Inkvizitor Bardem: Jsem obětí historie

Irena Hejdová Irena Hejdová
4. 2. 2007 12:00
Rozhovor - O hraní ragby v socialistickém Československu a o strašném dabingu vyprávěl v Praze herec Javier Bardem.
Herec Javier Bardem hraje v novém filmu postavu kněze Lorenza
Herec Javier Bardem hraje v novém filmu postavu kněze Lorenza | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Osmatřicetiletý španělský herec ve Formanových Goyových přízracích ztvárnil krutého (a vlasatého) inkvizitora Lorenza. Do Prahy přijel coby milý, vtipný, sympatický (a krátkovlasý) chlapík.

Goyovy přízraky - Javier Bardem
Goyovy přízraky - Javier Bardem | Foto: Aktuálně.cz

A: To jste ostříhaný kvůli roli?

Ano. Byl jsem před měsícem dokonce plešatý. Je to kvůli filmu Láska za časů cholery. Natáčel se v Kolumbii podle Márquezovy knihy. Hraju hlavního hrdinu, Francisca Arizu.

A: Jak byste popsal Lorenza z Goyových přízraků?

Je to oběť historie. Je to nebezpečný a fanatický člověk. Můžete být fanatikem Boha, Alláha nebo fotbalu - ale když při tom někomu ubližujete, je to nebezpečné. A on pro svou víru je ochoten i zemřít - i když je to jiná víra než na začátku filmu.

A: Bylo těžké se proměnit z mnicha ve služebníka revoluce?

Bylo to těžké v tom, že plno věcí se točilo třeba ve stejný den. Ale jinak to byla zábava.

A: A hrajete rád takhle rozporuplné postavy?

Proč ne? Neberu to v potaz. Role jsou buď dobře nebo špatně napsané. Rád si vybírám postavy, které v sobě mají protiklady. I když třeba v  Lásce za časů cholery jsem opravdu kladná postava.

A: Jaká byla spolupráce s Milošem Formanem?

Je to skvělý člověk, má skvělý smysl pro humor. A umí se zasmát i sám sobě, to je první známka jeho inteligence, které si všimnete. Takže je s ním veselo, odlehčí to situaci. Ale když dojde na natáčení, plně se soustředí na práci. Je opravdu rozkošný člověk.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

A: Znáte jeho filmy?

Mám nejradši Přelet nad kukaččím hnízdem, herecké výkony tam jsou excelentní. Viděl jsem i Lásky jedné plavovlásky a moc se mi líbily; jinak moc českých filmů neznám. V Česku jsem ale už byl - v roce 1984. Přijel jsem sem hrát ragby. Tenkrát to tu bylo celé takové temné...

A: Připadá vám, že téma inkvizice je pro Miloše Formana osobní?

Někdy mluvil o tom, že to souvisí s Českou republikou. I když spíš na tiskových konferencích než při natáčení. Říkal, že v Česku potkal lidi, kteří byli extrémními fanatiky ve věci své politické myšlenky, pak se ale ze dne na den proměnili v ochranitele jiných myšlenek. Takové věci se podle mě každý den dějí i ve Španělsku...

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

A: Máte osobní vztah k obrazům Francisca Goyi?

Ani ne. Samozřejmě se mi líbí, párkrát jsem je viděl v muzeu. Ale ani pro natáčení jsem jeho obrazy nijak zvlášť nestudoval.

A: Proč se film o španělské inkvizici a Goyovi vlastně natáčí v angličtině?

Dělali jsme i španělskou verzi Goyových přízraků - ale moc dobře to nefungovalo. Dabovali jsme ji - znělo to spíš jako imitace, reakce zrovna ve Španělsku byly dost smíšené. Dabing je strašná práce a zvlášť, když máte dabovat sebe. Sedíte v malé blbé tmavé místnosti a říkáte si, jak ten hlas zabarvit příslušnými pocity? Je na to málo času a je to takové nepřirozené.

A: Antonio Banderas, Penelope Cruzová, Blanca Portillo, Gael García Bernal, vy - není španělsky mluvících herců v Hollywoodu nějak moc?

Je to logické. Španělsky mluvící komunita v USA je větší a větší. Já ale moc hollywoodské filmy nedělám. Na Oscara jsem byl nominován za film Než se setmí, který je až antihollywoodský. Dělám prostě anglicky mluvené filmy.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Státní kasa už pociťuje dopady koronaviru. Schodek ke konci března stoupl na 44,7 miliardy Kč

Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 miliardy korun z únorových 27,4 miliardy korun. Loni ke konci března byl schodek 9,2 miliardy korun. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Letošní březnový výsledek je nejhorší od roku 2010, tehdy skončil ke konci března rozpočet ve schodku 45,9 miliardy korun. Sněmovna minulý týden kvůli dopadům šíření koronaviru zvýšila letošní schodek rozpočtu ze 40 na 200 miliard korun.

Příjmy rozpočtu ke konci března meziročně stouply o 13 miliard na 377,3 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení stouply meziročně o 14,2 miliardy na 320,2 miliardy korun. Výdaje rozpočtu meziročně stouply o 48,5 miliardy na 422 miliard korun. Některá dosud přijatá opatření na omezení dopadů šíření koronaviru podle ministerstva financí již ovlivnila březnové příjmy rozpočtu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy