední naděje. Během roku uhranul diváky HBO v detektivním seriálu Temný případ s existencionálními monology a depresivní atmosférou.

Podívejte se na trailer filmu Interstellar.
Podívejte se na trailer filmu Interstellar. | Video:

V relativní autorské svobodě Nolan natočil film za 165 milionů dolarů, který rozhodně není typickým hollywoodským blockbusterem bez vyšších uměleckých ambicí. Interstellar je v první třetině intimním dramatem o rodině, kdy se otec musí oddělit od svých dětí a vydat se na cestu do vesmíru v naději, že objeví další obyvatelný svět. Země je totiž vyprahlá, úrodě se nedaří a lidé nemají dostatek jídla.

Téměř tříhodinová stopáž umožňuje Nolanovi rozehrát velký příběh, který obsahuje témata jako lidská vytrvalost, pud sebezáchovy, touha objevovat, ale také láska. O ní Anne Hathaway coby (herecky poměrně mdlá) bioložka hovoří v jednom vypjatém monologu, kdy vysvětluje, že láska prochází skrz prostor i čas, což dále pokračuje banálním poselstvím "poslouchej své srdce", které nechápavějším divákům řekne pro jistotu zcela doslovně. McConaughey naštěstí zvládá uhrát i sebejímavější repliky s naprostou hereckou jistotou a neubývajícím charismatem.

Vizuálně je Interstellar velmi opojnou podívanou s několika perfektně natočenými akčními scénami (start rakety, přistání, dokování), které doprovází burácivá a v jiných scénách velmi subtilní hudba Hanse Zimmera. Projekce v IMAXu však byla zvukově poněkud "přepálená", o čemž kromě silných vibrací a dunění v sále svědčí to, že některým dialogům by bez titulků bylo jen stěží rozumět.

Suma sumárum Nolan natočil velkolepé drama, ve kterém nejde o nic menšího než o záchránu planety. Zároveň však sledujeme komorní dějovou linii otec-děti, která někdy až příliš tlačí na emoce. Nolan je stále velmi dobrý režisér, ale už horší vypravěč. Vynikající tak Interstellar není, neboť ani v rámci 170minutového stopáže se film nedokáže dostat pod kůži a utíká kamsi do vzdálené galaxie.

Interstellar je brilatní audiovizuální spektákl pro oči a uši, emočně je však někdy buď zcela chladný nebo naopak úporný a místy zbytečně doslovný. I tak se člověku chce mávnout rukou, říct slavné "Alright, alright, alright" a vypravit se znovu skrze červí díru do neznámých končin jako tým SG-1 ze seriálu Hvězdná brána a ve startrekovském duchu jít tam, kam se dosud žádný člověk nevydal.

Na stránce Rottentomatoes, která shromažďuje recenze, má film 76%. Na filmové databázi IMDb má vysokých 9.5/10 na základě necelých pěti a půl tisíce hodnocení. Podívejme se na některé zahraniční recenze. V The Telegraph čteme, že Nolan se dostal až trýznivě blízko k tomu, aby natočil mistrovské dílo. Kritik Tim Robey vyzdvihuje práci nového kameramana Hoytema, který dle něj nasnímal ty nejkrásnější záběry, jaké kdy v Nolanově filmy byly. Film ohodnotil čtyřmi z pěti hvězdiček.

Recenzent Henry Banres z The Guardian napsal: „Je to nádherná podívaná, ale mírné drama s několika málo postavami a jen pár záblesky humoru.“ Filmu udělil tři hvězdy z pěti a dodal, že Nolan při snaze diváka uchvátit velkolepými scénami zapomněl na zábavu.

Interstellar.
Interstellar. | Foto: Warner Bros.

Kritik Scott Foudas z Variety ve své recenzi píše: „Interstellar je vizuálně a koncepčně odvážný jako žádný jiný Nolanův film. Jeho devátý snímek je také emocionálně přístupnější než jeho intelektuální filmy a batmanovská trilogie.“

James Rocchci z Indie Wire film hodnotí jako zmatený mix jedinečných záběrů z vesmírného cestování, které jste nikdy neviděli, a obehraných emočních a dějových záležitostí, které jste již mnohokrát viděli. Filmu udělil známku D.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Microsoft představil novou verzi svého operačního systému Windows

Americká softwarová společnost Microsoft ve čtvrtek oficiálně představila novou verzi svého operačního systému Windows. Na virtuální prezentaci potvrdila, že nová verze ponese označení Windows 11. Podle agentury Reuters by se měla objevit na trhu koncem letošního roku.

Nejnovější verze Windows přináší řadu změn, a to mimo jiné v designu a ovládacích prvcích. Tlačítko Start a ikony aplikací jsou ve Windows 11 nově umístěny ve střední části spodního panelu, nová verze rovněž začala používat zaoblené rohy.

Windows jsou nejrozšířenějším operačním systémem pro osobní počítače na světě. Nynější verzi Windows 10 uvedla firma na trh v roce 2015. Vývojář Microsoftu Jerry Nixon tehdy tvrdil, že půjde o poslední verzi tohoto operačního systému.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Nedávný masakr v Burkině Faso spáchaly děti ve věku 12 a 15 let

Většina ozbrojenců, kteří na začátku června v Burkině Faso zabili přes 130 lidí, byly děti ve věku od 12 do 15 let. Oznámila to s odvoláním na OSN a místní vládu agentura Reuters.

Skupina ozbrojenců v noci na 5. června zaútočila ve vesnici Solhan na hranici s Nigerem, postřílela civilisty a vypálila domy. Šlo v Burkině Faso o dosud největší akci radikálů hlásících se k teroristickým organizacím Islámský stát a Al-Káida.

Vládní mluvčí Ousseni Tamboura řekl, že většina útočníků byly děti, na což rychle reagovala OSN. Dětský fond OSN UNICEF ve svém prohlášení uvedl, že "s rozhodností odsuzuje verbování dětí a dospívajících do nevládních ozbrojených skupin". "Je to závažné porušení jejich základních práv," uvádí se v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Nové sankce EU proti Bělorusku zakazují dovoz i přepravu ropných produktů pocházejících z této země, dovoz potaše nebo udělování půjček.

Další zprávy