Třeštíková dotočila další manželskou etudu. Strnadovi ukazují, jak žít, i když život někdy nepasuje

ČTK ČTK
1. 12. 2016 14:53
Režisérka Helena Třeštíková dokončila celovečerní dokument Strnadovi, ve kterém sledovala osud manželského páru 35 let od jeho svatby do současné doby.
Dokumentaristka Helena Třeštíková
Dokumentaristka Helena Třeštíková | Foto: CSR Fórum

Život Strnadových režisérka Helena Třeštíková zaznamenávala v rámci časosběrného projektu Manželské etudy, jehož původním cílem mělo být zkoumání příčin rozvodovosti mladých lidí a jehož první část vysílala Česká televize v roce 1987.

Nový film se v kinech objeví od 19. ledna.

V roce 1980 oslovil Třeštíkovou Krátký film, aby po dobu šesti let od svatby sledovala šest manželských párů. V roce 1986 byl dokončen první díl. V letech 1999 až 2005 se režisérka ke svým hrdinům vrátila a vznikly Manželské etudy po 20 letech. Hrdiny snímku byli i Strnadovi, rodiče pěti dětí a majitelé obchodu s nábytkem, kteří spolu vydrželi po pokračovaní etud ještě dalších deset let, které Třeštíková znovu zaznamenala.

"Na počátku šlo o dva studenty architektury se skromnými plány v socialistickém Československu. Po převratu v roce 1989 začali podnikat, zažili chvíle dobré i zlé. Dnes šedesátníci se ohlížejí za svým životem," řekla ČTK filmařka. Podle ní jsou Strnadovi druhým nerozvedeným párem z těch, které sledovala.

"Pochopitelně jsme tehdy nemohli tušit, do čeho jdeme. V průběhu let jsme se však s režisérkou spřátelili a na kameru si zvykli. Prostě jsme si povídali. Jsem otevřená, takže mi to nedělalo problém," řekla ČTK Ivana Strnadová.

Výsledný tvar pokaždé viděli jako první, ale nikdy se nestalo, že by s nějakou scénou nesouhlasili. A přitom v jejich životě nastaly i dramatické chvíle. "V příběhu Strnadových se kromě manželských vztahů zrcadlí i vztahy s dětmi, víra ve vlastní schopnosti, odhodlání vzít život do vlastních rukou a podnikat. A také jejich schopnost to upřímně reflektovat," dodala Třeštíková.

Strnadovy uvede do kin společnost Aerofilms. Její zástupce Jiří Šebesta považuje snímek za inspiraci pro všechny, kteří by chtěli milovat, ale bojí se zranění. Za manuál, jak žít život, i když to někdy nepasuje.

Už v době natáčení Manželských etud po 20 letech režisérka spolupracovala s producenty Kateřinou Černou a Pavlem Strnadem z Negativu, kteří do kin uvedli její filmy Marcela, René, Katka, Soukromý vesmír a Mallory. Třeštíková se svou časosběrnou metodou zaujala i ve světě, v roce 2008 Evropská filmová akademie ocenila její snímek René jako nejlepší evropský dokument.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy