Hokejová máma zahájila filmovou sklizeň v Torontu

Michal Procházka
10. 9. 2010 12:17
Přehlídka má vylepšit letošní slabší nabídku
Foto: Reuters

Toronto - S očekáváními i s obavami začal ve čtvrtek v ontarijské metropoli jeden z nejdůležitějších podniků festivalové sezóny, který v posledních letech zastínil mnohé tradiční přehlídky, například tu právě končící v italských Benátkách.

Namísto elitářského festivalu s uzavřeným výběrem filmů se v Torontu pokusili vybudovat praktickou přehlídku v podobě jakéhosi tržiště, které zůstává mimo klub festivalového cirkusu se statutárními cenami.

O vítězi festivalu rozhodují hlasují sami diváci. Sekce Gala přitom uvádí kvalitnější studiové novinky plné hvězd, z nichž se rekrutují první adepti na příští americké Oscary a také první mediální drby sezóny. Říká se, že do Kanady se dnes sjíždějí všichni, kdo v Severní Americe něco znamenají u filmu, což potvrzují davy agentů, píáristů i novinářů.

Foto: Aktuálně.cz

Program Toronta se čím dál víc zaměřuje na severoamerickou kinematografii, ale festival pořád slouží i jako vstupní brána pro evropský či světový film na severoamerický kontinent. Část line-upu tak tvoří úspěšné tituly z Cannes, Berlína či Benátek, které už mají či hledají amerického distributora - a s ním i zlatý poklad.

Podle zákulisních drbů letošní sezóna zatím příliš nepřála kvalitě ani prodeji festivalových filmů; nakonec už v květnu kritici hořekovali nad nezvykle dietní soutěží v Cannes a stejné nářky je nyní slyšet z Benátek. Především zámořští novináři si tak od Toronta slibují, že jim tamní program zvedne náladu.

Festival nabídne víc než tří sta filmů z 59 zemí, z nichž většina tu bude mít světovou nebo severoamerickou premiéru. K poměrně nabitému programu  Torontu kromě pověsti pomohla i stále dojíždějící finanční krize: přehlídka je blíž „středu filmového světa" a zdejší účast nevyžaduje takové náklady jako třeba Benátky.

Hodně se tu očekává od nového Dannyho Boyla, který dokončil film 127 Hours. Po indické elegii Milionář z chatrče, která právě v Torontu odstartovala cestu za Oscary, natočil příběh horolezce, jenž se snaží vyhrabat z kaňonu v Utahu a zachránit si drastickým zásahem holý život. Vzhledem k nevyrovnanosti Boylovy filmografie ale nelze sázet na zaručený sukces.

Foto: Aktuálně.cz

S velkou zvědavostí očekávají nákupčí i novináři snímek Clinta Eastwooda Hereafter, v němž si zahrál Matt Damon a francouzská herečka Cécile de France. Jde o drama třech lidí, kteří se vyrovnávají se strachem ze smrti. Těžko ale odhadovat, jak si tento úspěšný herec a režisér poradí s takovým tématem; doposud exceloval především ve filmech pohybujících se na hranici přesně daných amerických žánrů.

Nicole Kidmanová s Aaronem Eckhartem se představí jako rodiče truchlící nad smrtí syna ve filmu Johna Camerona Mitchella Rabbit Hole. Robert De Niro se tu uvede v psychologickém thrilleru Kámen coby úředník, na němž se vězeň s pomocí své ženy pokouší vymámit propuštění na podmínku.

Robert Redford zde představí svůj nový film The Conspirator, jehož námětem je atentát na Abrahama Lincolna. Jako režiséři se na festivalu předvedou i herci David Schwimmer a Emilio Estevez.

Do Toronta zamířil také Bruce Springsteen, aby tu zhlédl premiéru dokumentu o natáčení svého alba Darkness on the Edge of Town.

Foto: Reuters

Své novinky tu představí i „nezávislák" John Sayles nebo francouzský mistr intimistických dramat Benoit Jacquot, který se kupodivu těší přízni náročnějšího amerického publika.

Znovu se v Kanadě připomene i Černá labuť Darrena Aronofského s Natalií Portmanovou v hlavní roli. Psychologický thriller před týdnem zahajoval Benátky a protože se na italském festivalu stále marně čeká na „mistrovské dílo", je nakonec i jedním z favoritů na hlavní cenu i na trofej pro Portmanovou. Právě v Torontu by tak herečka mohla zahájit oscarové tažení za svou roli ambiciózní baletky.

Torontský festival slaví letošních pětatřicet let existence i otevřením obrovského nového komplexu festivalu TIFF Bell Lightbox. Zahájení, o něž se postaral kanadský hokejový muzikál Score, předcházela v médiích poplašná zpráva o jakýchsi nebezpečných broucích, kteří podnikli invazi na torontská kina.

Takže diváci mohli být dojatí, rozesmátí i posetí pupínky nejen proto, že snímek o hokejové mámě hrané Olivií Newton-Johnovou byl prý vůbec nejhorší film, který kdy torontský festival zahajoval.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Vláda sníží DPH u ubytovacích služeb i vstupného na kulturní akce

Daň z přidané hodnoty (DPH) by měla u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště, jízdného na vleky a vstupného do saun a dalších podobných zařízení klesnout z 15 na 10 procent. Dále by měla klesnout o čtvrtinu silniční daň u nákladních aut nad 3,5 tuny. V rámci daňového balíčku, který by měl firmám pomoci s následky šíření koronaviru, to v pondělí schválila vláda. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Podle schváleného návrhu firmy budou moci také uplatňovat daňovou ztrátu zpětně a obce zřejmě získají oprávnění osvobozovat od daně z nemovitostí kvůli mimořádným událostem. Zemědělcům by se mohla zkrátit lhůta pro vrácení přeplatku spotřební daně u tzv. zelené nafty z 60 na 40 dnů.

Balíček navrhuje ministerstvo financí projednat v Parlamentu ve zrychleném režimu v rámci stavu legislativní nouze.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Vláda se s Lufthansou dohodla na několikamiliardové pomoci

Letecká společnost Lufthansa se s německou vládou rámcově dohodla na několikamiliardové státní pomoci. S odkazem na zdroje z německé vlády to dnes uvedla agentura DPA. Lufthansa těžce doplácí na koronavirovou krizi, dohoda je podle zdrojů v rámci záchranného plánu, který připravila vláda. Ještě ji ale musí schválit řídící výbor německého státního fondu ekonomické stabilizace, řídící orgány Lufthansy a Evropská komise (EK).

Podle vládního plánu by největší letecká společnost v Německu měla od spolkové vlády získat podporu v objemu devíti miliard eur (245 miliard Kč). Německý stát by pak na jejím základě měl v Lufthanse získat 20procentní podíl. Neměl by tedy možnost blokovat důležitá firemní rozhodnutí.

před 46 minutami

Parkurová série Global Champions se vrátí až příští rok

Jezdci se naposledy na kolbišti představili na začátku března v Dauhá. Od té doby vedení soutěže kvůli šířící se nákaze a zaváděným opatřením v jednotlivých zemích závody odkládalo. A přestože se postupně omezení ruší, není podle představitelů série reálné mezinárodní soutěž obnovit.

"Musíme se řídit pravidly vlád a zdravotních úřadů, která se neustále mění, a to v rychlém sledu, což má zásadní dopad na mezinárodní plánování," uvedli zástupci Global Champions Tour na webu.

Připomněli, že omezení cestování se v různých částech světa liší, takže by všichni jezdci nemohli závodit. "Navíc je tu riziko druhé vlny na podzim, léčba nebo vakcína neexistuje, což logistické plánování dál komplikuje," doplnili.

Další zprávy