Hřebejk: Josef Abrhám do role vždy dával kus sebe. Byl nečesky noblesní, bez poskvrny

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
17. 5. 2022 12:03
"Ke smutnému odchodu Josefa Abrháma bych přidal jednu fantastickou zprávu, totiž že takový člověk vůbec přišel na svět a my ho mohli zažít," říká režisér Jan Hřebejk, který s noblesním slavným hercem natočil Šakalí léta nebo Krásku v nesnázích. Životní partner Libuše Šafránkové a nositel Ceny Thálie Abrhám zemřel po těžké nemoci srdce ve věku 82 let.
Zemřel herec Josef Abrhám. 17. 5. 2022. Na snímku: Josef Abrhám na archivním snímku z roku 1991.
Zemřel herec Josef Abrhám. 17. 5. 2022. Na snímku: Josef Abrhám na archivním snímku z roku 1991. | Foto: ČTK

Josef Abrhám byl muž mnoha rolí. Mezi divácky nejúspěšnější patřily postavy podvodníka z Vrchní, prchni!, doktora Blažeje z Nemocnice na kraji města nebo jednoho ze zájemců o výměnu bytů v Kulovém blesku. V 90. letech minulého století si ho do role staršího příbuzného Bejbyho (Martin Dejdar) ve filmu Šakalí léta obsadil režisér Jan Hřebejk.

"Josef Abrhám byl introvert a já jsem si díky němu uvědomil, že nejlepší herci jsou introvertní. Vzpomínám, jak jedné ze svých kolegyň při natáčení řekl, že se v rolích musí naučit přiznávat. Pochopil, že špičkové herectví vychází z toho, že na sebe herec skrz svou postavu prozradí něco důvěrného," popisuje režisér, který s Abrhámem později spolupracoval i na Krásce v nesnázích.

Abrhám by se podle něj hercem pravděpodobně vůbec nestal, nebýt komunismu. "Josef se stal hercem, protože jeho rodinu (podnikatele a kulturní mecenáše, pozn. red.) okradli komunisti a neumožnili Josefovi nic jiného dělat než se věnovat něčemu tak podle nich marginálnímu, jako je divadelní kumšt. Také když se pak v 90. letech najednou ocitl mimo své společenství Činoherního klubu, bez svého spřáteleného kolektivu, přestalo ho divadlo najednou těšit a nevystupoval," říká.

Josef Abrhám a Jan Hřebejk pro film Kráska v nesnázích. "Josef Abrhám byl introvert a já jsem si díky němu uvědomil, že nejlepší herci jsou introvertní," říká režisér.
Josef Abrhám a Jan Hřebejk pro film Kráska v nesnázích. "Josef Abrhám byl introvert a já jsem si díky němu uvědomil, že nejlepší herci jsou introvertní," říká režisér. | Foto: Profimedia.cz

V Hřebejkově debutu z roku 1993 exceluje Abrhám jako tatínek komunista, kterému se v jednu chvíli navrátí chuť k jídlu. Ve scéně, kdy ochutnává vše, na co v kuchyni přijde, včetně octa nebo láku z okurek, se herec cítil silný v kramflecích, a Hřebejk mu tak dal prostor na prvotřídní herecké sólo. Ve filmu Kráska v nesnázích zase v roli bohatého milence Abrhám využil své přirozené noblesy.

"Tu jeho nečeskou noblesu jsem měl strašně rád. Nejen jako člověk, ale i jako herec měl pořád vysokou úroveň. Jsou herci, o kterých si řeknete 'byl to skvělý herec, ale měl špatné role'. Samozřejmě ani Josefu Abrhámovi se horší role nevyhnuly, ale v jeho případě si na ně nevzpomenete. Jeho pověst zůstává bez poskvrny," myslí si režisér mnoha českých filmových i divadelních komedií a dramat.

Velikost Josefa Abrháma se dá podle Hřebejka popsat i takto: "Ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti je bronzová busta malého pískajícího chlapce, kterou v roce 1946 vytvořil sochař Jan Habarta. Předlohou mu byl syn jeho mecenášů, a to dítě byl právě Josef Abrhám. Uvědomme si, že tento člověk měl svoji vlastní bustu už v osmi letech."

Video: Jednu z nejslavnějších rolí si zahrál Abrhám ve filmu Vrchní, prchni!

Jednu z nejslavnějších rolí ztvárnil Josef Abrhám ve filmu Vrchní, prchni! z roku 1980. Foto: ČTK | Video: Aktuálně.cz, Bohemia MP
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Celosvětové kapacity pro výrobu jaderné energie je zapotřebí do roku 2050 zdvojnásobit, uvedla IEA

Celosvětové kapacity pro výrobu jaderné energie je zapotřebí do roku 2050 zdvojnásobit, aby se podařilo dosáhnout uhlíkové neutrality. Uvedla to Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v dnešní zprávě. Růst produkce jaderné energie by měl rovněž pomoci nynějším snahám vlád posílit energetickou bezpečnost snížením závislosti na dovozu fosilních paliv.

"Odchod energetického sektoru od fosilních paliv může být díky jaderné energii rychlejší a bezpečnější," uvedla IEA. "V dnešní globální energetické krizi se snižování závislosti na dovozu fosilních paliv stává prioritou při zajišťování energetické bezpečnosti. Neméně důležitá je klimatická krize," dodala. K dosažení uhlíkové neutrality je podle IEA zapotřebí do roku 2050 zvýšit kapacity pro výrobu jaderné energie na 812 ze současných 413 gigawattů.

Agentura rovněž upozornila, že téměř dvě třetiny jaderných elektráren jsou nyní starší než 30 let a že produkce jaderné energie ve vyspělých ekonomikách by do roku 2030 mohla klesnout o třetinu. Podle šéfa IEA Fatiha Birola nyní nicméně nastaly podmínky k většímu využívání jaderné energie.

"Vzhledem k dnešní globální energetické krizi, prudce rostoucím cenám fosilních paliv, problémům v oblasti energetické bezpečnosti a ambiciózním klimatickým závazkům věřím, že jaderná energie má unikátní příležitost pro návrat," uvedl Birol. "Nová éra pro jadernou energii ale není v žádném případě zaručena. Bude záviset na tom, zda vlády uskuteční kroky k zajištění bezpečnosti a udržitelnosti provozu jaderných elektráren v příštích letech," dodal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nárůsty nakažených covidem se drží nad tisícovkou, ve středu přibylo 1156 nákaz

Nárůsty nakažených covidem se drží nad tisícovkou, ve středu přibylo 1156 nákaz, asi o 500 víc než před týdnem. Počet hospitalizovaných stoupl na 179.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Myšákův Hamilton prohrál ve finále Memorial Cupu s týmem Saint John

Hokejisté celku Hamilton Bulldogs s českým útočníkem Janem Myšákem podlehli ve finále Memorial Cupu pořádajícímu Saint John 3:6. Sea Dogs triumfovali podruhé v boji o šampiona juniorských soutěží Canadian Hockey League (CHL) a navázali na vítězství z roku 2011. Memorial Cup se hrál po dvouleté pauze kvůli pandemii koronaviru poprvé od roku 2019, kdy jej ovládl tým Rouyn-Noranda Huskies s útočníkem Jakubem Laukem.

Dvacetiletý litvínovský odchovanec Myšák, jehož draftoval v roce 2020 ve druhém kole na 48. pozici Montreal, poslal v pondělí Bulldogs do finále vítězným gólem v čase 70:08 proti Shawiniganu (4:3 v prodloužení). Ve finále Myšák v dresu šampiona OHL také skóroval a devět sekund před koncem druhé třetiny snížil na 2:4.

Hráči celku Saint John, kteří v play off QMJHL vypadli už v 1. kole po porážce s Rimouski 2:3 na zápasy, Memorial Cup ovládli s jediným zaváháním. Ze základní skupiny postoupili z prvního místa přímo do finále po výhře nad Hamiltonem 5:3, porážce s Edmonton Oil Kings 3:4 v prodloužení a výhře nad Shawiniganem 5:3.

Stafford Smythe Memorial Trophy pro nejužitečnějšího hráče získal kanadský útočník William Dufour z vítězného týmu, který byl i nejproduktivnějším hráčem a nejlepším střelcem s osmi body a sedmi brankami ze čtyř utkání.

Sea Dogs byli jediným celkem bez českého zastoupení. S Oil Kings vyhrál WHL obránce Šimon Kubíček a s Cataractes ovládl QMJHL bek Martin Haš. Desítka českých vítězů Memorial Cupu se tak nerozšířila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy