Hudba: Návrat Portishead i Ohm Square

tur
28. 4. 2008 15:55
Novinky pro týden od 29. dubna do 5. května

Portishead - Third
Jedenáct let to trvalo kapele, jež spolu se jmény Massive Attack a Tricky vytvářela svatou trojici žánru trip-hop. Jejich debut Dummy byl v roce 1995 oceněn Mercury Prize a v USA se ho prodalo 150 tisíc kusů, ještě než tam kapela odehrála jakýkoli koncert. Podobně si díky náklonnosti tisku vedlo i v Evropě. Už tehdy stydlivou trojici Geoff Barrow, Beth Gibbons a Arian Utley zaskočil úspěch, z něhož se vzpamatovávali tři roky, než našli způsob, jak na první desku navázat. A i když ani lapidárně nazvaná novinka Third nepřináší pražádný stylový odklon z ostychu a pomalého osmělování, je zřejmé, jako moc velcí perfekcionalisté Protishead jsou. Ukázali to i na živé nahrávce Roseland NYC Live z roku 1998 - a obdobnou pošmournou vycizelovanost nabízejí i v aktuální formě.
MySpace kapely najdete ZDE 

Foto: Aktuálně.cz

Ohm Square - Taking Shape
Zcela v době náležejícím stylu zareagovali Ohm Square na současné distribuční trendy. Jejich novinka Taking Shape, jež následuje po tři roky starém Love Classics, by měla být ke stažení přímo od kapely ZDE. Včetně skladby Broken Clocks, jež zazněla ve filmu Vladimíra Michálka O rodičích a dětech. Někdejší pionýři drum'n'bassu v Čechách s britskou zpěvačkou Charlie One a Janem Čechtickým v čele,  kteří se přerodili v popaře, se při distribuci na vlastní triko také rozhodli podstatně zjednodušit platbu. Probíhá prostřednictvím SMS, jedna skladba fanouška přijde na 15 korun a celá deska na 99. Pro materialisty je samozřejmě k dispozici sběratelská dvouset kusová číslovaná edice s obalem od Petra Písaříka.
MySpace kapely najdete ZDE 

Foto: Aktuálně.cz

Santogold - Santogold
Prozatím jen za mořem, ale s brzkým výhledem na evropskou distribuci vychází očekávaný debut newyorské interpretky, která syrově mixuje dub, elektroniku a rock. Santogold patří mezi ostře sledované zpěvačky letošního roku a jestliže se ve spektru přirovnání objevuje i britská zpěvačka M.I.A., pak není náhoda, že právě ona si Santogold pozvala jako hosta na své turné a také se objevila na její novince. Mezi dalšími participanty se mihne třeba  producent Diplo. Ať už jsou její skladby přirovnávány k Pixies a její prezentace k Yeah Yeah Yeahs, ze Santogold se klube univerzální respektování hodná persona, jež může jeden den koncertovat s Björk a druhý nahrávat s Ashlee Simpson.    
MySpace zpěvačky najdete ZDE

 

Právě se děje

před 5 minutami

Při explozi v laserové střelnici v Přerově se popálily dvě osoby

Dva lidé se v neděli odpoledne popálili při explozi a vzplanutí sudů od oleje v rekonstruované laserové střelnici v Přerově. "Popálené osoby jsou již v péči zdravotnické záchranné služby," řek dnes mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Na místě zasahují záchranáři a hasiči. Okolnosti exploze vyšetřuje policie.

Výbuch podle Hošáka nastal v laser aréně nedaleko centra Přerova při instalaci několika sudů od oleje. "Došlo k explozi a vzplanutí. Následkem jsou dvě popálené osoby. Hasiči provádí důkladnou kontrolu termokamerami. V prostorách je nebezpečí skrytého hoření," uved Hošák.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Letecká základna Ajn al-Asad v Iráku, na níž působí američtí vojáci, byla cílem raketového útoku. AFP to řekl nejmenovaný bezpečnostní činitel.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Stronati je na odchodu do Maďarska

Obránce Patrizio Stronati je na odchodu z Baníku Ostrava. Šestadvacetiletý fotbalista má namířeno do maďarského klubu Puskás Akadémia. Od vedení Baníku dostal povolení absolvovat v novém působišti lékařskou prohlídku.

"Kluby jsou na podmínkách transferu prakticky domluveny," řekl sportovní ředitel Baníku Alois Grussmann na klubovém webu. "Zbývá ještě doladit některé detaily, absolvovat zdravotní prohlídku a vše definitivně podepsat. Jakmile se tak stane, transfer Patrizia Stronatiho oficiálně oznámíme," uvedl.

Stronati nastupoval za Baník od roku 2018, kdy přišel z Austrie Vídeň. Předtím byl také hráčem Mladé Boleslavi, v Ostravě začínal v roce 2013 s kariérou. V české lize odehrál 147 zápasů a dal deset gólů.

V Puskás Akadémia působí od loňska bývalý olomoucký záložník Jakub Plšek i exslávista Rumun Alexandru Baluta. Tým vede někdejší liberecký kouč Slovák Zsolt Hornyák.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Ležácích se uskutečnil pietní akt k 79. výročí vyhlazení obce v komorním duchu

Bez přítomnosti veřejnosti se dnes dopoledne v Památníku Ležáky uskutečnil pietní akt k 79. výročí vyhlazení osady nacisty. Zúčastnili se jej mimo jiné místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nebo ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Položili věnce u pomníku obětí.

"Je důležité sem pravidelně jezdit, připomínat to a přitáhnout pozornost," řekla dnes novinářům Schillerová. Podle ní mír není samozřejmostí, proto je třeba si události v Ležákách připomínat, aby se neopakovaly.

Individuálnímu kladení květinových darů je vyhrazeno celé odpoledne za předpokladu respektování vládních nařízení. Před pandemií si zde tragédii Ležáků každoročně připomínaly stovky lidí.

Nacisté Ležáky vyhladili 24. června 1942. Třináct dětí z Ležáků odvlekli, 11 jich zavraždili 25. července v plynovém voze v polském Chelmnu. Přežily jen sestry Marie a Jarmila Šťulíkovy. Dnes je místo bývalé kamenické osady národní kulturní památkou, vesnici připomínají žulové náhrobky s vytesaným křížem na půdorysech devíti domů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy