Všechno jednou končí. Hvězdy Hry o trůny se naposledy sešly na červeném koberci

Sean Bean, který hraje Eddard Starka, a spisovatel George R. R. Martin, tvůrce Hry o trůny.
Peter Dinklage (Tyrion Lannister).
Sophie Turnerová (Sansa Starková).
Maisie Williamsová (Arya Starková).
Emilia Clarkeová (Daenerys Targaryen).
Foto: FilmMagic for HBO
Reuters Kultura Reuters, Kultura
4. 4. 2019 13:23
Štáb a tvůrci televizního seriálu Hra o trůny se včera večer prošli po svém posledním společném červeném koberci. Vzpomínali při tom na roky, kdy pracovali na projektu, z něhož se stal mezinárodní hit.

Desítky herců, z nichž mnozí byli neznámi předtím, než se středověká fantasy sága roku 2011 poprvé objevila na televizorech, se sešly v New Yorku na premiéře osmé, závěrečné řady seriálu. Tu česká HBO uvede nejprve 15. dubna ve 3 hodiny ráno a tentýž den od 20 hodin na svém hlavním kanálu.

Herečka Sophie Turnerová, která v roli Sansy Starkové začala jako teprve čtrnáctiletá, řekla, že jí budou chybět měsíce filmování v chladných exteriérech Severního Irska.

"Některé z mých nejhezčích zážitků pocházejí z doby, kdy jsme se všichni choulili v teplých kabátech, abychom se zahřáli," vzpomíná Turnerová. "Spřátelili jsme se z toho, že nám všem byla zima a byli jsme promoklí. Tehdy z nás skutečně vznikla parta," dodává.

Turnerová si prý na památku po Hře o trůny nechá jeden z korzetů, ve kterém vystupovala před kamerami.

Dánský herec Pilou Asbæk, který hraje Eurona Greyjoye, a Angličan Conleth Hill, představitel Varyse, si prý oba schovají prsteny svých hrdinů. Richard Dormer si zase na památku odnáší pásku přes oko, kterou nosí jím ztvárněný Berik Dondarrion.

Hra o trůny získala mnoho amerických televizních cen Emmy a jen v USA ji sleduje okolo 30 milionů diváků. Další desítky milionů fanoušků nasbírala ve světě.

Seriál, vyprávějící o sporech šlechtických rodů z fiktivní země Západozemí, vychází z knižní ságy spisovatele George R. R. Martina nazvané Píseň ledu a ohně.

První díly osmé řady Hry o trůny uvedla česká HBO 15. dubna. | Video: HBO

Podrobnosti o nadcházející poslední řadě tvůrci přísně tají, přestože natáčení začalo už předloni v říjnu.

"Už to musíme tajit přes rok a půl. Pamatuju si, jak jsem četl scénář a říkal jsem si: kéž bych tyhle informace nemusel držet v hlavě," podotýká Isaac Hempstead-Wright, který hraje vizionářského Brana Starka.

V sedmé řadě, jež měla premiéru předloni, se hrdinové přiblížili velké bitvě o Železný trůn. Mezitím ale armáda nemrtvých Bílých chodců, vedených Nočním králem, pochoduje na jih a hrozí, že zničí lidstvo.

"Mohu říct asi jen tolik, že jsem jediný, jehož postava zažije happy end," řekl včera Pilou Asbæk, představitel Eurona Greyjoye.

Hra o trůny proslula tím, že mnoho svých milovaných hrdinů nechala zabít. Přesto se jejich představitelé - Jason Momoa neboli Khal Drogo, Natalie Dormerová alias Margaery Tyrellová či Sean Bean hrající Neda Starka - včera objevili na červeném koberci.

"Tohle je poslední krok, poslední červený koberec, poslední premiéra, tady to všechno končí," dodává Nor Kristofer Hivju, který hraje Tormunda Obrozhoubu. "Všechno má svůj konec a tohle je dokonalý způsob, jak to završit," dodává.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy