Nové Hvězdné války překonaly světový rekord v tržbách: první miliarda dolarů za 12 dní

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 12. 2015 18:40
Hranice miliardy dolarů dosáhly Hvězdné války nejrychleji v dějinách světového filmu, a to bez toho, aby se promítaly v Číně. Dosavadním rekordmanem byl Jurský svět, který dosáhl tržeb jedné miliardy dolarů za 13 dní.
Poslední díl Hvězdných válek s názvem Star Wars: Síla se probouzí.
Poslední díl Hvězdných válek s názvem Star Wars: Síla se probouzí. | Foto: Disney

Los Angeles (USA) - Sedmý díl Hvězdných válek s názvem Star Wars: Síla se probouzí v neděli v tržbách celosvětově překonal hranici jedné miliardy dolarů (téměř 25 miliard korun). Této částky přitom dosáhl nejrychleji v dějinách světového filmu, informovala agentura AP.

Magickou hranici překročil snímek 12 dní po uvedení do kin. Dosavadním rekordmanem byl Jurský svět, který letos dosáhl tržeb jedné miliardy dolarů za 13 dní, uvedla společnost Rentrak.

Star Wars přitom dokázaly hranici na rozdíl od Jurského světa překonat i přes to, že se snímek ještě nepromítá v Číně, kde bude uveden až 9. ledna. Právě jeho promítání v této asijské zemi, která je druhým největším trhem pro filmovou tvorbu na světě, bude podle odborníků mocným impulsem k dalším výdělkům.

Má-li se sedmý díl Hvězdných válek zařadit mezi kasovně nejúspěšnější filmy, musí v Číně bezpodmínečně uspět. Nejvíc peněz dosud v kinech za nový film utratili diváci v Severní Americe, kde tržby dosahují částky 440 milionů.

V pátek zaznamenal snímek další rekord. V amerických a kanadských kinech utržil na Boží hod přes 49 milionů dolarů. Dosavadní "vánoční" rekord byl přitom poloviční, od 25. prosince 2009 ho držel film Sherlock Holmes britského režiséra Guye Ritchieho.

Práva na výrobu filmů o Hvězdných válkách získala společnost Walt Disney v roce 2012 za zhruba čtyři miliardy dolarů. Výroba sedmého dílu stála kolem 200 milionů (necelých pět miliard korun).

 

Právě se děje

Další zprávy