HBO do nabídky vrátila Jih proti Severu, doprovází ho úvod a debata o rasismu

Reuters Kultura Reuters, Variety, Kultura
25. 6. 2020 11:19
Klasický film Jih proti Severu se včera vrátil na streamovací službu HBO Max. Nově jej doprovází úvod a dodatečná debata o tom, jak snímek z roku 1939 zobrazuje rasové problémy v době americké občanské války, kdy se odehrává.
Vivien Leighová a Clark Gable na snímku z Jihu proti Severu.
Vivien Leighová a Clark Gable na snímku z Jihu proti Severu. | Foto: ČTK/Picture Alliance

"Tento film pohlíží na svět optikou nostalgie a popírá hrůzy otroctví, stejně jako dědictví rasové nerovnoprávnosti," stojí podle serveru CBS v poznámce určené uživatelům.

HBO odstranila oscarové dílo ze své videotéky před dvěma týdny, kdy se USA začaly masově vypořádávat se systémovým rasismem. Odstartovaly to celonárodní protesty kvůli policejní brutalitě po vraždě George Floyda.

HBO Max, vlastněná konglomerátem WarnerMedia, tehdy slíbila, že Jih proti Severu do nabídky vrátí až s patřičným komentářem o historickém kontextu.

To se stalo tuto středu. Snímku odehrávajícímu se na plantáži ve státě Georgia nově předchází čtyřminutový úvod, k němu si uživatelé mohou pustit ještě záznam panelové diskuse o Jihu proti Severu, která se vloni uskutečnila na hollywoodském festivalu Turner Classic Movie. Moderoval ji americký filmový historik Donald Bogle.

Téměř čtyřhodinový snímek "ukazuje předválečný Jih jako svět plný půvabu a krásy, aniž by přiznal, že je založen na brutalitě otrokářů," říká v úvodu filmová historička specializující se na afroamerickou kinematografii Jacqueline Stewartová z Chicagské univerzity.

"Osmdesát let poté, co měl premiéru, je Jih proti Severu filmem s nezpochybnitelným kulturním významem. Je to nejen zásadní dokument dřívějších rasových poměrů v Hollywoodu, ale také stále platné popkulturní dílo. Přímo promlouvá o rasové nerovnosti, která dosud přetrvává v médiích i ve společnosti," míní Stewartová.

Připomíná také, že Jih proti Severu ve své době získal osm Oscarů včetně hlavní sošky pro film roku. Přelomové bylo, že porotci za výkon ve vedlejší roli služebné ocenili Hattie McDanielovou, která se tak stala první černošskou držitelkou Oscara.

Filmová historička však v úvodu připomíná, že na oscarovém ceremoniálu musela McDanielová kvůli tehdejší segregaci sedět daleko od svých kolegů bílé pleti, až u vchodu do kuchyně.

Jih proti Severu se odehrává během americké občanské války a vypráví o milostném vzplanutí plantážníkovy dcery. Podle mnohých kritiků idealizuje či zamlčuje tehdejší postavení a problémy černochů. To kritizuje i filmová historička Stewartová, podle níž snímek posiluje stereotyp o "otrocích, kteří jsou významní tím, že projevují oddanost ke svým bílým majitelům nebo se projevují pošetile".

Stewartová v úvodu rovněž doplňuje, že producent filmu David O. Selznick si byl dobře vědom obav černošské komunity z toho, jak ji na plátně ukáže. Přestože slíbil, že bude postupovat citlivě, podle Stewartové slib nedodržel. "Sledovat Jih proti Severu může být nepříjemné, dokonce bolestivé," shrnuje Stewartová. "Přesto je důležité, abychom měli přístup ke klasickým hollywoodským filmům v původní podobě a mohli jsme o nich debatovat," uzavírá.

Server Variety pro kontext doplňuje, že konkurenční streamovací služba Disney+ vloni nedlouho po svém spuštění přidala podobná varování ke svým klasickým animovaným filmům Dumbo, Aristokočky, Lady a Tramp nebo Kniha džunglí. Právě kvůli tomu, jak znázorňuje rasovou problematiku, Disney už přes tři desítky let v žádné formě nezpřístupnil svůj první hraný film Song of the South z roku 1946.

Není to začátek kulturní války, o Jihu proti Severu se debatuje už padesát let. Korporace jen reagují v rychlém PR gestu, míní filmová historička. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 38 minutami

Ruská ekonomika letos klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009

Ruská ekonomika v letošním roce klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009. Vyplývá to z odhadu, který dnes zveřejnila Světová banka (SB). Na ekonomický vývoj v zemi má negativní dopady koronavirová pandemie a pokles cen ropy. K růstu by se Rusko mělo vrátit v letech 2021 a 2022.

Zdravotní krize způsobená pandemií nemoci covid-19 zpomalila podnikatelskou aktivitu v zemi, ale také poptávku po ropě, hlavní ruské vývozní komoditě. Míra nezaměstnanosti v Rusku pak prudce vzrostla v reakci na omezení pohybu zavedeném po celé zemi s cílem zabránit šíření covidu, dodala SB.

V příštím roce by měla ruská ekonomika podle nynějších odhadů SB oživit a hrubý domácí produkt (HDP) vykázat růst o 2,7 procenta. V roce 2022 růst ještě zrychlí, a to na 3,1 procenta, očekává SB. Dodala nicméně, že ani při pozitivním výhledu dalšího růstu se HDP v roce 2022 nedostane na úroveň před pandemií.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Vítkovice sestupují z druhé ligy

Fotbalisté Vítkovic v dnešním utkání 28. kola prohráli 1:3 ve Varnsdorfu a jsou prvním sestupujícím z druhé ligy. Slezané mají dvě kola před koncem na příčky zajišťující záchranu nesmazatelnou ztrátu osmi bodů. Domácí naopak opustili sestupové pásmo.

Varnsdorf do důležitého souboje vstoupil velmi rázně a už v deváté minutě vedl 2:0 po brankách Schöna s Ondráčkem. Po přestávce přidal třetí gól Breda a hosté už jen v nastavení snížili. Varnsdorf se tak po šesti kolech dočkal vítězství a přiblížil se záchraně.

Dvě kola před koncem je Varnsdorf s 25 body těsně nad sestupovým pásmem na čtrnácté příčce a od patnáctého Sokolova ho dělí dva body. Poslední Vítkovice jsou se 17 body už bez šance a po čtyřech letech mají namířeno do třetí nejvyšší soutěže MSFL.

před 1 hodinou

D6 na 5. km u Hostivice uzavřela ve směru na Karlovy Vary nehoda tří aut, sedm lidí utrpělo lehká zranění. Dálnice je kvůli nehodě uzavřena.

před 2 hodinami

Dánsko povolilo obnovení prací na plynovodu Nord Stream 2

Dánsko dnes vydalo povolení, aby projekt plynovodu Nord Stream 2 mohl dokončit poslední úsek potrubí v dánských vodách. Kodaň tak odstranila hlavní překážku k dokončení projektu, který už byl několikrát zpožděn a kterým se má přepravovat ruský zemní plyn do Evropy. Informovala o tom agentura Reuters. Proti projektu se staví Spojené státy, ale také Ukrajina a Polsko, dosavadní tranzitní země pro ruský plyn. Nový plynovod tyto země obejde.

Výstavba plynovodu o celkové délce 1230 kilometrů je téměř u konce. Chybí ještě dokončit úsek v dánských vodách dlouhý téměř 120 kilometrů. Plynovod má přivádět plyn z Ruska po dně Baltského moře do Německa, takže obchází státy střední a východní Evropy.

Projekt se zastavil v prosinci, protože švýcarsko-nizozemská společnost Allseas, která pokládá potrubí, přerušila činnost kvůli americkým sankcím. Dánský energetický úřad dnes uvedl, že umožní projektu vedenému ruským plynárenským gigantem Gazprom použít lodě k pokládce potrubí s kotvami namísto vyspělejších plavidel, která využívají takzvanou technologii self-positioning. Ta automaticky udržuje pozici lodě a právě na ni se americké sankce zaměřují.

Další zprávy