Hollywood začne točit nový Jurský park i Avatara, hercům bude denně měřit teplotu

Reuters Kultura Reuters, Kultura
16. 6. 2020 20:42
Universal Studios oznámily, že začátkem července budou pokračovat v natáčení velkofilmu Jurassic World: Dominion. Děje se tak v době, kdy se Hollywood začíná probouzet po tříměsíční pauze způsobené pandemií nového typu koronaviru.
Chris Pratt a Bryce Dallas Howardová v Jurském světě z roku 2015.
Chris Pratt a Bryce Dallas Howardová v Jurském světě z roku 2015. | Foto: Universal Pictures

Universal chce ve výrobě nového dílu Jurského parku, v němž účinkují Chris Pratt a Bryce Dallas Howardová, pokračovat od 6. července, a to v anglických studiích Pinewood. Pro herce i štáb jsou připravena přísná opatření, která mají minimalizovat riziko šíření viru.

Všichni budou pravidelně testováni na koronavirus i přítomnost protilátek, každý den jim bude měřena teplota. Ve studiích přibylo zhruba 150 stojanů s dezinfekcí a vznikla takzvaná zelená zóna s ještě přísnějšími pravidly. V té se budou zdržovat herci. Ti, kteří přicestovali z USA, museli první z pravidelných testů na koronavirus podstoupit už před odletem.

Ve filmových studiích vyrostlo nové soukromé lékařské zařízení nazvané Your Doctor, jehož pracovníci budou dohlížet na zdraví a školit štáb v tom, jak se chovat zodpovědně na place. Na něm se mají pohybovat zdravotní sestřičky, přibyly izolační budky, noční dezinfikování prostoru a více než 1800 bezpečnostních cedulí.

Roušky jsou povinné pro všechny kromě herců, kteří zrovna stojí před kamerou.

"Každý, kdo začne vykazovat symptomy, bude okamžitě izolován a později poslán domů," avizuje mluvčí Universalu. Ten podle časopisu Deadline.com do bezpečnostních opatření za nová opatření zaplatil pět milionů dolarů, v přepočtu 118,2 milionu korun. "Nehledíme na cenu, přednější je zdraví," komentuje to mluvčí Universalu.

Natáčení v půlce března zastavila pandemie koronaviru, kvůli níž přerušily činnost filmová i televizní studia po celém světě. Konkrétně tvůrci nového Jurského světa se nacházeli ve čtvrtém z 20 plánovaných natáčecích týdnů.

Film Jurassic World: Dominion režiséra Colina Trevorrowa navazuje na ságu o návratu dinosaurů, která začala roku 1993 velkorozpočtovým filmem Jurský park. Novinka, ve které si role z původního Jurského parku zopakují Laura Dernová, Jeff Goldblum a Sam Neill, má mít premiéru v červenci 2021. Poslední předloňský díl nazvaný Jurský svět: Zánik říše celosvětově utržil 1,3 miliardy dolarů.

Kandský režisér James Cameron (vlevo) a americký producent Jon Landau po příletu na Nový Zéland.
Kandský režisér James Cameron (vlevo) a americký producent Jon Landau po příletu na Nový Zéland. | Foto: Lightstorm Entertainment/Reuters

K životu se pomalu začínají probouzet i další části kinematografického průmyslu. Netflix obnovil některá natáčení svých filmů a seriálů na Islandu a v Jižní Koreji. Minulý týden také zelenou dostala hollywoodská studia sídlící v Los Angeles. Ta ale odhadují, že se naplno k práci vrátí až za několik týdnů.

Už od pondělka pak na Novém Zélandu režisér James Cameron opět natáčí další díl sci-fi Avatar, který vyrábí pro 20th Century Studios. Po příletu na Nový Zéland, kde už se podle tamních představitelů koronavirus nenachází, museli producent a režisér, herci i zbytek štábu Avatara absolvovat dvoutýdenní karanténu.

Protože stát jim umožnil přiletět už před dvěma týdny, kdy byly hranice stále zavřené, čelili kritice, že se těší nadstandardnímu přístupu. Podle producenta Landaua však návrat týmu pracujícího na Avatarovi prospěje celému Novému Zélandu.

"Jen práce na tomto filmu zaměstná zhruba 400 Novozélanďanů," řekl Landau místnímu webu 1News poté, co vyšel z hotelu v hlavním městě Wellingtonu, kde s kolegy strávil karanténu. Slíbil také, že v příštích pěti měsících štáb na Novém Zélandu utratí 70 milionů dolarů, v přepočtu 1,6 miliardy korun.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Ruská ekonomika letos klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009

Ruská ekonomika v letošním roce klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009. Vyplývá to z odhadu, který dnes zveřejnila Světová banka (SB). Na ekonomický vývoj v zemi má negativní dopady koronavirová pandemie a pokles cen ropy. K růstu by se Rusko mělo vrátit v letech 2021 a 2022.

Zdravotní krize způsobená pandemií nemoci covid-19 zpomalila podnikatelskou aktivitu v zemi, ale také poptávku po ropě, hlavní ruské vývozní komoditě. Míra nezaměstnanosti v Rusku pak prudce vzrostla v reakci na omezení pohybu zavedeném po celé zemi s cílem zabránit šíření covidu, dodala SB.

V příštím roce by měla ruská ekonomika podle nynějších odhadů SB oživit a hrubý domácí produkt (HDP) vykázat růst o 2,7 procenta. V roce 2022 růst ještě zrychlí, a to na 3,1 procenta, očekává SB. Dodala nicméně, že ani při pozitivním výhledu dalšího růstu se HDP v roce 2022 nedostane na úroveň před pandemií.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Vítkovice sestupují z druhé ligy

Fotbalisté Vítkovic v dnešním utkání 28. kola prohráli 1:3 ve Varnsdorfu a jsou prvním sestupujícím z druhé ligy. Slezané mají dvě kola před koncem na příčky zajišťující záchranu nesmazatelnou ztrátu osmi bodů. Domácí naopak opustili sestupové pásmo.

Varnsdorf do důležitého souboje vstoupil velmi rázně a už v deváté minutě vedl 2:0 po brankách Schöna s Ondráčkem. Po přestávce přidal třetí gól Breda a hosté už jen v nastavení snížili. Varnsdorf se tak po šesti kolech dočkal vítězství a přiblížil se záchraně.

Dvě kola před koncem je Varnsdorf s 25 body těsně nad sestupovým pásmem na čtrnácté příčce a od patnáctého Sokolova ho dělí dva body. Poslední Vítkovice jsou se 17 body už bez šance a po čtyřech letech mají namířeno do třetí nejvyšší soutěže MSFL.

před 1 hodinou

D6 na 5. km u Hostivice uzavřela ve směru na Karlovy Vary nehoda tří aut, sedm lidí utrpělo lehká zranění. Dálnice je kvůli nehodě uzavřena.

před 2 hodinami

Dánsko povolilo obnovení prací na plynovodu Nord Stream 2

Dánsko dnes vydalo povolení, aby projekt plynovodu Nord Stream 2 mohl dokončit poslední úsek potrubí v dánských vodách. Kodaň tak odstranila hlavní překážku k dokončení projektu, který už byl několikrát zpožděn a kterým se má přepravovat ruský zemní plyn do Evropy. Informovala o tom agentura Reuters. Proti projektu se staví Spojené státy, ale také Ukrajina a Polsko, dosavadní tranzitní země pro ruský plyn. Nový plynovod tyto země obejde.

Výstavba plynovodu o celkové délce 1230 kilometrů je téměř u konce. Chybí ještě dokončit úsek v dánských vodách dlouhý téměř 120 kilometrů. Plynovod má přivádět plyn z Ruska po dně Baltského moře do Německa, takže obchází státy střední a východní Evropy.

Projekt se zastavil v prosinci, protože švýcarsko-nizozemská společnost Allseas, která pokládá potrubí, přerušila činnost kvůli americkým sankcím. Dánský energetický úřad dnes uvedl, že umožní projektu vedenému ruským plynárenským gigantem Gazprom použít lodě k pokládce potrubí s kotvami namísto vyspělejších plavidel, která využívají takzvanou technologii self-positioning. Ta automaticky udržuje pozici lodě a právě na ni se americké sankce zaměřují.

Další zprávy