Legenda animovaného filmu chystá poslední film. Jsem při něm připraven zemřít, říká Hajao Mijazaki

mad
Aktualizováno 14. 11. 2016 19:04
Japonský filmař chystá svůj poslední animovaný film a natočí ho pomocí počítačové animace, kterou dosud nepoužíval. Již 75letý režisér je připraven při práci na filmu zemřít.
Hajao Mijazaki.
Hajao Mijazaki. | Foto: Reuters

Hajao Mijazaki, japonský režisér animovaných filmů, se chystá natočit poslední film a poprvé ho vytvoří kompletně pomocí počítačové animace, informoval server The Hollywood Reporter.

Uznávaný filmař promluvil o svých plánech v japonském rozhlase. Pracuje na krátkém animovaném snímku za použití CGI, ale není s výsledkem spokojen. Chce prodloužit stopáž a natočit tak celovečerní film, jak sdělil posluchačům.

Toshio Suzuki, ředitel studia Ghibli, v pořadu mluvil o tom, že Mijazaki s metodou počítačové animace zápasil, neboť byl celý svůj život zvyklý na jiný typ práce.

Mijazaki, který zrežíroval ve studiu Ghibli přes dvě desítky filmů, je znám používáním ruční animace, při níž se vše kreslí rukou.

"Ghibli bude pokračovat do té doby, dokud bude Mijazaki dělat filmy, " prohlásil ředitel a zamítl tak dřívější zprávy, že studio končí. Pětasedmdesátiletý režisér řekl, že je připraven "zemřít při práci na filmu".

Jeden film mu většinou trval pět let, avšak počítačová animace zabere méně času, připomíná článek.

Mijazakiho filmy získaly desítky ocenění. Cesta do fantazie (2001) například vyhrála Oscara za nejlepší animovaný film, Zámek v oblacích (2006) a Zvedá se vítr (2013) získaly nominaci.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy