Hobití Pyrrhovo vítězství: Šmak opouští kina bez miliardy

Kultura Kultura
23. 4. 2014 8:52
Druhý Hobit nevydělal málo peněz, zaostává však za všemi svými předchůdci. Pán prstenů vybral víc i přes nižší ceny vstupenek.
Bilbo Pytlík vyrazí v zimě za třetí miliardou.
Bilbo Pytlík vyrazí v zimě za třetí miliardou. | Foto: Warner Bros.

Praha - Druhý Hobit: Šmakova dračí poušť minulý týden definitivně opustil americká kina. Po čtyřech měsících si z nich odnesl 258 milionů dolarů, což je o 15 procent méně, než vydělal první díl s podtitulem Neočekávaná cesta.

Ani s penězi ze zbytku světa se nepodařilo překonat miliardovou hranici - celkové tržby se zastavily na 960 milionech a je nepravděpodobné, že by zapadlé trhy přisypaly potřebný zbytek. Miliardu sice překonal z filmů ze Středozemě jen Návrat Krále a Neočekávaná cesta, loňský a letošní příspěvek však mají mnohem víc možností, kde vydělat. Především díky otevřenějším asijským trhům. Neutržit miliardu pro projekt s touto reputací je v podstatě překvapením.

Samozřejmě jde stále o vysokou sumu, o níž si většina producentů může nechat zdát, na druhou stranu jde i o značné zklamání. Hobit vydělává v Americe méně než Pán Prstenů před deseti lety, a to i přes vyšší ceny vstupenek a příplatky za 3D. Minimálně na americké půdě to nelze svalovat na pirátství, jež existovalo už během distribuce původní trilogie.

Kritické i divácké přijetí se rovněž pohybuje na zcela jiné úrovni a Oscary jsou vůči filmům Petera Jacksona skoupé.

Hobit má daleko k neúspěchu v jakémkoliv slova smyslu, přesto se producenti jen sotva radují. Trilogie stála přinejmenším 600 milionů dolarů a další stamiliony spolkl marketing. Nakonec je možná kritizované rozdělení na tři filmy z finančního hlediska opravdu záchranou.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Bitcoin po výstupu nad 40 000 dolarů klesá, Amazon se ho přijímat nechystá

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy