Hobit přichází. Odhoďte přemrštěná očekávání

Martin Svoboda
9. 12. 2012 16:30
Hobit je dobrý, ale je dobrý dost?
Hobit (Martin Freeman)
Hobit (Martin Freeman) | Foto: Warner Bros.

Praha - Přichází týden, kdy se konečně dočkají všichni fanoušci Hobita. 13. prosince je čeká i česká premiéra. Novinářské a slavnostní projekce už ale pomalu dávají tušit, co od nového počinu Petera Jacksona a jeho početného štábu očekávat. Než se první recenze začnou od úterka rojit i na našem území, podívejme se, co si o snímku myslí zahraniční šťastlivci, kteří Hobita již viděli.

Server Rottentomatoes.com sbírající anglo-americké recenze říká, že z osmadvaceti sebraných textů o Hobitovi dochází 71 % ke kladnému hodnocení, když průměrně dosahuje 6,8/10. Z pěti „top kritiků" nadprůměrné hodnocení udělil jediný. To jistě není zrovna zázrak, ale mějme na paměti, že venku nejsou zdaleka všechny kritiky - u blockbusterů dosahuje počet sebraných recenzí až desetinásobku současného stavu, nejinak tomu bude nyní. Výsledné metaskóre proto může být stále téměř jakékoliv. Snad můžeme počítat jen s tím, že se jen těžko dostane do podprůměru, nebo naopak přeroste 90 %.

Máme tedy věřit raději největší světové filmové databázi IMDb.com, kde při současných osmi tisících hlasů převyšuje hodnocení devět z deseti bodů? To jistě ne! Jak to tak na databázích bývá, mnozí nadšenci hodnotí dříve, než snímek vidí, a hodnocení každého očekávaného snímku nejprve nabere závratných výšin. IMDb můžeme vnímat jako relevantní zdroj až nějakou dobu po premiéře, kdy se situace uklidní a titul shromáždí dost plnohodnotných hlasů.

Nadšení opadlo

Když se podíváme na konkrétní názory, všeobecné nadšení přítomné po novozélandské premiéře velmi rychle opadlo. Nyní se nejčastěji mluví o příjemném filmu s řadou nedostatků, jenž nedosahuje kvalit žádného dílu Pána prstenů. Přesto se nemusí za svou existenci stydět a snad nejde jen o vaření z vody.

Thorin (Richard Armitage)
Thorin (Richard Armitage) | Foto: Aktuálně.cz

Richard Corliss z TIME Magazine vysvětluje své podprůměrné hodnocení nesoudržností celku a zbytečnou délkou. Každá část je podle něj majestátní a úchvatná, právě celek však selhává.

David Germain ze Star Tribune posílá Hobita rovnou na DVD, označuje ho za zbytečný přívěsek k Pánovi prstenů.

Samozřejmě ale najdeme i mnoho zásadně spokojenějších diváků. Peter Debruge z Variety chválí Jacksona, že Hobit skvěle předznamenává původní trilogii, aniž by jen opakoval trademarky. Zmiňuje silnou konzistenci série, nesrovnatelnou s jinými s podobnou mnohaletou pauzou. Přestože ho mrzí del Torův odchod, tato celistvost vize Petera Jacksona ho velmi těší.

Často se mluví o zdlouhavosti a natahování, seč Jacksonovy síly stačí. To je ostatně očekávatelná výtka, vzhledem k rozdělení krátké knížky na tři tříhodinové celky. Podle spokojenějších diváků však umí Hobit přesto vtáhnout a nepustit, když zahodíme předsudky a přemrštěná očekávání.

Velkým tématem předpokladů se stalo vysokofrekvenční promítání, revoluční počin, na který je každý fanoušek zvědavý. U nás bude takto Hobit sice promítán zřejmě v jediném sálu v zemi, přesto je zajímavé názory na HFR promítání sledovat, protože James Cameron s ním má velké plány a již od jím vedeného zpopularizování 3D víme, že co si James usmyslí, to se povětšinou stane módou.

Podivná ostrost

Zdá se, že rozčarování z 48 fps se jinak neposunulo od nedokončených záběrů z desetiminutové testovací projekce půl roku zpět. Dál se zmiňuje podivná ostrost a až nepříjemná čistota. Nově si novináři všimli, že s HFR film vypadá, jako by běžel mírně zrychleně. Ti jízlivější často přirovnávají scény, v nichž se hrdinové někam rychle přemisťují, ke komediálním skečům Bennyho Hilla.

Frodo (Elijah Wood) a Bilbo (Ian Holm)
Frodo (Elijah Wood) a Bilbo (Ian Holm) | Foto: Warner Bros.

Jiní ale tvrdí, že jde jen o nezvyk a po pár filmech nám vysokofrekvenční obraz nebude připadat ani trochu nepatřičný. Při nástupu barvy se ostatně také objevovaly protesty o její kýčovitosti, neuměleckosti a podřadnosti.

Drew McWeeny z HitFix shrnuje dojem slovy „Hobit je skvělý začátek série, dobrý film. Bude ale tentokrát 'dobré' divákům připadat dobré dostatečně?" Podobnou otázku si klademe už od prvních trailerů.

Edward Douglas z CommingSoon.net odpovídá další z velkých předpremiérových otázek, když Neočekávanou cestu přirovnává ke Skryté hrozbě, první epizodě nových Hvězdných válek. A hledá spojitost mezi kouzelníkem Radagastem a proklínaným Jar-Jar Binksem. Jiní však uklidňují, že takové paralely jsou zbytečné. V první řadě proto, že Hobit je určen stejné generaci jako Pán prstenů - nedochází k zaměření na mladší publikum jako u Star Wars.

Ačkoliv k nadprůměrnému hodnocení dochází většina dosavadních reakcí, nadšených přibývá zásadně skromněji. Uchvacuje technická stránka a Jacksonovo odhodlání, méně pak tři hodiny stopáže a velmi pozvolné tempo, prý ještě pozvolnější než u Společenstva prstenu.

Přestože to tak na první pohled možná nevypadá, dojmy z Hobita lze vnímat spíš s úlevou. Zdá se, že Jackson sice nedosáhl svého vrcholu, ale rozhodně neselhal a Hobit má potenciál potěšit fanoušky Tolkienova světa. Víc jsme si asi nemohli přát.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy