Grand Prix Febiofestu získal islandsko-dánský film Vrabčáci

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 3. 2016 21:09
Vítězem 23. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest je islandsko-dánské drama Vrabčáci režiséra Rúnara Rúnarssona. Rúnarsson, osmatřicetiletý rodák z Reykjavíku, který už byl za svůj snímek oceněn na MFF v San Sebastianu a Chicagu, se však dnešního závěrečného ceremoniálu nemohl zúčastnit. Laická 35členná porota v čele s ekonomem Janem Švejnarem ocenila jeho silný a věrohodný příběh, který "netlačí" na city.
Zakladatel a prezident Febiofestu Fero Fenič
Zakladatel a prezident Febiofestu Fero Fenič | Foto: DVTV

Praha - Vítězem 23. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest je islandsko-dánské drama Vrabčáci režiséra Rúnara Rúnarssona. Citlivý příběh o chlapeckém dospívání v přírodních kulisách islandského venkova podkresluje hudba klávesisty slavné islandské kapely Sigur Rós.

Rúnarsson, osmatřicetiletý rodák z Reykjavíku, který už byl za svůj snímek oceněn na MFF v San Sebastianu a Chicagu, se dnešního závěrečného ceremoniálu nemohl zúčastnit. Za ocenění však poděkoval prostřednictvím videozáznamu.

Laická 35členná porota v čele s ekonomem Janem Švejnarem ocenila jeho silný a věrohodný příběh, který "netlačí" na city. Vyzdvihla i herecké výkony a nepředvídatelný závěr.

Film vypráví příběh chlapce, který je odeslán z města za otcem a babičkou na sever, kde vládne polární den. Na drsném venkově hledá vztah ke svým blízkým a kamarádce z dětství.

Grand Prix Febiofestu je spojena s 5000 eur (zhruba 135 000 korun) pro režiséra a stejnou částkou pro potenciálního českého distributora.

Letošního festivalu se zúčastnilo přes pět desítek zahraničních hostů. Cenu Kristián za přínos světové kinematografii už obdrželi italský filmař Marco Bellocchio, slovenská herečka Emília Vášáryová, skotský herec a režisér Peter Mullan a španělská herecká ikona Carmen Mauraová. Pátého Kristiána převzal na dnešním ceremoniálu autor Královny nebo Rivalů Peter Morgan, který je jedním z nejžádanějších scenáristů současnosti.

"Moc děkuji - budu si asi muset pořídit nový kus nábytku," řekl Morgan, když klesl pod tíhou ceny. Festivalu poděkoval za to, že se rozhodl zviditelnit práci scenáristů, kteří jsou přehlíženi. Poděkoval všem režisérům, s nimiž spolupracoval. "Po celém světě vznikají filmy, které diváky provokují v myšlení. Dnes jsou ale v ohrožení. I proto patří dík obdobným přehlídkám, které je chtějí zachovat," dodal.

Zvaní hosté pak zhlédli v předpremiéře americko-britsko-německou komedii Orel Eddie. Byla inspirována životním příběhem Michaela Edwardse, který si splnil životní sen a v roce 1988 reprezentoval Británii na zimních olympijských hrách v Calgary ve skocích na lyžích. V kinech se objeví od 14. dubna.

Na Febiofest, který se konal především v multikině CineStar Praha-Anděl, zavítalo přes 62 000 návštěvníků. Projekce pro veřejnost však ještě v pátek pokračují.

Organizátoři navázali na své loňské aktivity týkající se vězněného ukrajinského filmaře Olega Sencova a nově udělili cenu Amnesty International. Jejím prostřednictvím tak festival vyjádřil podporu diktátorskými režimy nespravedlivě vězněným umělcům a novinářům na celém světě. Tříčlenná porota ve složení herečka Martha Issová, ředitel Amnesty International ČR Mark Martin a dramaturg MFF Rotterdam Gertjan Zuilhof ocenila kolumbijsko-francouzsko-urugayský koprodukční snímek Mlčení řeky.

Vítězem soutěže filmů natočených na tablet nebo mobil a určené pro veřejnost s názvem I ty jsi filmařem se stal film Tmavě bílá od Jakuba Janči.

 

Právě se děje

Další zprávy