Hollywood na Kubě! Ale jen kvůli příteli Castra Hemingwayovi

ČTK Kultura ČTK, Kultura
9. 5. 2014 20:56
Poprvé od roku 1959 na Kubě mohli točit američtí filmaři. Hraný dokument Papa vypráví mimo jiné o přátelství Ernesta Hemingwaye a Fidela Castra.
Ernest Hemingway a Fidel Castro na Kubě v roce 1960.
Ernest Hemingway a Fidel Castro na Kubě v roce 1960. | Foto: Profimédia

Havana - Havana povolila hollywoodské produkci natočit na kubánském území biografii spisovatele Ernesta Hemingwaye. Film s názvem Papa je tak po 45 letech prvním americkým koprodukčním snímkem vytvořeným na Kubě.

Americké ministerstvo financí filmu udělilo výjimku z obchodního embarga vůči Havaně.

Papa je prvním americkým celovečerním snímkem vzniklým na Kubě od revoluce v roce 1959, kdy se moci v zemi chopil Fidel Castro. Námětem je zejména přátelství mezi spisovatelem a mladým novinářem Dennem Bartem Petitclercem v revoluční době, kterou Kuba zažívala v padesátých letech.

Film zachycuje například scénu, kdy se oba přátelé schovávají za auty a jsou svědky přestřelky mezi Castrovými rebely a vojáky loajálními vůči tehdejšímu prezidentovi Fulgenciovi Batistovi.

Spor se Sharon Stone

Hemingwayovu čtvrtou manželku Mary Welsh původně měla hrát ve Sharon Stone, ovšem rozešla se dost ve zlém s režisérem a producentem snímku Bobem Yarim. Dokonce jej zažalovala o půl milionu dolarů, protože ji prý nutil k falšování cestovních dokladů do komunistické země. Yari naopak tvrdí, že slavná herečka porušila smlouvu.

Režisér a producent Bob Yari, který se narodil jako Babar Yaghoubzadeh v Íránu, uspěl zatím zejména díky oscarovému snímku Paula Haggise Crash (2004) a Iluzionistovi (2006). Oba snímky produkoval.

Na Kubě dostal jeho štáb možnost točit v Hemingwayově domě v San Franciscu de Paula na předměstí Havany. Dobovou kulisu samozřejmě dotvořila i současná metropole komunistického skanzenu, kde lze stále najít klasická americká auta z padesátých let.

“Nemělo smysl se snažit v jiné zemi replikovat věci, které na Kubě existují. Pořád tu stojí vila Finca Vigía, kde Hemingway žil, pořád tu parkuje loď, se kterou jezdíval na ryby,” řekl Bob Yari v rozhovoru pro agenturu AP.

Hraný dokument

Hemingway žil na Kubě v letech 1939 až 1960 a napsal zde i slavnou novelu Stařec a moře. Název filmu je odkazem na jeho přezdívku. Americký snímek čerpá námět zejména z autobiografie Petitclerca, který slavného nositele Nobelovy ceny za literaturu obdivoval a dokonce ho vnímal i jako otcovskou figuru.

Hemingwaye ve filmu představuje Adrian Sparks, který postavu spisovatele ztvárňuje desátým rokem v divadelním představení. Petitclerca hraje americký herec Giovanni Ribisi. Jednu z epizodních rolí dostala také Hemingwayova vnučka, herečka Mariel.

"Věřím, že se mi Hemingwaye podařilo vystihnout. Stál jsem přece přesně na tom samém čtverečním metru země, kde stál on, s jeho psacím strojem přede sebou," řekl.

Ve společné koprodukci Kuby, USA a Kanady se natáčelo od března do prvního květnového víkendu a do kin bude uveden pravděpodobně příští rok. Pro licenční účely je film označen jako dokument; týdeník The Hollywood Reporter považuje za nepravděpodobné, že by na Kubě mohl vzniknout typicky hollywoodský velkofilm.

 

Právě se děje

před 32 minutami

V Litvínově na Mostecku hoří skládka odpadu, zasahují desítky požárníků

Hořet začalo několik minut před polednem. Odpad vzplál na ploše zhruba 20 krát 20 metrů. Nejprve se přesunulo na místo devět jednotek včetně několika dobrovolných. Před 13:00 přijeli další hasiči. Kolik jich je přesně, nelze v tuto chvíli podle mluvčího hasičů specifikovat. Hasiči vyhlásili třetí, tedy druhý nejvyšší, stupeň poplachu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy