Indiana Jones má čím dál víc najeto. Disney posunul premiéru pátého dílu na rok 2021

Reuters Kultura Reuters, Kultura
11. 7. 2018 11:51
"To není věkem, mám hodně najeto," rozptyloval archeolog Indiana Jones pochyby o svém věku už v prvním dílu slavné filmové série. Až se na plátnech objeví pátá epizoda, představiteli hlavní role Harrisonu Fordovi bude 79 roků.
Harrisonu Fordovi bude v době premiéry nového dílu Indiana Jonese již 79 roků.
Harrisonu Fordovi bude v době premiéry nového dílu Indiana Jonese již 79 roků. | Foto: Paramount Pictures

Návrat herce Harrisona Forda na stříbrné plátno v roli dobrodružného archeologa Indiana Jonese byl opět odložen, tentokrát do roku 2021. V noci na dnešek to oznámila společnost Walt Disney Company.

K odkladu dochází dva roky poté, co už měl Indiana Jones 5 dle původních plánů dávno být v kinech.

Po několika prvních peripetiích producenti stanovili datum premiéry na rok 2019, později jej posunuli o další rok. Nynější odklad na červenec 2021 doprovází neověřené zprávy oborových časopisů o tom, že stále nejsou hotovy podklady a že Disney najal nového scenáristu, který by měl týmu pomoct.

Dle časopisu Hollywood Reporter se jedná o Jonathana Kasdana, syna scenáristy Lawrence Kasdana, jenž pracoval na prvním dílu série - Dobyvatelích ztracené archy.

Dosud se mělo za to, že scénář Indiana Jonese 5 píše David Koepp. Walt Disney Company se k situaci blíže nevyjádřila.

Chystaný film znovu spojí pětasedmdesátiletého herce Harrisona Forda s jedenasedmdesátiletým režisérem Stevenem Spielbergem, který ságu o Indianu Jonesovi vytvořil společně s Georgem Lucasem. Dosud čtyři díly série celosvětově utržily přes 2 miliardy dolarů.

Záměr natočit pátý film Disney prvně oznámil roku 2016. Vedle Hvězdných válek se tak jedná o další ságu, kterou se Disney snaží oživit poté, co práva na ni získal při koupi firmy Lucasfilm.

Stávající odklad znamená, že až se Indiana Jones znovu objeví na plátně, jeho představiteli Fordovi bude devětasedmdesát let.

Hrdinův postupující věk je v této sérii opakovaně terčem posměchu už od prvního dílu, Dobyvatelů ztracené archy z roku 1981. V něm Jonesova milenka Marion, kterou ztvárnila Karen Allenová, říká: "Nejsi už takový jako před deseti lety." A Jones slavně odvětí: "To není věkem, mám hodně najeto."

To není věkem, mám hodně najeto, říkal o svém věku Indiana Jones už v původních Dobyvatelích ztracené archy. | Video: Movieclips

Režisér Spielberg má v těchto měsících rozpracováno několik projektů: remake muzikálu West Side Story, životopisný snímek o někdejším americkém prezidentovi Ulyssesovi S. Grantovi, superhrdinský titul Blackhawk, náboženské drama zvané Únos Edgarda Mortary nebo adaptaci hororové knihy Stephena Kinga zvané Talisman.

Pátý, zatím nepojmenovaný díl Indiana Jonese se na plátnech tedy zřejmě objeví 13 let po čtvrté epizodě nazvané Indiana Jones a Království křišťálové lebky. V té se Fordova postava znovu dala dohromady s někdejší láskou Marion, opět ztvárněnou Karen Allenovou, a diváci zjistili, že ti dva mají dospělého syna Mutta Williamse, hraného Shiou LaBeoufem. Film však sklidil rozporuplné recenze.

"Těším se na opětovnou spolupráci se Stevenem Spielbergem a na to, že se k postavě Indiana Jonese vrátím v pozdější fázi jeho života," uvedl Harrison Ford vloni na podzim. "Bude zajímavé vidět Indyho v jiném světle," naznačil.

Předešlé tři díly série pochází z 80. let minulého století, kdy měli premiéru nejprve roku 1981 Dobyvatelé ztracené archy, tři roky nato Chrám zkázy a konečně roku 1989 pak Poslední křížová výprava.

Harrison Ford naposledy účinkoval vloni ve sci-fi snímcích Blade Runner 2049 a Star Wars Epizoda VII: Síla se probouzí, v nichž si zopakoval jedny ze svých nejslavnějších rolí. Sedmá epizoda Star Wars se s celosvětovými tržbami přes 2 miliardy dolarů stala třetím komerčně nejúspěšnějším filmem všech dob.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Kosovo se obává vyloučení z play off o postup na fotbalové Euro

Fotbalové reprezentaci Kosova hrozí kvůli zásahům politiků do fungování tamního fotbalového svazu vyloučení z play off o postup na mistrovství Evropy v příštím roce. Jak s odvoláním na severomakedonský server Infosport.mk uvedla balkánská média, UEFA i Mezinárodní fotbalová federace FIFA s nelibostí sledují zasahování prištinských vládních míst do fungování fotbalového svazu, zejména nedávný pokus dosáhnout odvolání jeho šéfa Agima Ademiho.

Kosovu tak podle webu reálně hrozí dvou- až pětiletý distanc z mezinárodních soutěží, což by ovlivnilo také play off o poslední volná místa na evropském šampionátu v příštím roce. Kosovská reprezentace se má na konci března utkat nejprve se Severní Makedonií a v případě výhry pak o postup na ME s vítězem zápasu Gruzie - Bělorusko.

Pokud by ale bylo Kosovo suspendováno, půjde do finále play off skupiny D podle médií rovnou severomakedonský tým.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Madridu začal pochod za klima, v jeho čele jdou indiáni a Greta Thunbergová

V Madridu začal Pochod za klima, který má připomenout naléhavost boje za ochranu ovzduší. Koná se v souvislosti konferencí OSN o změnách klimatu (COP25), která ve španělské metropoli začala v pondělí. V čele pochodu jdou jihoameričtí indiáni a účastní se ho i mladá švédská aktivistka Greta Thunbergová.

Organizátoři očekávají desítky tisíc účastníků, uvedl deník La Vanguardia. Už v začátku pochodu, který se vydal od madridského nádraží Atocha přes centrum španělské metropole, začali lidé volat mimo jiné "Není žádná planeta B" či "Klimatickou spravedlnost, teď". Podle deníku El País je kromě španělštiny v davu slyšet také portugalština.

Lidé nesou transparenty vyzývající k omezení emisí skleníkových plynů a okamžitým činům v boji proti globálnímu oteplování. Některé transparenty, například s nápisem Konzum Tě zkonzumuje, rozdávali mladí lidé před začátkem pochodu těm, kdo přišli s prázdnýma rukama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy