Hřebejk pořádá hokejovou svatbu, producent větří hit

Martin Svoboda
26. 7. 2013 13:25
Konverzační komedie pro dvě kamery a tři herečky vzniká ve slezském Bohumíně
Foto: 2media

Bohumín - Jedno Janu Hřebejkovi nemůžeme upřít - poslední dobou se nebojí pouštět do projektů, které rozhodně nevyhlížejí divácky a z nichž vyšší umělecké ambice čiší na první pohled.

Takovým snímkem bylo loňské Odpad, město, smrt podle předlohy z repertoáru divadla Komedie. Svým způsobem bychom to mohli tvrdit i o Svaté čtveřici, k níž se však zpětně vyjadřoval sebekriticky i Hřebejk. Za režii aktuálních Líbánek si zase odnesl cenu z Karlových Varů.

Zakázané uvolnění, opět s původem na divadelních prknech, se takovým ambicím trochu vzdaluje. Má smysl se na něj přesto těšit?

Jan Hřebejk.
Jan Hřebejk. | Foto: 2media

Konverzační komedie pro dvě kamery a tři herečky vzniká v komorních podmínkách slezského Bohumína, kde se v jediném přebudovaném lokále a jeho přilehlém okolí začalo natáčet právě v tomto týdnu. Skončit se má už za necelých čtrnáct dnů.

Tvůrci si uprostřed natáčení udělali čas pro novináře, aby se o projektu, který zatím vznikal bez větší pozornosti médií, pomalu začalo vědět.

Producent Daniel Strejc podotýká, že podmínky jsou skromnější než u většiny dalších, mnohem početnějších štábů. Zároveň však dodává: "Neumíme samozřejmě odhadnout náladu publika, ale doufáme, že nám tu vzniká divácký hit."

Podobně opatrnou touhu po komerčním úspěchu vyjadřují všichni dotazovaní.

Divadlo Hřebejka láká

Divadelní předloha a filmová adaptace jsou v mnohém spjaty, až by se chtělo říct, že jde o jeden projekt.

Režisér hry Dan Špinar dělá snímku dramaturga, autor Petr Kolečko píše scénář. I producenti jsou se Zakázaným uvolněním spojeni od samého počátku a připouštějí, že vznik filmového zpracování vnímali jako možný už při vymýšlení konceptu hry.

Rovněž Zuzana Stavná, Jana Stryková a Hana Vágnerová ztvárňují své postavy nejen před kamerou, ale i publikem nejmenšího pražského divadla Rubín.

Filmový příběh o svatbě s atmosférou hospody během hokejového zápasu na pozadí však nebude pouhou kopií Kolečkova původního textu. Připsal dvě další důležité postavy, ženicha a jeho kamaráda, díky nimž dosáhne hodinová hra na plátně celovečerní délky.

Přesto půjde stále primárně o konverzaci tří žen u baru, stejně jako v případě originálu.

Jana Stryková, Zuzana Stavná a Hana Vágnerová.
Jana Stryková, Zuzana Stavná a Hana Vágnerová. | Foto: 2media

Jan Hřebejk se k režii z vlastní iniciativy přihlásil poté, co Rubín pětkrát navštívil, a producenti rádi pustili k vodě další filmaře, kteří o projektu uvažovali.

"V českém divadle se leckdy dějí pozoruhodné věci, a to formálně i herecky, což bych rád přenesl do filmu," vysvětluje Hřebejk svůj zájem.

Z podobného důvodu rád dává stejně jako u Odpad, město, smrt prostor oproti svému dosavadnímu zvyku ne osvědčeným a snad až notoricky známým hercům, ale neokoukaným divadelním tvářím a doufá, že se mladé herečky podaří zviditelnit.

Česká Julia Roberts

V adaptování divadelních her by Hřebejk rád pokračoval, problém je jen se sháněním financí.

Pro Zakázané uvolnění se naštěstí podařilo sehnat podporu Moravskoslezského kraje, proto se na natáčení přišel podívat i hejtman Miroslav Novák. Ten vnímá snímek jako reklamu pro svůj region, protože právě sem byl děj částečně jako poděkování přenesen.

Foto: 2media

Podle režisérových slov vzniká pod jeho dozorem příjemná komedie ze života a během natáčení se cítí jako doma, protože právě takové projekty jsou pro něj nejtypičtější. Přesto dodává, že děj má vážný základ, jaký musí mít každá správná komedie.

Petr Kolečko přiznával už dřív inspiraci v klasických filmech s Julií Roberts, na což Dan Špinar reagoval spíš s úsměvem. Pokud prý Julia Roberts, tak důkladně počeštěná. Humor obsažený v Zakázaném uvolnění má být určitě především tuzemský.

To značí, že nás čeká další "hřebejkovina" v dobrém i zlém. Dočkáme se jí v kinech v letních měsících příštího roku, televizní diváci o necelý rok později.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 5 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy