Glosa: Původní kánon Star Wars zadupal Disney do země. Ten nový staví zatím bez fanoušků

Jarda Konáš
20. 10. 2015 17:12
Těžko bychom do konce letošního roku našli větší filmovou událost, než je premiéra sedmého dílu Hvězdných válek. Bez ohledu na to, co člověk preferuje, jaká a zda vůbec kina navštěvuje, marketingové a mediální masáži okolo nového filmu s podtitulem Síla se probouzí zkrátka neunikne. A začátkem tohoto týdne, kdy konečně vyšel trailer na očekávaný předvánoční hit, najela kampaň do cílové (a ještě dva měsíce dlouhé) rovinky. Více v glose Jardy Konáše.
Star Wars: Síla se probouzí
Star Wars: Síla se probouzí | Foto: LucasArts

Glosa – Hvězdné války, to je kolos sám o sobě. Duchovní otec George Lucas dokázal vytvořit nejen fiktivní impérium galaktické, ale především reálné obchodní. A když svou roky budovanou značku prodal před pár lety společnosti Disney, fanoušci se stali svědky dvou zásadních procesů. Destrukce a přestavby.

Destrukce přišla rychle a snadno. Nový majitel zkrátka prohlásil, že platí jen a pouze to, co divák viděl v původních filmech, cokoliv dalšího se škrtá. To je rázný zásah do téměř čtyřicet let se rozvíjejícího světa. Galaxie Hvězdných válek nežila jen v šesti celovečerácích, její příběh rozvíjely počítačové hry, seriály, komiksy a především romány, které vycházely už od premiéry prvního snímku v roce 1977.

Fanoušci některé z knih přijali natolik za své, že určité příběhy řadí dokonce nad filmová vyprávění, například tzv. Thrawnovu trilogii od Timothyho Zahna nebo Stíny Impéria Stevea Perryho.

Přestavba za hvězdným plotem

A toto všechno Disney nyní prakticky vyhodil do koše. To, co vyšlo před koupením práv na Hvězdné války, se začalo označovat jako „nekanonické“, tedy naoko platné do chvíle, než se lidé v Disney rozhodnou převyprávět danou etapu po svém.

Typickým příkladem je román Death Star tandemu Reaves-Perry popisující budování děsivé vesmírné stanice a následnou snahu ukrást její plány za účelem sabotáže. Četli jste? Líbilo se? Zapomeňte! Smůla, škrtá se, Disney si tuto kapitolu odvypráví po svém ve spin-offu Rogue One, který půjde do kin příští zimu.

Proto nejen fandové Hvězdných válek, ale i kritici a lidé z branže pozorně sledují proces výše zmíněné přestavby. Značka je atraktivní a víceméně neotřesitelná, jen si okolo sebe musí opět vybudovat široké univerzum, jehož příběhy si budou diváci krátit čekání na nové filmy. V tuto chvíli je na trhu oficiálně osm románů ze světa Hvězdných válek, jejichž vyprávění lze brát jako právoplatné v zamýšleném příběhovém vývoji. Před třemi lety jich bylo přes dvě stě.

Nelze se proto divit rozčarování fanoušků, kteří přišli o velkou část života. Něčemu věřili, něco prožívali, a najednou jim Disney oznámil: „Sorry, všechno to bude jinak.“ No jo, jenže jak? V úvodu zmíněná mediální masáž neprozradila prakticky nic, máloco jde vyčíst i ze dvou teaserů a tento týden vydaného traileru.

Disney zadupal do země velkou část původního kánonu, ale o tom novém neprozradil téměř nic. Přestavba se zatím odehrává jen za vysokým neprůhledným plotem. Nahlédnout za něj nás tvůrci nechají skutečně až v den premiéry. Nebo vlastně ne, jedna z těch osmi nově vydaných „oficiálních“ knih jménem Aftermath trochu odhaluje příběhové pozadí a je jakousi spojnicí mezi šestým a sedmým filmem.

A jestli místo příběhu máte na Hvězdných válkách raději stíhačky a vesmírné lodě, v prodeji je už i nová edice stavebnic Lego. Takže alespoň co se marketingu týče, vše zůstalo při starém.

Star Wars: Síla se probouzí trailer | Video: Disney/Falcon

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

před 3 minutami

Česko okamžitě pozastaví veškeré licence na vývoz zbraní do Turecka

Česko s okamžitou platností pozastavuje vývozní licence na vojenský materiál do Turecka, uvedl Hamáček po schůzce s Babišem a Havlíčkem.

Ministři zahraničí zemí Evropské unie se v pondělí zavázali, že státy EU budou koordinovat omezení vývozu zbraní do Turecka v reakci na tureckou vojenskou operaci v Sýrii. Havlíček zopakoval stanovisko premiéra, podle něhož je situace do určité míry důsledkem toho, že Evropská unie nejednala včas.

Turecko zahájilo operaci v příhraničí Sýrie ve středu. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker poté vyzval Ankaru k zastavení vojenské akce, Francie tureckou ofenzivu odsoudila a spolu s Británií a dalšími evropskými zeměmi svolala Radu bezpečnosti OSN. Ta se ale na svém čtvrtečním zasedání na společném prohlášení k turecké ofenzivě neshodla.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Tunel Blanka se po čtyřech letech dočkal kolaudace

Tunel Blanka je po čtyřech letech od zprovoznění zkolaudován. Odstraněna byla podmínka dostavby vnějšího okruhu. Náklady stavby jsou asi 40 miliard korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy