Hobití Pyrrhovo vítězství: Šmak opouští kina bez miliardy

Kultura Kultura
23. 4. 2014 8:52
Druhý Hobit nevydělal málo peněz, zaostává však za všemi svými předchůdci. Pán prstenů vybral víc i přes nižší ceny vstupenek.
Bilbo Pytlík vyrazí v zimě za třetí miliardou.
Bilbo Pytlík vyrazí v zimě za třetí miliardou. | Foto: Warner Bros.

Praha - Druhý Hobit: Šmakova dračí poušť minulý týden definitivně opustil americká kina. Po čtyřech měsících si z nich odnesl 258 milionů dolarů, což je o 15 procent méně, než vydělal první díl s podtitulem Neočekávaná cesta.

Ani s penězi ze zbytku světa se nepodařilo překonat miliardovou hranici - celkové tržby se zastavily na 960 milionech a je nepravděpodobné, že by zapadlé trhy přisypaly potřebný zbytek. Miliardu sice překonal z filmů ze Středozemě jen Návrat Krále a Neočekávaná cesta, loňský a letošní příspěvek však mají mnohem víc možností, kde vydělat. Především díky otevřenějším asijským trhům. Neutržit miliardu pro projekt s touto reputací je v podstatě překvapením.

Samozřejmě jde stále o vysokou sumu, o níž si většina producentů může nechat zdát, na druhou stranu jde i o značné zklamání. Hobit vydělává v Americe méně než Pán Prstenů před deseti lety, a to i přes vyšší ceny vstupenek a příplatky za 3D. Minimálně na americké půdě to nelze svalovat na pirátství, jež existovalo už během distribuce původní trilogie.

Kritické i divácké přijetí se rovněž pohybuje na zcela jiné úrovni a Oscary jsou vůči filmům Petera Jacksona skoupé.

Hobit má daleko k neúspěchu v jakémkoliv slova smyslu, přesto se producenti jen sotva radují. Trilogie stála přinejmenším 600 milionů dolarů a další stamiliony spolkl marketing. Nakonec je možná kritizované rozdělení na tři filmy z finančního hlediska opravdu záchranou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

MPSV nepočítá se zvýšením úhrad za sociální služby od klientů

Ministerstvo práce nepočítá se zvýšením ceny, kterou mohou lidé platit za sociální služby. Vyhlášku se stanovením maximálních úhrad za pobyt v domově pro seniory či za pečovatelskou službu upravovat nebude. Do novely o sociálních službách ale navrhne model automatického navyšování částek za určitých podmínek. Na jednání sněmovního sociálního výboru to ve čtvrtek odpoledne řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Vyhláška stanovuje nejvyšší možné částky, jaké mohou lidé za domov seniorů, stacionář, pečovatelskou službu, stravování či pomoc s nákupem dát. Ceny platí od roku 2014. Kraje, obce i poskytovatelé péče si stěžují na nedostatek peněz. Poukazují na rostoucí náklady, ale i na zvyšování penzí a příspěvků na péči. Sněmovna loni ministerstvu uložila vyhlášku do konce září novelizovat, resort předpis nezměnil.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sparta zadarmo přivedla slovenského brankáře Holce

První posilou sparťanských fotbalistů na příští sezonu se stal gólman Dominik Holec. Pětadvacetiletý člen širšího kádru slovenské reprezentace přišel na Letnou jako volný hráč z Žiliny, která je kvůli koronavirové krizi v likvidaci. S Pražany Holec podepsal smlouvu do konce června 2023.

"Dominik má velký podíl na tom, že Žilina byla před přerušením soutěží druhá v tabulce slovenské ligy s druhým nejnižším počtem inkasovaných gólů. Žilina přitom hraje hodně ofenzivním stylem. Dominik měl v poslední sezoně druhý nejvyšší počet úspěšných zákroků ze všech brankářů v tamní lize," řekl pro klubový web sportovní ředitel Sparty Tomáš Rosický.

"U nás dostane příležitost, aby prokázal své schopnosti. Jeho příchodem budeme mít na brankářském postu výraznou konkurenci, která ze všech gólmanů vymáčkne maximum," doplnil Rosický.

Holec strávil prakticky celou kariéru v Žilině, pouze si odskočil na pár hostování. V tomto ročníku slovenské ligy nastoupil k 22 zápasům a připsal si 11 nul.

"Těším se na nové výzvy ve skvělém týmu, ve skvělém městě a s výbornými fanoušky. Ty pocity jsou opravdu skvělé, těžko to vylíčit slovy. Ještě si to asi úplně neuvědomuju, teprve to na mne dolehne. Věřím, že spolu budeme úspěšní a mužstvu pomůžu co nejvíc," uvedl Holec.

"Odmalička jsem zvyklý bojovat o místo v bráně, nikdy jsem neměl nic jisté. Vím, jak velká je tu konkurence, ale to člověka posouvá dopředu, můžete se zlepšovat," dodal rodák z Českých Budějovic, který si už od českého trenéra Pavla Hapala vysloužil pozvánku do slovenské reprezentace, ale start si zatím nepřipsal.

Žilina z finančních důvodů po přerušení soutěže kvůli pandemii koronaviru ukončila s hráči smlouvu. Ze stejného klubu už na začátku května získala Viktoria Plzeň Filipa Kašu a Miroslava Káčera. Všichni tři hráči budou moci v českých klubech nastoupit až v příští sezoně a s týmy zatím budou jen trénovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy