Hunger Games lámou rekordy. Mají 155 milionů

Kultura ČTK Kultura, ČTK
26. 3. 2012 8:53
Jde o třetí nejúspěšnější premiéru všech dob
Foto: Aktuálně.cz

Los Angeles - Film Hunger Games natočený podle populárního románu pro teenagery přepsal při své premiéře v zámořských kinech historické tabulky. Během uplynulého víkendu utržil celkem 155 milionů dolarů, což v celkovém pořadí znamená třetí výkon všech dob.

Před ním je jen poslední, osmý film ságy o Harry Potterovi (169 milionů) a zatím poslední Batmanovo dobrodružství uvedené v roce 2008 pod názvem Temný rytíř, jež tehdy zíksalo z pokladen 158 milionů. Kromě toho se úvodní díl nové ságy stal nejvýdělečnějším filmem společnosti Lionsgate, čímž překonal osm let starý kontroverzní dokument Michela Moora Fahrenheit 9/11. Čísla 2 a 3 na oficiálním žebříčku návštěvnosti (21 Jump Street a Lorax) zůstala minulý týden za premiérou hluboko pozadu. Na druhou stranu, zahraniční tržby jsou poměrně zklamáním. První víkend přinesl filmu 59,3 miliónu na základě tržeb ze 67 zemí, čímž zůstal v neamerických výdělcích i za letošním velkým propadákem, Johnem Carterem.

Film z postapokalyptické budoucnosti pojednávající o nedobrovolných soubojích na život a na smrt přenášených televizí je také vůbec nejúspěšnější jarní premiérou všech dob. Překonal zatím poslední zpracování Alenky v říši divů od Tima Burtona, které během víkendové premiéry v roce 2010 utržilo 116 milionů dolarů.  

Yahoo! News citují šéfa distribuce Davida Spitze, který byl potěšen, když v sále viděl fanoušky v kostýmech hlavních postav. „Takové chování je na úrovni  Star Treku a Star Wars, prohlásil Spitz.   

Podle serveru Boxofficemojo - zřejmě díky dívce coby hlavní hrdince - získal film zájem hlavně mezi ženským publikem, které tvoří 61% jeho diváků.

Experti odhadují, že snímek režiséra Garyho Rosse by mohl ve světě utržit až 700 milionů dolarů. "Tento film dokazuje distributorům, že nemusí s největšími trháky čekat až do léta nebo na prázdniny," říká Phil Contrino z filmového serveru Boxoffice.com. "Pokud je film přitažlivý, diváci na něj přijdou a je úplně jedno, kdy se v kinech objeví." dodal.

Producenti filmových Hunger Games mají zřejmě nakročeno k obrovským tržbám i v budoucnosti. Předloha (česky vyšla pod názvem Aréna smrti) čítá celkem tři knihy, v kinech by se přitom měly objevit čtyři filmy s tematikou Hunger Games.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Dálnice D1 na Prahu je za Velkým Meziříčím neprůjezdná kvůli nehodě

Dálnice D1 je za Velkým Meziříčím ve směru na Prahu neprůjezdná kvůli havárii cisterny a dodávky. Podle policie se jeden člověk zranil. U nehody zasahuje i vrtulník záchranářů. Zatím není jasné, jak vážné zranění je.

Nehoda byla ohlášena krátce před 8:00 přibližně na 140. kilometru mezi exity Měřín a Velké Meziříčí. K nehodě vyjeli i krajští hasiči.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Pošta plánuje na víkend odstávku, uzavře všechny pobočky

Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná provozní údržba datových center společnosti. Odstávka se bude týkat jak poboček České pošty, tak Balíkoven Partner. Ty nebudou v době odstávky vydávat zásilky. Řekl to mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Odstávka začne v pátek 18. června v 19:00 a potrvá do nedělních 24:00. V termínu plánované odstávky nebudou dostupné ani webové stránky spravované Českou poštou - www.ceskaposta.cz, www.postaonline.cz, www.postovnimuzeum.cz, www.datoveschranky.info, a všechny aplikace, například Sledování zásilek, Kalkulátor zásilek, Informace o poštách nebo PodaniOnline apod.

V uvedeném termínu nebude možné ani kontaktovat call centrum České pošty. Systém datových schránek bude během odstávky v provozu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

NATO označilo Čínu na systematickou výzvu, Peking se proti tomu ohradil

Peking v úterý obvinil Severoatlantickou alianci ze zveličování "teorie čínské hrozby" a z "mentality studené války". Čínské velvyslanectví při Evropské unii tak reagovalo na pondělní závěrečné usnesení summitu NATO, které uvádí, že Čína představuje pro alianci "systematické výzvy".

Vedoucí představitelé členských zemí aliance v usnesení konstatovali, že "deklarované ambice a asertivní chování Číny představují systematické výzvy pro mezinárodní řád založený na pravidlech i pro oblasti důležité pro bezpečnost aliance". Poukázali přitom na to, že obavy aliance vzbuzuje sílící jaderný arzenál Pekingu, čínská účast na ruských vojenských cvičeních v euroatlantickém prostoru i šíření dezinformací.

Čínské velvyslanectví v EU se proti tomu v úterý důrazně ohradilo, přičemž obvinilo NATO z projevování "mentality studené války" a ze snahy "uměle vytvářet konfrontace". Podle agentury AFP rovněž uvedlo, že výraz "systematické výzvy" popírá "mírový rozvoj" Číny, která má dvacetkrát méně jaderných hlavic než členské země NATO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy