Hobit přichází. Odhoďte přemrštěná očekávání

Martin Svoboda
9. 12. 2012 16:30
Hobit je dobrý, ale je dobrý dost?
Hobit (Martin Freeman)
Hobit (Martin Freeman) | Foto: Warner Bros.

Praha - Přichází týden, kdy se konečně dočkají všichni fanoušci Hobita. 13. prosince je čeká i česká premiéra. Novinářské a slavnostní projekce už ale pomalu dávají tušit, co od nového počinu Petera Jacksona a jeho početného štábu očekávat. Než se první recenze začnou od úterka rojit i na našem území, podívejme se, co si o snímku myslí zahraniční šťastlivci, kteří Hobita již viděli.

Server Rottentomatoes.com sbírající anglo-americké recenze říká, že z osmadvaceti sebraných textů o Hobitovi dochází 71 % ke kladnému hodnocení, když průměrně dosahuje 6,8/10. Z pěti „top kritiků" nadprůměrné hodnocení udělil jediný. To jistě není zrovna zázrak, ale mějme na paměti, že venku nejsou zdaleka všechny kritiky - u blockbusterů dosahuje počet sebraných recenzí až desetinásobku současného stavu, nejinak tomu bude nyní. Výsledné metaskóre proto může být stále téměř jakékoliv. Snad můžeme počítat jen s tím, že se jen těžko dostane do podprůměru, nebo naopak přeroste 90 %.

Máme tedy věřit raději největší světové filmové databázi IMDb.com, kde při současných osmi tisících hlasů převyšuje hodnocení devět z deseti bodů? To jistě ne! Jak to tak na databázích bývá, mnozí nadšenci hodnotí dříve, než snímek vidí, a hodnocení každého očekávaného snímku nejprve nabere závratných výšin. IMDb můžeme vnímat jako relevantní zdroj až nějakou dobu po premiéře, kdy se situace uklidní a titul shromáždí dost plnohodnotných hlasů.

Nadšení opadlo

Když se podíváme na konkrétní názory, všeobecné nadšení přítomné po novozélandské premiéře velmi rychle opadlo. Nyní se nejčastěji mluví o příjemném filmu s řadou nedostatků, jenž nedosahuje kvalit žádného dílu Pána prstenů. Přesto se nemusí za svou existenci stydět a snad nejde jen o vaření z vody.

Thorin (Richard Armitage)
Thorin (Richard Armitage) | Foto: Aktuálně.cz

Richard Corliss z TIME Magazine vysvětluje své podprůměrné hodnocení nesoudržností celku a zbytečnou délkou. Každá část je podle něj majestátní a úchvatná, právě celek však selhává.

David Germain ze Star Tribune posílá Hobita rovnou na DVD, označuje ho za zbytečný přívěsek k Pánovi prstenů.

Samozřejmě ale najdeme i mnoho zásadně spokojenějších diváků. Peter Debruge z Variety chválí Jacksona, že Hobit skvěle předznamenává původní trilogii, aniž by jen opakoval trademarky. Zmiňuje silnou konzistenci série, nesrovnatelnou s jinými s podobnou mnohaletou pauzou. Přestože ho mrzí del Torův odchod, tato celistvost vize Petera Jacksona ho velmi těší.

Často se mluví o zdlouhavosti a natahování, seč Jacksonovy síly stačí. To je ostatně očekávatelná výtka, vzhledem k rozdělení krátké knížky na tři tříhodinové celky. Podle spokojenějších diváků však umí Hobit přesto vtáhnout a nepustit, když zahodíme předsudky a přemrštěná očekávání.

Velkým tématem předpokladů se stalo vysokofrekvenční promítání, revoluční počin, na který je každý fanoušek zvědavý. U nás bude takto Hobit sice promítán zřejmě v jediném sálu v zemi, přesto je zajímavé názory na HFR promítání sledovat, protože James Cameron s ním má velké plány a již od jím vedeného zpopularizování 3D víme, že co si James usmyslí, to se povětšinou stane módou.

Podivná ostrost

Zdá se, že rozčarování z 48 fps se jinak neposunulo od nedokončených záběrů z desetiminutové testovací projekce půl roku zpět. Dál se zmiňuje podivná ostrost a až nepříjemná čistota. Nově si novináři všimli, že s HFR film vypadá, jako by běžel mírně zrychleně. Ti jízlivější často přirovnávají scény, v nichž se hrdinové někam rychle přemisťují, ke komediálním skečům Bennyho Hilla.

Frodo (Elijah Wood) a Bilbo (Ian Holm)
Frodo (Elijah Wood) a Bilbo (Ian Holm) | Foto: Warner Bros.

Jiní ale tvrdí, že jde jen o nezvyk a po pár filmech nám vysokofrekvenční obraz nebude připadat ani trochu nepatřičný. Při nástupu barvy se ostatně také objevovaly protesty o její kýčovitosti, neuměleckosti a podřadnosti.

Drew McWeeny z HitFix shrnuje dojem slovy „Hobit je skvělý začátek série, dobrý film. Bude ale tentokrát 'dobré' divákům připadat dobré dostatečně?" Podobnou otázku si klademe už od prvních trailerů.

Edward Douglas z CommingSoon.net odpovídá další z velkých předpremiérových otázek, když Neočekávanou cestu přirovnává ke Skryté hrozbě, první epizodě nových Hvězdných válek. A hledá spojitost mezi kouzelníkem Radagastem a proklínaným Jar-Jar Binksem. Jiní však uklidňují, že takové paralely jsou zbytečné. V první řadě proto, že Hobit je určen stejné generaci jako Pán prstenů - nedochází k zaměření na mladší publikum jako u Star Wars.

Ačkoliv k nadprůměrnému hodnocení dochází většina dosavadních reakcí, nadšených přibývá zásadně skromněji. Uchvacuje technická stránka a Jacksonovo odhodlání, méně pak tři hodiny stopáže a velmi pozvolné tempo, prý ještě pozvolnější než u Společenstva prstenu.

Přestože to tak na první pohled možná nevypadá, dojmy z Hobita lze vnímat spíš s úlevou. Zdá se, že Jackson sice nedosáhl svého vrcholu, ale rozhodně neselhal a Hobit má potenciál potěšit fanoušky Tolkienova světa. Víc jsme si asi nemohli přát.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy