Grand Prix Febiofestu vyhrál film, který hledá Domov

ČTK Kultura ČTK, Kultura
28. 3. 2014 15:02
Snímek Domov je romantická tragikomedie, která vypráví o dívce, jež teprve v sedmadvaceti poznává své prarodiče a rozhodne se žít na venkově, a dokáže tak začít pracovat se svými sociálními fobiemi.
Domov.
Domov. | Foto: Febiofest

Praha - Vítězem letošní soutěže o Grand Prix festivalu Febiofest je švédský snímek Domov, natočený v islandské koprodukci. Jeho tvůrce Maximilian Hult převezme cenu na závěrečném ceremoniálu v pátek večer v pražském multikině Cinestar Anděl.

Domov je romantická tragikomedie, která lehce poťouchlým okem sleduje mezilidské vztahy. Hult jako debutující režisér i scenárista v ní podle verdiktu 33členné poroty vedené Theodorem Pištěkem dokazuje obratné vyprávěcí schopnosti se smyslem pro detail.

Podívejte se na ukázku z vítězného snímku Febiofestu 2014.
Podívejte se na ukázku z vítězného snímku Febiofestu 2014. | Video:

Jde o příběh sedmadvacetileté dívky, která netuší, že má ještě prarodiče. Když jí matka sdělí, že její dědeček právě zemřel, racionálně uvažující a odměřená dívka se vydá na pohřeb. Po setkání s babičkou, která se s touto ztrátou vyrovnává těžce, se rozhodne na venkově zůstat a uspořádat si vlastní život do nynějška plný fobií.

"Uplatnil jsem v tomto příběhu různé drobnosti a postřehy. Zaujalo mě, jak se lidé vyrovnávají se ztrátou někoho, s kým žili velice dlouho. Scénář jsem několikrát přepracovával," říká Hult. "Složité bylo obsazení herců, především zakomplexovaného obézního chlapce."

Hult cenu převezme osobně, na festivalu měl čas i zajít na projekce. "Jako divák jsem tu byl spokojen," řekl filmař vycházející z tradice severské filmové tvorby, která na mezilidské vztahy klade velký důraz. "Lidé jsou vždycky mnohem složitější, než je filmař může během dvou hodin ve filmu zobrazit. Každý má totiž v sobě tu lepší i horší stránku - já se raději zabývám tou lepší," podotkl.

Domov.
Domov. | Foto: Febiofest

Soutěž Nová Evropa se konala posedmé za účasti tuctu prvních a druhých snímků talentovaných filmařů z evropských zemí. Český zástupce mezi nimi chyběl. Loni zvítězilo drama Rufuse Norrise Rozbitý svět, vyhlášené nejlepším britským nezávislým filmem roku 2012. I letošní vítěz Febiofestu byl už oceněn na mezinárodních festivalech. V Pusanu loni získal Cenu diváků, na MFF v Mannheimu-Heidelbergu obdržel Cenu ekumenické poroty.

Ocenění v Praze je spojeno s odměnou 5000 eur (137 tisíc korun); stejnou částku získá případný český distributor, který snímek uvede do kin.

Letos se v soutěži objevily generační výpovědi, pohled na svět očima dítěte, zamyšlení nad důsledky společenských předsudků, dopady udavačství za komunismu nebo nad prokletím života v zajetí vlastního tělesného postižení. A našli se i tvůrci, kteří vědí, že humor není jen kořením života, ale také dobrého filmu.

Od 20. března uvedl pražský Febiofest 141 filmů z šesti desítek zemí, které zhlédlo 61 500 diváků. Od příštího týdne se vydává do regionů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 3 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy