Indiana Jones má čím dál víc najeto. Disney posunul premiéru pátého dílu na rok 2021

Reuters Kultura Reuters, Kultura
11. 7. 2018 11:51
"To není věkem, mám hodně najeto," rozptyloval archeolog Indiana Jones pochyby o svém věku už v prvním dílu slavné filmové série. Až se na plátnech objeví pátá epizoda, představiteli hlavní role Harrisonu Fordovi bude 79 roků.
Harrisonu Fordovi bude v době premiéry nového dílu Indiana Jonese již 79 roků.
Harrisonu Fordovi bude v době premiéry nového dílu Indiana Jonese již 79 roků. | Foto: Paramount Pictures

Návrat herce Harrisona Forda na stříbrné plátno v roli dobrodružného archeologa Indiana Jonese byl opět odložen, tentokrát do roku 2021. V noci na dnešek to oznámila společnost Walt Disney Company.

K odkladu dochází dva roky poté, co už měl Indiana Jones 5 dle původních plánů dávno být v kinech.

Po několika prvních peripetiích producenti stanovili datum premiéry na rok 2019, později jej posunuli o další rok. Nynější odklad na červenec 2021 doprovází neověřené zprávy oborových časopisů o tom, že stále nejsou hotovy podklady a že Disney najal nového scenáristu, který by měl týmu pomoct.

Dle časopisu Hollywood Reporter se jedná o Jonathana Kasdana, syna scenáristy Lawrence Kasdana, jenž pracoval na prvním dílu série - Dobyvatelích ztracené archy.

Dosud se mělo za to, že scénář Indiana Jonese 5 píše David Koepp. Walt Disney Company se k situaci blíže nevyjádřila.

Chystaný film znovu spojí pětasedmdesátiletého herce Harrisona Forda s jedenasedmdesátiletým režisérem Stevenem Spielbergem, který ságu o Indianu Jonesovi vytvořil společně s Georgem Lucasem. Dosud čtyři díly série celosvětově utržily přes 2 miliardy dolarů.

Záměr natočit pátý film Disney prvně oznámil roku 2016. Vedle Hvězdných válek se tak jedná o další ságu, kterou se Disney snaží oživit poté, co práva na ni získal při koupi firmy Lucasfilm.

Stávající odklad znamená, že až se Indiana Jones znovu objeví na plátně, jeho představiteli Fordovi bude devětasedmdesát let.

Hrdinův postupující věk je v této sérii opakovaně terčem posměchu už od prvního dílu, Dobyvatelů ztracené archy z roku 1981. V něm Jonesova milenka Marion, kterou ztvárnila Karen Allenová, říká: "Nejsi už takový jako před deseti lety." A Jones slavně odvětí: "To není věkem, mám hodně najeto."

To není věkem, mám hodně najeto, říkal o svém věku Indiana Jones už v původních Dobyvatelích ztracené archy. | Video: Movieclips

Režisér Spielberg má v těchto měsících rozpracováno několik projektů: remake muzikálu West Side Story, životopisný snímek o někdejším americkém prezidentovi Ulyssesovi S. Grantovi, superhrdinský titul Blackhawk, náboženské drama zvané Únos Edgarda Mortary nebo adaptaci hororové knihy Stephena Kinga zvané Talisman.

Pátý, zatím nepojmenovaný díl Indiana Jonese se na plátnech tedy zřejmě objeví 13 let po čtvrté epizodě nazvané Indiana Jones a Království křišťálové lebky. V té se Fordova postava znovu dala dohromady s někdejší láskou Marion, opět ztvárněnou Karen Allenovou, a diváci zjistili, že ti dva mají dospělého syna Mutta Williamse, hraného Shiou LaBeoufem. Film však sklidil rozporuplné recenze.

"Těším se na opětovnou spolupráci se Stevenem Spielbergem a na to, že se k postavě Indiana Jonese vrátím v pozdější fázi jeho života," uvedl Harrison Ford vloni na podzim. "Bude zajímavé vidět Indyho v jiném světle," naznačil.

Předešlé tři díly série pochází z 80. let minulého století, kdy měli premiéru nejprve roku 1981 Dobyvatelé ztracené archy, tři roky nato Chrám zkázy a konečně roku 1989 pak Poslední křížová výprava.

Harrison Ford naposledy účinkoval vloni ve sci-fi snímcích Blade Runner 2049 a Star Wars Epizoda VII: Síla se probouzí, v nichž si zopakoval jedny ze svých nejslavnějších rolí. Sedmá epizoda Star Wars se s celosvětovými tržbami přes 2 miliardy dolarů stala třetím komerčně nejúspěšnějším filmem všech dob.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy