Grace of Monaco není naše matka, protestuje knížecí rodina

ČTK Kultura ČTK, Kultura
3. 5. 2014 9:53
Monacký kníže Albert II. a jeho sestry Caroline a Stephanie tvrdí, že zahajovací snímek festivalu v Cannes nemá moc společného se skutečnými událostmi a filmaři nebrali v potaz jejich námitky.
Grace of Monaco (Nicole Kidman).
Grace of Monaco (Nicole Kidman). | Foto: Bontonfilm

Monte Carlo - Monacký kníže Albert II. a jeho sestry Caroline a Stephanie hodlají bojkotovat na festivalu v Cannes premiéru filmu Grace of Monaco, který je biografií jejich matky, kněžny a hollywoodské hvězdy Grace Kelly.

Snímek natočený francouzským režisérem Olivierem Dahanem, v němž hlavní roli hraje australská herečka Nicole Kidman, nemá podle potomků Kellyové mnoho společného se skutečností, protože obsahuje řadu historických nesrovnalostí a mnoho zcela fiktivních scén. Monacký dvůr dokonce požadoval po produkci řadu oprav, ale nebyly příliš brány v potaz.

Grace of Monaco
Grace of Monaco | Video:

"Knížecí rodina si žádným způsobem nepřeje být spojována s tímto filmem, který neodráží žádnou realitu, a lituje, že její historie byla zneužita z ryze komerčních účelů," uvedli sourozenci v prohlášení, z něhož citovala agentura Reuters.

Podle producenta Pierrea-Angea Le Pogama cílem nebylo vyprávět o skutečné historii knížectví, ale s jistou fikcí zmapovat život Grace Kelly v určitém časovém úseku.

Nicole Kidman ve filmu Grace of Monaco.
Nicole Kidman ve filmu Grace of Monaco. | Foto: Aktuálně.cz

Děj se odehrává mezi prosincem 1961 a říjnem 1962, kdy Kellyová už měla Oscara za Děvče z venkova (1954) a již šest let byla monackou kněžnou a také matkou dvou dětí. Jejího manžela, knížete Rainera III., hraje britský herec Tim Roth. Hlavními konflikty příběhu je daňový spor Monaka s Francií a pokusy Alfreda Hitchcocka získat Grace zpátky pro Hollywood.

Film zahájí 14. května ve světové premiéře 67. ročník filmového festivalu v Cannes. Uveden bude v rámci oficiálního výběru, ale mimo soutěž a ve stejný den vstoupí do kin nejen ve Francii,  v Česku a na Slovensku to bude až 12. června.

Monacká kněžna Grace Kelly byla svého času v USA módní ikonou. Ještě jí nebylo třicet, když vyměnila stříbrné plátno za aristokratický život.

Grace Kelly
Grace Kelly | Foto: Aktuálně.cz

Tragicky zahynula při autonehodě ve dvaapadesáti letech. Auto panovnické rodiny sjelo v září 1982 z horské silnice, někdejší slavná herečka utrpěla při nehodě vážná zranění, kterým podlehla.

Rodačka z Filadelfie, kde se narodila v listopadu 1929, hrála v jedenácti filmech. V padesátých létech zazářila v snímcích Okno do dvora, V pravé poledne, Vražda na objednávku, Z nóbl společnosti či Děvče z venkova.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Průzkum: Volby by vyhrálo ANO, Šlachtova Přísaha přeskočila ČSSD i komunisty

Sněmovní volby by podle Medianu v červenci vyhrálo ANO, drží 26 procent. Druhá je koalice Spolu s 21,5 procent, předstihla Piráty se STAN, kteří mají 20 procent. Šlachtovo hnutí Přísaha je v červenci podle Medianu s podporou 6,5 pct na 5. místě před KSČM a ČSSD, která je těsně pod hranicí vstupu do Sněmovny.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

V Británii zatkli kvůli rasistickým urážkám fotbalistů po finále ME 11 lidí

Jedenáct lidí zatkla britská policie během vyšetřování rasistických útoků na anglické fotbalisty na internetu po finále mistrovství Evropy. Terčem urážek se stali hráči tmavé pleti Marcus Rashford, Jadon Sancho a Bukayo Saka, kteří v zápase s Itálií neuspěli v penaltovém rozstřelu. Anglie kvůli tomu finálové utkání ve Wembley prohrála.

Policie nyní oznámila, že 207 příspěvků na sociálních sítích vyhodnotila jako spáchání trestného činu. Pocházely z 34 účtů v Británii a 123 ze zahraničí. Jedenáct majitelů britských účtů bylo zatčeno, zahraniční případy předala příslušným úřadům v jednotlivých zemích.

"Lidé se domnívají, že se mohou schovat za profil na sociálních sítích a zveřejňovat takové odporné komentáře. Musí si to rozmyslet. Máme vyšetřovatele, kteří vyhledávají urážlivé komentáře v souvislosti se zápasem, a pokud půjde o trestný čin, budou jejich autoři zatčeni," uvedl policejní důstojník Mark Roberts. Příspěvky z dalších účtů se ještě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Nejvyšší soud v Brazílii nařídil vyšetřování Bolsonara, prezident reagoval pohrůžkou

Soudce nejvyššího brazilského soudu nařídil ve středu vyšetřování prezidenta země Jaira Bolsonara kvůli jeho výrokům o tom, že brazilský volební systém je náchylný k podvodům. Soudce tak rozhodl na základě žádosti nejvyššího volebního soudu, který zahájení vyšetřování hlavy států oznámil v pondělí. Informovala o tom agentura AFP.

Vyšetřování se bude soustředit především na více než dvouhodinové vystoupení prezidenta, přenášené živě minulý týden na Facebooku, během něhož prezident bez předložení důkazů tvrdil, že brazilský elektronický hlasovací mechanismus otevírá prostor volebním podvodům. Krajně pravicový lídr také silně kritizoval několik soudců nejvyššího soudu.

Bolsonaro na zprávu reagoval pohrůžkou, že by jeho odpověď na vyšetřování mohla překročit rámec ústavy. "Tohle vyšetřování není v mezích ústavy, takže protilék na to také není v mezích ústavy," prohlásil podle agentury Reuters bez dalšího upřesnění na sociálních sítích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy