Glosa: Hosté pro bulvár, filmy pro diváky. Tak to má být

Martin Svoboda Martin Svoboda
22. 6. 2015 16:00
Gere a Dornan jsou adekvátní volbou pro nekonfliktní nalákání mediální pozornosti.
Richard Gere.
Richard Gere. | Foto: Reuters

Praha - Richard Gere, Jamie Dornan a navrátivší se Harvey Keitel. Hvězdná trojice letošního festivalu, z níž si bulvární fotografové umačkají tlačítka na foťácích a filmové diváky nechá úplně chladnými.

Zní to jako náběh na kritiku, ale v podstatě jde o nejlepší možné řešení stále složitějšího pořadatelského úkolu sehnat někoho slavného.

Vloni se po oznámení hlavního hosta karlovarského filmového festivalu strhl rozruch. Mel Gibson je v současné době za své roky trvající kontroverzní vystupování stále ještě hollywoodským vyvrhelem číslo jedna a stěží to lze označit za nezasloužený odsudek.

Jednat s ním v rukavičkách, izolovat ho od nepříjemných dotazů novinářů a předstírat, že máme rok 1995 a Gibsonova kariéra stoupá k vrcholu, bylo rozhodně nedůstojné festivalu.

Volba Richarda Gerea se oproti tomu jeví nevzrušivě adekvátně a přehlédnutelně, pokud se jí vyloženě nechceme zabývat. Jde o herce, kterého každý zná, ale už roky se o něj nikdo příliš nezajímá, čili má dost volného času, aby si mohl udělat pěkný víkend ve Varech.

Má za sebou navíc kus poctivé práce (ač o jeho osobním uměleckém přínosu kinematografii by se debaty vést daly), takže jeho ocenění nebude vypadat divně, což je vždy příjemný bonus. Možná to vše zní přespříliš cynicky, ale realita někdy bývá podobně pragmatická a hollywoodské hvězdy už dávno nejsou, co bývaly.

Oproti tomu mladý Jamie Dornan, jenž se momentálně historicky znemožnil v kriticky odmítnutém filmu Padesát odstínů šedi, adaptaci populární softpornografické knižní série, zase potřebuje světu dokázat, že je pořád relevantní a nechce strávit zbytek kariéry v roli chodícího six-packu.

Představit další počin na filmovém festivalu pro něj může být určité vykoupení za "hříchy", které dělá pro naplnění bankovního účtu. Obecně se pak i díky jeho výkonu v The Fall má za to, že skutečně zvládá víc, než co předvedl ve své nejslavnější roli. Tudíž Kvalita svého marnotratného syna ráda přivítá zpět.

Doplněni všemi milovaným Keitelem jsou oba pánové vděčným terčem pro bulvární fotografy a novináře, kteří mohou oslovit dámy všeho věku, a festival se tak dostane do povědomí. Na rozdíl od loňska, kdy mnozí z nás cítili jistou morální potřebu se ohradit, nic z toho nemá zpětný tah, nic z toho nevzbudí kontroverzi a nikoho nenaštve. Diváci ve Varech, kteří chtějí sledovat filmy, ne se zabývat tím, kdo chodí po červeném koberci, si toho nemusejí ani povšimnout. A tak to má být.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Ministryně financí Schillerová zvažuje zrušení několika daňových výjimek

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) zvažuje zrušení několika daňových výjimek. Jedna z nich se týká takzvaného časového testu při prodeji investičních bytů. Další v dnešní Partii televize Prima Schillerová upřesnit nechtěla, protože nebyly projednány s koaliční sociální demokracií. Totéž se týká daňového osvobození příjmů z prodeje bytů.

Příjmy z prodeje investičních bytů se nedaní v případě, že je majitelé vlastní nejméně pět let, uvedla ministryně. Lhůtu by chtěla prodloužit na 15 let. Opatření by podle ministryně mohlo podpořit vlastnické bydlení lidí, kteří by byt také skutečně užívali, stát by mohl získat kolem 600 milionů korun ročně.

"Mám tam ještě tři, čtyři věci," uvedla Schillerová. Pokud by na nich byla v koalici shoda, ukončení těchto daňových výjimek by přineslo podle ní dvě až tři miliardy korun.

Koalice se nedávno dohodla na zavedení nedaněného stravenkového paušálu pro zaměstnance, který by měl fungovat vedle klasických stravenek. Daňové zvýhodnění paušálu by mělo zůstat stejné jako u stravenek, v případě stokorunové stravenky by tak zaměstnanci měli mít 55 korun za každý odpracovaný den. Změna kritizovaná zejména odbory má být součástí daňového balíčku, který by měl platit od roku 2021.

před 28 minutami

Na cenách Goya uspěl Almodóvarův film Bolest a sláva

Sedm španělských cen Goya včetně těch za režii a nejlepší film získalo Bolest a sláva režiséra Pedra Almodóvara. Sošku za herecký výkon na galavečeru ve své rodné Malaze převzal Antonio Banderas. V Bolesti a slávě hraje stárnoucího režiséra, jehož předobrazem byl sám Almodóvar. Pět cen dostalo drama ze španělské občanské války Mientras dure la guerra (Dokud je válka) režiséra Alejandra Amenábara. Nejlepší herečkou je Belén Cuestaová z dramatu La Trinchera Infinita (Nekonečný zákop), jež vypráví o muži skrývajícím se za frankistické diktatury ve svém domě. Cenu pro nejlepší evropský film si odnášejí Bídníci francouzského režiséra malijského původu Ladje Lye.

Zdroj: ČTK
Další zprávy